Vijenac 290

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

UMRO SAUL BELLOW

KNJIŽEVNI GLOBUS

UMRO SAUL BELLOW

SAD - Američki pisac i nobelovac Saul Bellow umro je u Brooklineu u Massachusettsu u 89. godini.

Jedan od najcjenjenijih američkih pisaca 20. stoljeća, autor je trinaest romana, među njima Henderson, kralj kiše, Čovjek u iščekivanju, Ne propusti dan i Žrtva. Rođen kao Solomon Bellows u obitelji ruskih židovskih emigranata u predgrađu Montreala, odrastao je u Chicagu, gdje je trideset godina predavao na sveučilištu. Prvi je uspjeh doživio romanom Doživljaji Augiea Marcha, pričom iz židovskog imigrantskog miljea, himnom životu u velegradu. Herzog je oslikao portret židovskog intelektualca u krizi, koji piše pisma Nietzscheu, svojoj bivšoj ženi i Bogu. Humboldtov dar, roman o uspješnom piscu rastrganu sumnjama, godine 1976. donio mu je Nobelovu i Pulitzerovu nagradu. Bellow je osvojio i tri američke Nacionalne književne nagrade i brojna druga priznanja. Posljednji roman, Ravenstein, objavio je 2000. godine. Bellow se pet puta ženio, a četvrto je dijete dobio u dobi od 84 godine.


PREDANE PULITZEROVE NAGRADE

SAD - Roman Gilead i drama Doubt, a parable, djela o religijskim vjerovanjima i sumnjama, dobitnici su Pulitzerovih nagrada u kategorijama fikcije.

Marilynne Robinson nagrađena je za roman o 76-godišnjem svećeniku iz Iowe koji razmatra svoj život i pretke. Autorica je za Gilead dobila i Nagradu književnih kritičara, a 1981. godine za svoj debi Housekeeping dobila je Nagradu PEN/Hemingway. John Patrick Shanley pobjednik je u kategoriji drame za komad Doubt, a parable, koji govori o svećeniku osumnjičenu za zlostavljanje djeteta. Nagrada je za kategorije novinarstva dodijeljena listovima "The Wall Street Journal" i "Los Angeles Times", a za istraživačko novinarstvo listu "Willamette Week" iz Portlanda. Nagrade su dotirane sa po 10.000 dolara, a dodjeljuje ih Columbia University na preporuku 18-članog Pulitzerova žirija.


NAGRADA PEN/FAULKNER HA JINU

SAD - Američki pisac i pjesnik Ha Jin osvojio je 25. nagradu PEN/Faulkner, dotiranu s 15.000 dolara, za roman War Trash.

Knjiga, koja govori o kineskom vojniku koji pada u američko zarobljeništvo tijekom Korejskoga rata, "moćna je priča koja otvara nove aspekte malo poznata rata", objavio je žiri. Ha Jin, profesor na Bostonskom sveučilištu, već je osvojio istu nagradu za roman Waiting 2000. godine, za koji je nagrađen i američkom Nacionalnom književnom nagradom. War trash pobijedio je četvero finalista; Edwidge Dandicat s romanom The Dew Breaker, Jeromea Charyna s The Green Lantern, Stevea Yarbrougha s Prisoners of War i Marilynne Robinson, s Gilead. Nagrada PEN/Faulkner dodjeljuje se svake godine najboljem romanu ili zbirci priča američkih pisaca. Osnovana je 1981, dosad su je osvojili E. L. Doctorow, Philip Roth, Ann Patchett, John Updike.


NAGRADA COMMONWEALTHA ANDREI LEVY

VELIKA BRITANIJA - Andrea Levy za roman Small Island, koji je već osvojio nagrade Orange, Whitbread za najbolji roman i za knjigu godine, dobila je i Nagradu Commonwealtha.

Radnja romana, smještena u 1948, obrađuje priču jamajkanskoga para Gilberta i Hortense Joseph, koji nakon završetka Drugoga svjetskog rata dolaze u Veliku Britaniju kako bi počeli novi život, no uskoro shvaćaju da je život u civilu u poslijeratnom Londonu možda i teži nego za rata. Small Island pobijedio je finaliste, kanadsku spisateljicu Alice Munro s Runaway, Australca Andrewa McGahana s White Earth i južnoafričku spisateljicu Lindsey Collen s romanom Boy.Nagradu u kategoriji debitantskoga romana osvojila je nigerijska spisateljica Chimamanda Ngozi Adichie za Purple Hibiscus. Književna nagrada, dotirana s 10.000 funti, otvorena je piscima zemalja Commonwealtha.


ANDERSENOVA GODINA

DANSKA - U Odenseu, rodnom mjestu Hansa Christiana Andersena, otvorena je godina kojom Danska obilježava 200. obljetnicu rođenja autora Male sirene.

Andersen, rođen 1805, u Danskoj je bio poznat još za života, no svjetska slava došla je tek nakon smrti. Za sobom je ostavio 157 bajki, koje su prevedene na više od 150 jezika, među njima klasike poput Carevoga novog ruha i Djevojčice sa žigicama. Vrhunac otvaranja bio je koncert u Kopenhagenu, na kojemu su bili i članovi danske, švedske i nizozemske kraljevske obitelji, glumac Roger Moore, autorica Isabel Allende i drugi. Američki književni kritičar Harold Blood dobio je na proslavi Nagradu Hansa Christiana Andersena, a njemački nobelovac Günter Grass počasnu nagradu. Tijekom godine četrdesetak Andersenovih veleposlanika putovat će svijetom, a planirano je oko tri tisuće priredbi u čast pisca, od otkrivanja spomenika Andersenu u Vijetnamu do natjecanja u pisanju u njujorškim školama.


UMRLA AUTORICA MARIE LOUISE FISCHER

NJEMAČKA - Marie Louise Fischer, jedna od najčitanijih autorica popularnih romana u Njemačkoj, umrla je u 82. godini.

Njezinih više od stotinu, uglavnom obiteljskih i ljubavnih romana, s naslovima poput Der Mann ihrer Träume ili Ein Herz voll Tränen te 75 romana za djecu i mlade, prevedeno je na 23 jezika. U njemačkom govornom području njezini su romani dosegnuli nakladu od sedamdeset milijuna primjeraka. Marie Louse Fischer rođena je 1922. u Düsseldorfu, nakon rata počela je pisati, a prvi je roman, Zerfetzte Segel, objavila 1951. godine. S mužem, H.G. Kernmayrom, izdala je i četiri popularnoznanstvene knjige.

Iva Krtalić

Vijenac 290

290 - 14. travnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak