Vijenac 292

Fotografija

U FOKUSU

Radnici u vagonu

U FOKUSU

Radnici u vagonu


slika

Prag Neobična je postava svjetski poznata Sebastiaa Salgada i njegove izložbe Radnici. Praška gale-rija Leica, naime, izložbu je postavila u posebno dizajniranu teretnom vagonu, koji će do 24. srpnja obići jedanaest čeških gradova, zaustavljajući se u svakom po nekoliko dana. Poznat po dokumentarističkom stilu, Salgado je ovaj put u projektu koji je trajao šest godina, u dvadeset sedam različitih zemalja, fotografirao svijet fizičkog rada.

Iz crno bijelih epskih prizora izbija snaga i ponos, s prizvukom nostalgije svijeta koji polako nestaje.


Bresson i Lyon zajedno

Rijeka Fotografije iz zbirke Mladena Tudora mogu se pogledati na izložbi Henry Cartier Bresson i Danny Lyon u Malom salonu na Korzu. Zbirka sadrži dvjestotinjak fotografija autora koji su svi u nekom razdoblju svoga rada bili vezani uz agenciju Magnum, kroz koju je Bresson (jedan od četiri osnivača 1947) u fotožurnalizam uveo umjetnost i autorsku fotografiju. Zabilježeni fragmentarni trenuci, ulični prizori megapolisa i pastoralne sekvence života u komuni lišeni su ironije i senzacije, bliski dnevničkim zapisima kao i njegove fotografije iz tridesetih snimljene u Francuskoj, Španjolskoj, Italiji i Meksiku, koje se smatraju začecima ulične fotografije.

Fotografije Dannyja Lyona iz ciklusa Razgovori s mrtvima dokumentiraju život zatvorenika u Te-ksasu, a obilježuje ih duboka empatija autora s fotografiranima. Izložba ostaje otvorena

do 15. svibnja.


Dizajneri bez imena

Zagreb Studenti dizajna izložili su svoje fotografije u KIC-u pod naslovom Priče bez imena,

uz mentorsku prisutnost Stanka Hercega. Zanimljivo je da je izložbu organizirao Katapult 6, grupa koja danas vodi KIC, a koja je prošle godine predstavljena na takvoj izložbi, kao tadašnji studenti dizajna. Osim što su fotografije priče bez imena, imena autora nisu stavljena ni pod fotografije, jedino su naznačena u više nego maštovito dizajniranu katalogu, koji se nalazi u košuljici poput negativa filma. Priče bez imena su, kao što i široki naziv kazuje, posve različite, to nisu lijepi prizori, nego ljudi u različitim stanjima i okružju. Jako nasmiješeni bezubi portret, akt sa WC-školjkom, mala figura čovjeka pred zidnim satom — neke su priče bolje, neke lošije, ali sve govore neopterećeno, s dosta boje, svjetlosnih kontrasta i s vidljivim entuzijazmom.


Nadrealni misterij


slika

Torino Videoumjetnica koju je u orbitu poznatih izbacila nagrada National Magazine Award i videoradovi za Marylina Mansona i Davida Bowieja, Floria Sigismondi, izložila je u Galeriji Arco pored videokolekcije i dvadeset fotografija velikih dimenzija, sve pod naslovom Immacolate Conception. Tajanstven, intrigantan, nadrealan svijet na njima nadahnut je, kako je sama u broj-nim razgovorima rekla, podjednako teatrom kojim su se bavili autoričini roditelji, kao i svime onim što je autorica uzimala i ugrađivala u svoj imaginativan svijet; teatralnom atmosferom sjevernoga slikarstva, talijanskim barokom, nadrealnim Bun~ uelovim filmom, Fellinijem, gotičkom psihotičnošću Lyncha, okrutnošću Burtona. Izložba ostaje otvorena do 15. svibnja.

Dina Ivan

Vijenac 292

292 - 12. svibnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak