Vijenac 293

Časopisi

Vremena prošla, vremena buduća

»Pro tempore«, časopis studenata povijesti, god. II, br. 2, gl. ur. Maja Crnjac, Zagreb, 2005.

Vremena prošla, vremena buduća


»Pro tempore«, časopis studenata povijesti, god. II, br. 2, gl. ur. Maja Crnjac, Zagreb, 2005.


Klub studenata povijesti Filozofskog fakulteta — ISHA Zagreb u posljednje se dvije godine afirmirao kao jedna od najaktivnijih studentskih udruga, čemu svjedoče dva organizirana međunarodna simpozija, kao i časopis »Pro tempore«. Zadovoljiti različite čitateljske profile i historiografske kriterije te potaknuti čitatelja na pisanje, čitanje i istraživanje povijesti osnovni je cilj časopisa, što potvrđuje i najnoviji, drugi broj. U njemu je zastupljeno pet rasprava, odnosno članaka, dva eseja i dva izvješća.

Ivan Basić u radu Historijski Ivan Ravenjanin, koji je zapravo dio rada nagrađena Rektorovom nagradom, nakon navođenja dostupnih podataka o Ivanu iz Ravenne, baratajući doista opsežnom literaturom, ulazi u razmatranje vjerodostojnosti tih izvora, kao i sama postojanja Ivana Ravenjanina. Drugi se članak, ako sudimo po crkvenoj tematici, na neki način nadovezuje na prethodni, a u njemu Dejan Zadro pod naslovom »Katarsko-dualistički pokret« na istočnoj obali Jadrana i heretička Bosna, na osnovi problema Crkve bosanske, pokušava odgovoriti na pitanje o postojanju dualističkog pokreta u Dalmaciji i njegovu premještanju u Bosnu. Nenad Bukvić u članku Reakcija hrvatske javnosti na zbivanja u Rusko-japanskom ratu 1904/1905 godine s pomoću novina »Obzor« nastoji ocrtati situaciju iz naslova, povlačeći i neke unutrašnjopolitičke implikacije, a nešto — uvjetno rečeno — manje usku temu razrađuje Marko Maurović u radu Hladni rat: (ne)definicija, početak, interpretacije, percepcije i identifikacije, povezanost unutarnje i vanjske politike, koji je najopsežniji, a bavi se, redom, temama iz naslova. Na kraju toga dijela«Pro tempore« nalazi se tekst Maje Crnjac Historiografija u postmoderni i figurativnost diskursa, koji predstavlja promišljanje same historiografije kao diskursa. Osnovni je autoričin predmet istraživanja historiografija u doba postmoderne, njezine karakteristike i znanstvena utemeljenost, što nastoji prikazati čitanjem nekoliko najpopularnijih tekstova postmodernih povjesničara. Drugi dio »Pro tempore« čine eseji Ivana Dujmića i Maje Miovec, prvi o Smrti u srednjem vijeku, a drugi o Tumačenju prirode u usmenoj kulturi ranog novog vijeka, dok se u trećem i posljednjem dijelu nalaze izvješća o Međunarodnom kulturno-povijesnom simpoziju Mo-gersdorf i predavanja Stefana Petrungara o seljačkim bunama.

Premda pravopisnom i lektorskom razinom možda i ne slijedi kvalitetu časopisa poput »Diskrepancije«, »Čemu« i »K.«, raznolikošću, ali i kvalitetom odabranih radova »Pro tempore« ima velik potencijal da se pretvori u prostor afirmacije mladih i nadolazećih povjesničara, kao i nekih nedovoljno tematiziranih tema. Ovaj broj govori tomu u prilog.

Vijenac 293

293 - 25. svibnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak