Vijenac 294

Likovnost

LIKOVNI GLOBUS

Umjetnost hlebinske škole

Izložbe

Umjetnost hlebinske škole


slika


Zagreb Gotovo do kraja kolovoza u zagrebačkim će Klovićevim dvorima biti postavljena izložba Umjetnost hlebinske škole. Reprezentativna je to, retrospektivna i kritička izložba koju priređuje Hrvatski muzej naivne umjetnosti, koji u fundusu čuva otprilike 1600 umjetnina (www.hmnu.hr), na kojoj će se naći stotinjak radova od početka tridesetih godina 20. stoljeća pa do danas, autora Ivana Generalića, Franje Mraza, Mirka Viriusa, Dragana Gažija, Ivana Večenaja, Mije Kovačića, Martina Mehkeka, Josipa Generalića, Ivana Lackovića Croate...


Hrvatske linearne strukture

Riga U organizaciji Muzeja moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke te Latvijskog centra za suvremenu umjetnost, a u izboru Branka Franceschija, do 10. je lipnja u Rigi otvorena izložba suvremenoga hrvatskog crteža naslovljena Linearne strukture. Radovi desetorice umjetnika upoznat će publiku Latvije sa statusom crtačke discipline u Hrvatskoj, a predstavljeni su umjetnici Tomislav Buntak, Tomislav Čeranić, Igor Eškinja, Ivana Franke, Tina Gverović, Duje Jurić, David Maljković, Dario Šolman, Mirjana Vodopija i Kruno Vrgoč. Info na www.mmsu.hr.


Pokretni dijelovi

Basel Izložba Bewegliche Teile - Formen des Kinetischen, koja je donedavno bila postavljena u Grazu, sada je preseljena u Museum Tinguely u Baselu. Otvorena do 26. lipnja izložba Bewegliche Teile predstavlja radove s područja kinetičke umjetnosti od njezinih početaka do danas propitujući ulogu koju ona ima na današnje umjetnike. Među brojnim djelima na izložbi možete pogledati i radove Yaacova Agama, Hansa Haackea, Rebecce Horn, Piotra Kowalskog, Brucea Naumana, Jesusa Rafaëla Sota i Jeana Tinguelyja. Ostale informacije potražite na www.tinguely.ch.


Vaniština retrospektiva

Zagreb Kabinet grafike Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu priređuje retrospektivnu izložbu Josipa Vanište. Na izložbi će biti predstavljeno više od stotinu i pedeset djela, crteža, akvarela i pastela, među kojima gotovo polovica nikada nije izlagana, posebice djela nastala pedesetih godina. Izloženi radovi, pejzaži, psihološke studije i portreti nastali su u razdoblju od šest desetljeća između 1945. i 2005. Vaniština retrospektiva u Kabinetu bit će otvorena sve do kraja mjeseca.


Magritteov ključ snova

Beč U bečkom Kunstforumu na Freyungu otvorena je prva retrospektivna izložba Belgijanca Renéa Magrittea u Austriji. Izloženo je više od sedamdeset važnih djela iz brojnih muzeja i privatnih zbirki nastalih između dvadesetih i šezdesetih godina prošloga stoljeća, iz kojih je vidljiv Magritteov dijalog s dadaizmom i nadrealizmom, ali i njegova uloga u stvaranju pop-arta i konceptualne umjetnosti. Izložba je otvorena do 24. srpnja, a vi se informirajte na www.kunstforum-wien.at.


Knjige

Richard Thomson i drugi, Toulouse-Lautrec and Montmartre, Princeton University Press, 2005.

Na nešto više od tri stotine stranica ova knjiga opisuje opću i umjetničku atmosferu koja je vladala u okolici pariškoga Montmartrea u drugoj polovici 19. stoljeća. Knjiga povezuje boemska obilježja razuzdana pariškog arondismana i radove Henrija de Toulouse-Lautreca nastale između 1864. i 1901. Stavljanje pojedinih radova u pravilne kontekste glavno je obilježje publikacije, a tu nam atmosferu, u sjajnim ogledima, donose suautori Phillip Dennis Cate i Mary Weaver Chapin.


Internet

www.kontejner.org

Udruga Kontejner - biro suvremene umjetničke prakse, koju vode Olga Majcen i Sunčica Ostoić, formalno osnovana 2002, bavi se intermedijalnim i interdisciplinarnim projektima na sjecištu znanosti, tehnologije i umjetnosti. Na odličnoj su, dvojezičnoj internetskoj stranici predstavile dosadašnje projekte uključujući i Machine Project norveškog dvojca Kvam / Oldereid (na slici). Projekti se referiraju na relevantne fenomene suvremenoga društva, pa Kontejner ostvaruje ciljeve dvama međunarodnim projektima, Bolnica i Touch Me.Marko Kružić

Vijenac 294

294 - 9. lipnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak