Vijenac 294

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Nagrada Mies van der Rohe Koolhaasu i OMA–i

Nagrada Mies van der Rohe Koolhaasu i OMA–i

slika


Nagrada Mies van der Rohe za suvremenu arhitekturu, koju bijenalno dodjeljuju Europska Unija i Zaklada Miesa van der Rohea iz Barcelone, pripala je ove godine Remu Koolhaasu i njegovu uredu OMA za realizaciju Nizozemske ambasade u Berlinu. Osim nizozemskih laureata, koji uz priznanje kući odnose i iznos od 50.000 eura, među dva kandidata u finalnom krugu žiriranja za nagradu bio je i portugalski arhitekt Souto de Moura s ostvarenjem stadiona u Bragi. Ocjenjivački sud, kojim je predsjedala Zaha Hadid, a članovi su bili Aaron Betsky, Stefano Boeri, Mohsen Mostafavi, Suha Özkan, Kazuyo Sejima i drugi, u komentaru nagrađenoga djela naglasio je kvalitetu urbanoga promišljanja i inteligenciju primijenjene ideje, posebno u smislu inovativnoga koncepta putanje što otvara novi potencijal projekta velike složenosti.


Arhitektonski bijenale u Rotterdamu


slika


U Rotterdamu se od 26. svibnja do 26. lipnja održava Drugi bijenale arhitekture pod vodstvom krajobraznog arhitekta Adriaana Geuzea. Tema bijenala Poplava obrađuje odnos arhitekture i vode, što je za Nizozemsku, koja je veliki dio površine otela moru, od presudne važnosti. Pojedinačnim izložbama Grad na vodi, Mare nostrum, Polderi, Tri zaljeva i Tok, taj odnos dobiva refleksije na internacionalnoj razini s analizom brojnih svjetskih gradova na vodi poput Venecije, Kopenhagena, Dubaija, Recifea. Jednomjesečni program ispunjen je osim izložbama i brojnim konferencijama, predavanjima, ekskurzijama, filmskim programom, javnim vikendom i Gradskim programom, a u sklopu izložbe Mare nostrum predstavljena je i Hrvatska projektom Novi svjetionici hrvatskog Jadrana, koji donosi sedam neuralgičnih točaka — rudnik u Labinu, kamenolom u Omišlju, zatvor Goli otok, vojarna u Zadru, tvornica u Dugom Ratu, Stari Grad na Hvaru i stara bolnica u Dubrovniku, koji bi reprogramiranjem i revitalizacijom mogli postati novi jadranski svjetionici.


Nogometno igralište u Africi


slika


Nakon uspješno provedena natječaja za mobilnu kliniku za liječenje side, organizacija Arhitektura za humanost nastavila je humanitarni rad u Africi. U zajedništvu sa savjetnicima Siyathemba i Afričkim centrom za zdravlje i populacijske studije proveli su novi arhitektonski natječaj, ovaj put za sportski i centar za oboljele od side, namijenjen mladoj populaciji južnoafričkog Somkhelea, koja ima jednu od najvećih stopa te bolesti u svijetu. Zadaća je bila kreirati savršeno igralište, koje će osim okupljališta mladih u dobi od 9–14 godina i zdravstveno–edukativne funkcije služiti kao domaći teren za prvu djevojačku nogometnu ligu u regiji. Između tristo natječajnih radova iz cijeloga svijeta stručni je žiri odabrao devet finalista i šesnaest počasnih priznanja prezentiranih u školama i zdravstvenim ustanovama članovima lokalne zajednice, koji su između njih izabrali pobjednike. Prva nagrada pripala je projektu čiji je autor 29–godišnji arhitekt Swee Hong Ng iz američkog Pittsburgha, druga nagrada odlazi u Englesku za Davida Mathiasa i Tima Denisa, a treću su osvojili švicarski tandem Guy Lafranchi i Dietmar Panzenbock. Arhitekt će Ng u izgradnji centra Siyathemba, što na zulu–jeziku znači nada, surađivati s budućim korisnicima i mjesnim arhitektima.


Mallet–Stevens u Beaubourgu


slika


U pariškom Centru Pompidou postavljena je retrospektivna izložba jednog od vodećih francuskih arhitekata između dva svjetska rata, Roberta Mallet–Stevensa, koja donosi presjek sveukupnosti njegova opusa prezentacijom izgrađenih djela i brojnih nerealiziranih projekata u Parizu i širom Francuske. Izložba posjetiteljima otkriva arhitektove brojne talente i iscrpno dokumentira kreativne izričaje u raznim disciplinama: u arhitekturi kao autora vila i stambenih zgrada, poput Ville Noailles u Hye` resu, kompleksa kuća u pariškoj ulici koja nosi njegovo ime i Ville Cavrois u Croixu pokraj Lillea; zatim kao dekorater izloga za Bally i dizajnera pokućstva i interijera, od kojh su neki rekonstruirani u prostoru galerije; kao zagovornika sedme umjetnosti i suradnika Marcela L’Herbiera; kao promicatelja modernog pokreta i važna aktera UAM–a (unija modernih umjetnika). Izložba će potrajati do 29. kolovoza.Vinko Penezić

Vijenac 294

294 - 9. lipnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak