Vijenac 291

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Pronađena neobjavljena pjesma Tennesseeja Williamsa

Književni globus

Pronađena neobjavljena pjesma Tennesseeja Williamsa


slika


SAD Neobjavljena pjesma Tennesseeja Williamsa otkrivena je u malom plavom udžbeniku grčkog iz 1937. godine. Pjesma od sedamnaest stihova, naslovljena Blue Song, prodana je Sveučilištu Washington u St. Louisu, gdje je Williams, u svojim dvadesetima, padao u depresiju, prije nego što je napustio grad za koji je govorio da ga prezire. »Pjesma, napisana penkalom na udžbeniku iz grčkog, koji nije položio, govori o gubitku identiteta i apsolutnom, potpunom očaju«, kaže Henry Schvey, profesor sa Sveučilišta Washington i stručnjak za Williamsa, koji je pjesmu otkrio u maloj knjižari Faulkner House Books, u New Orleansu. Bila je potpisana s Th. Williams, skraćeno od Thomas Lanier Williams. Autor je ime promijenio u Tennessee 1939. godine.


Umrla Yvonne Vera

Zimbabve/Kanada Jedna od najpoznatijih afričkih autorica mlađe generacije, Yvonne Vera iz Zimbabvea, umrla je u dobi od četrdeset godina u kanadskom Torontu.

Autorica, koja je umrla od meningitisa kratko nakon završetka posljednjeg romana, Obedience, objavila je pet romana i zbirku kratkih priča, koja je prevedena na sedam jezika. Uredila je i više antologija kratke afričke proze. Za svoje je književno djelo dobila niz nagrada, uključujući i Književnu nagradu Commonwealtha 1997. za roman Under The Tongue u kategoriji najbolje knjige iz Afrike te 2002. književnu nagradu Macmillan za Afriku za roman Stone Virgins. Prošle godine dobila je švedsku nagradu PEN Tucholsky za, kako je stajalo u obrazloženju žirija »korpus djela koja se bave tabu–temama«. Njezin roman Butterfly Burning iz 1998. uvršten je među sto najboljih afričkih knjiga prošloga stoljeća.


Umro radnički pisac Von der Grün

Njemačka Radnički pisac Max von der Grün umro je u njemačkom Dortmundu u dobi od 78 godina. Von der Grün pedesetih je godina radio kao rudar, da bi nakon jedne teške nesreće u rudniku postao vlakovođa. U to doba počeo je s pisanjem, kojemu se potpuno posvetio 1963, nakon uspjeha svog drugoga romana, Irrlicht und Feuer, u kojemu je opisao užasne uvjete rada u rudniku. Knjiga je naišla na odličan prijem, ali su je kritizirali sindikati. Von der Grün je međunarodnu slavu stekao knjigom Die Vorstadtkrokodile (1976), o pustolovinama bande mladih, kao i knjigom Wie war das eigentlich? (1979) o strukturi i funkciji fašizma. U Flächenbrand bavio se opasnostima desnoga radikalizma. Bio je jedan od osnivača Gruppe 61, čiji je cilj bio umjetničko sučeljavanje sa svijetom industrijskoga radništva, te se smatra jednim od najpoznatijih predstavnika radničke književnosti u poslije-

ratnom vremenu. Dobitnik je brojnih nagrada — nagrade Anne von Droste Hülsthoff, nagrade Kogge i Ruhrske nagrade za književnost.


Objavljen popis za afričkog Bookera

Velika Britanija Pisci iz Nigerije, Ugande, Sudana i Južnoafričke Republike predstavljeni su na ovogodišnjem popisu finalista za nagradu Caine.

Nagrada poznata kao afrički Booker, dotirana je s 15.000 dolara, a dodjeljuje se kratkoj priči na engleskom jeziku afričkog autora ili autorice. Doreen Baingana iz Ugande već je drugu godinu za redom na popisu, ovaj put za Tropical Fish o odrastanju tri afričke sestre. Jamal Mahjoub, sudansko–engleskog podrijetla, možda najpoznatiji od uvrštenih pisaca, poznat po romanu Travelling with Djinns, nominiran je za The Obituary Tango. SA Afolabi iz Nigerije nominiran je za Monday Morning, a drugi Nigerijac na popisu je Ike Okonta, novinar i aktivist za ljudska prava i okoliš, autor više publicističkih djela o Africi, za Tindi in the Land of the Dead. Na popisu je i Mutual Naidoo iz Južnoafričke Republike za Jailbirds. Četvero afričkih Nobelovaca — Wole Soyinka, Nadine Gordimer, Naguib Mahfouz i J. M. Coetzee — počasni su sponzori nagrade koja se predaje u Oxfordu.


Zabranjena istočnonjemačka književnost u novoj ediciji

Njemačka Književnost zabranjivana u Njemačkoj Demokratskoj

Republici prvi će put biti predstavljena čitalaštvu u novoj ediciji.

Začetnici projekta, znanstvenici Ines Geipel i Joachim Walther, u Arhivu potiskivane književnosti u Berlinu, koji financira Zaklada za obradu diktature SED–a, obradili su više od četrdeset tisuća stranica rukopisa stotinjak autora, čiji rad iz političkih razloga nije bio objavljivan u komunističkoj Istočnoj Njemačkoj. Osim rukopisa pisaca poput Lutza Rathenowa ili Siegmara Fausa, u Arhivu se nalaze i djela dosad potpuno nepoznatih autora. Tekstovi, navodi se, dokazuju postojanje široka umjetničkog stvaralaštva paralelna sa službenom književnom scenom NjDR. Dijelovi arhiva bit će objavljeni u ediciji Verschwiegene Bibliothek (prešućena biblioteka), a u prva dva sveska bit će tiskani Jahr ohne Frühling pjesnikinje Edeltraut Eckert, koja je umrla u političkom zarobljeništvu, te Blende 89, književni dnevnik o godini prevrata leipciškog autora Radja Monka.

Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 291

291 - 28. travnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak