Vijenac 292

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

Preminuo Gordon Shaw

Preminuo Gordon Shaw

Laguna Beach, Kalifornija Nakon teške bolesti, u sedamdeset i drugoj godini, preminuo je Gordon Shaw, fizičar poznat po istraživanjima utjecaja klasične glazbe, posebno Mozartove, na mozak. Godine 1973. Shaw je započeo proučavati utjecaj klasične glazbe na proces mišlje-nja. Zajedno sa studentom Xiaodanom Lengom dizajnirao je računalni model kojim su nastojali uskladiti glazbene tonove s uzorcima mozga; rezultat je bila glazba nalik zapadnoj klasičnoj glazbi. Pozornost američke javnosti stekao je 1993, kada je izjavio da se nakon slušanja Mozartove Sonate za dva glasovira u D-duru skupini studenata povisio kvocijent inteligencije. Kasnija istraživanja pokazala su da je to povišenje bilo samo trenutna reakcija mozga te da se već nakon deset minuta kvocijent vraća na prvobitnu razinu. Godine 1993. za »Los Angeles Times« izjavio je da je slušanje Mozartove glazbe poput vježbi zagrijavanja za dijelove mozga u kojima se događa apstraktno mišljenje. Objavio je knjigu Keeping Mozart in Mind, a 1998. utemeljio Music Intelligence Neural Development Institute u kojem je razvio računalni sustav za vježbanje glasovira u svrhu poboljšanja učenja mate-matike. Zanimljivo je da se taj program danas primjenjuje u šezdeset i sedam američkih osnovnih škola.


Ericu Cutleru nagrada Richard Tucker

New York Dvadesetdevetogodišnji tenor iz Iowe, Eric Cutler, dobitnik je ovogodišnje američke nagrade koja nosi ime američkoga tenora Richarda Tuckera. Nagrada se dodjeljuje svake godine uspješnome mladom američkom pjevaču koji pokaže i dokaže uspjeh u svjetskim okvirima. Eric Cutler debitirao je u Europi prošle godine pjevajući u Rossinijevoj Stabat Mater u Genovi, a struka ga nerijetko uspoređuje s mladim Pavarottijem. Među njegove istaknutije nastupe ubraja se onaj u Metropolitanu u Wagnerovim Majstorima pjevačima, dok u idućoj sezoni ove njujorške operne kuće nastupa u Bergovu Wozzecku i Mozartovoj Čarobnoj fruli.


Diskografija


Transkripcije Bachovih transkripcija

Potkraj travnja u nakladi diskografske kuće Harmonia Mundi

objavljen je nosač zvuka Concertos italiens, samostalni CD francuskog pijanista Alexandra Tharauda. Album je specifičan po odabranu repertoaru, koji se sastoji od Bachovih transkripcija Vivaldijevih djela i skladbi nastalih kao rezultat Bachova susreta s talijanskom glazbom. No, nije riječ o klasičnoj interpretaciji. Tharaud zapravo svira vlastite transkripcije za glasovir Bachovih transkripcija. Upravo se u realizaciji ove nadasve zanimljive ideje krije Tharaudovo autorstvo. Tharaud započinje obradbom za glasovir Bachove orguljske verzije stavka iz Vivaldijeva orkestralnog djela L’Estro armonico. Zatim donosi vlastitu interpretaciju dviju Bachovih verzija Vivaldijevih koncerata op. 4 br. 6 te op. 7, kao i Talijanski koncert. Na nosaču zvuka našle su se i dvije manje poznate skladbe ponovno u Tharaudovim transkripcijama: Koncert u c-molu Benedetta Marcella i Koncert u d-molu njegova brata Alessandra.


Zanimljivosti


Novi rekord Stradivarijeve violine

Sa cijenom od 2.032.000 dolara Stradivarijeva violina Lady Tennant postala je najskuplji glazbeni instrument na svijetu, koji je s vrha istisnuo violinu istoga majstora prodanu 1990. za 1.776.940 dolara. Izgrađena 1699, kada je Antonio Stradivari imao pedeset i pet godina, Lady Tennant pripada tzv. zlatnom razdoblju kremonskoga majstora graditelja. Violinu je imenovao industrijalac Sir Charles Tennant, kada je, tada dvjestogodišnje glazbalo, darovao supruzi, amaterskoj violinistici Lady Tennant, pravim imenom Marguerite Miles. Možda je na visoku cijenu utjecala i činjenica da je uoči aukcije, održane 22. travnja u Rockefellerovu centru, Trio Eroica izveo kratki program na instrumentima na aukciji. Tom je prigodom violinistica Adela Peńa svirala Lady Tennant prvi put u Sjedinjenim Državama, dok je violončelistica Sara Sant’-Ambrogio svirala instrument Mattea Gofrillera iz 1701, prodan istom prigodom za 620.800 dolara.


Borko Špoljarić

Vijenac 292

292 - 12. svibnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak