Vijenac 294

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

Preminuo George Rochberg

Preminuo George Rochberg

slika


Jedan od najpoznatijih američkih skladatelja 20. stoljeća, George Rochberg, preminuo je 29. svibnja u osamdeset šestoj godini. Najuspješniji i najizvođeniji američki skladatelj sedamdesetih i osamdesetih godina prošloga stoljeća ostavio je iza sebe više od stotinu objavljenih partitura, među kojima se ističu sedam gudačkih kvarteta, šest simfonija i sedma nedovršena, zatim vrlo uspješni Violinski koncert, koji je proslavio violinist Isaac Stern izvevši ga četrdeset sedam puta u razdoblju od 1975. do 1977. Također vrijedi spomenuti i operu The Confidence Man te skladbu Music for the Magic Theatre, koja spaja glazbenu prošlost i sadašnjost upotrebljavajući brojne citate od Mozarta do Mahlera. Većinu života Rochberg je proveo u Philadelphiji, kao predavač na Curtis Institute of Music (1948 - 1954) te kao predstojnik glazbenog odsjeka na University of Pennsylvania (1960 - 1983). Trenutno čekaju objavljivanje dvije Rochbergove knjige, višesveščana teorija glazbe i skladateljevi memoari naslovljeni Five Lines and Four Spaces.


Iz svijeta opere

Premijera novootkrivene Matthesonove opere

Opera Boris Goudenow, koju je 1710. skladao Johann Mattheson, a koja je otkrivena tek 1998, na ovogodišnjem će Festivalu rane glazbe u Bostonu doživjeti svjetsku premijeru. Trosatna tročinka, pjevana na njemačkom i talijanskom jeziku, bit će središnji događaj trinaestoga po redu bostonskoga Festivala, koji se održava od 13. do 19. lipnja pod motom Istok susreće Zapad: Njemačka, Rusija i Baltičke zemlje - Glazba u pomorskome svijetu sjeverne Europe. Pod vodstvom umjetničkih ravnatelja Paula O´Dettea i Stephena Stubbsa Festival nastavlja jedinstveni projekt produciranja važnih neotkrivenih baroknih opera. Projekt je započeo 1997. Rossijevim Orfeom (1647) te je nastavljen nizom slavnih produkcija, uključujući Cavallijevu operu Ercole Amante (1662), Lullyjevu Thésée (1675) i Coradnijevu Ariadne (1691). Svakako možemo reći da će ova svjetska premijera biti jedan od važnijih ovogodišnjih događaja.


Opera za lutke

Prošlog je mjeseca na američkome festivalu Spoleto postavljena opera La bella dormente nel bosco (1919) Ottorina Respighija. U režiji Basila Twista i pod dirigentskim vodstvom Neala Gorena predstava je dokazala da je jedna od najboljih i najmaštovitijih lutkarskih opera, koju čini glazba nastala pod različitim utjecajima, od barokne glazbe do Wagnera, Debbusyja i Puccinija. Od vremena nastanka opera je bila rijetko izvođena. Iz tog je razloga njezino današnje postavljanje na scenu bilo veliki redateljski izazov. Prema pozitivnim reakcijama publike i kritičara, čini se da je Twist ispunio očekivanja vješto spojivši inspirativnu lutkarsku kostimografiju, jednostavno zamišljen scenografski postav te prostorni smještaj i odličnu interpretaciju komornog ansambla od trideset pet instrumentalista.


Diskografija

Brahmsove violinske sonate

Tri sonate za violinu i glasovir Johannesa Brahmsa pripadaju u ponajbolje stranice njegova skladateljskog opusa. Iako su brojni interpreti izvodili i snimali ova majstorska djela komorne glazbe, najnovija snimka violinista Christiana Tetzlaffa i pijanista Larsa Vogta jedan je od najkvalitetnijih interpretacija navedenih djela, snimljenih za diskografsku kuću EMI Classics. Riječ je o snimci uživo recitala koji su ti glazbenici priredili na Spannungen Festivalu 2002. u Njemačkoj. Vrhunska interpretacija čini da se obje dionice ravnopravno stapaju u jedinstvenu zvukovnu sliku, koja podjednako odražava Brahmsovu skladateljsku intenciju i Tetzlaff-Vogtovu interpretativnu invenciju.


Internet

www.goldergweb.com

Bilo da se profesionalno bavite glazbom ili ste samo strastveni ljubitelj, preporučujem vam posjetiti gore navedeni portal koji donosi većinu relevantnih i aktualnih vijesti iz cijeloga svijeta vezanih uz područje rane glazbe. Tu možete dobiti informacije o predstojećim festivalima rane glazbe, majstorskim tečajevima i natjecanjima, pročitati recenzije hvaljenih koncerata, novoizdanih nosača zvuka i novoobjavljenih knjiga vezanih uz područje rane glazbe. Također se možete pretplatiti na »Goldberg magazine« koji izlazi šest brojeva godišnje na engleskom, francuskom i španjolskom jeziku (što su ujedno i jezici na kojima možete pretraživati ovaj portal). Trebate li ikakvu informaciju o stanju i poziciji rane glazbe u sadašnjem trenutku glazbeničkog prakticiranja, preporučujem portal Goldberg.Pripremila Mirta Špoljarić Smolić

Vijenac 294

294 - 9. lipnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak