Vijenac 290

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Kenzo Tange (1913-2005)

Arhitektonski globus

Kenzo Tange (1913-2005)


slika


Nakon Philipa Johnsona još jedan velikan arhitekture 20. stoljaća otišao je sa životne scene. Najveći japanski arhitekt Kenzo Tange preminuo je u 92. godini života u Tokyju. Tange je u bogatom opusu dao pionirski prinos povezivanju Istoka i Zapada, japanske graditeljske tradicije i modernističkog izričaja u arhitekturi. Nakon završetka studija na Tokijskom sveučilištu radio je u uredu Kunija Mayekawe, Le Corbusierova suradnika, a poslije rata osamostaljuje se i vodi obnovu Hirošime. Šezdesetih godina djeluje u pokretu japanskih metabolista, kada nastaje njegov vizionarski projekt za Tokijski zaljev. Istovremeno realizira građevine iznimne ljepote poput sportskog kompleksa za Olimpijadu 1964. te katedralu Sv. Marije u Tokyju, a njegova karijera dobiva globalni karakter s realizacijama i velikim urbanističkim planovima širom svijeta. Bio je prisutan i na našim prostorima kao autor master-plana za obnovu Skopja te dopisni član HAZU. Dugo godina bio je profesor na Tokijskom sveučilištu, a njegovi su najpoznatiji učenici Arata Isozaki, Kisho Kurokawa i Fumihiko Maki. Za svoj je doprinos svjetskoj arhitekturi 1987. nagrađen Pritzkerovom nagradom.


Tschumi, teoretičar i praktičar


slika


Švicarski arhitekt Bernard Tschumi podjednako je uspješan kao lucidni teoretičar, plodan praktičar te učitelj arhitekture (na njujorškom sveučilištu Columbia, gdje je dekan arhitektonske škole). Nedavno mu je u biblioteci PLAN zagrebačkog AGM-a izašla zbirka eseja Arhitektura i disjunkcija, koja je unatrag devet godina od objavljivanja engleskog izvornika doživjela već šest izdanja, a u Švicarskoj je završena izgradnja sjedišta najstarije aktivne manufakture satova Vacheron Constantin, locirane u zoni Plan-les-Ouates u Ženevskom kantonu, koju je projektirao Tschumijev pariški ured. Građevina površine 10.250 četvornih metara oblikovana je tako da simbolizira podjednako privrženost novim tendencijama kao i nastavljanje tradicije. Sjedište kompanije objedinjuje pod jednim krovom upravu (u okomitom) i radionice (u vodoravnom dijelu) obavijene zajedničkom zakrivljenom metalnom envelopom s ustakljenim bočnim pročeljima okrenutim na sjever i jug, što osigurava različite kakvoće dnevnog svjetla za unutrašnje funkcije.


Nacionalno kazalište u Bruxellesu


slika

Nedavno je nakon trogodišnje obnove ponovno otvoren novi Théâtre National, jedna od najuglednijih kulturnih ustanova u Bruxellesu. Kazalište je izvorno bilo smješteno u osnovici slavnoga tornja Martini, primjera modernističkog optimizma pedesetih, koji je pao kao žrtva investitorskih spekulacija. Ministarstvo kulture frankofonske zajednice pronašlo je novu lokaciju neobična klinastog oblika u gradskom središtu, a projektiranje je povjereno konzorciju sastavljenu od ureda Architectes Associés, Atelier Gigogne i L'Escaut. Zbog tanka proračuna (20 milijuna eura) arhitekti su prednost dali tehnički sofisticiranoj mašineriji pozornice u odnosu na udobnost prostora za publiku, kreirajući prostranu fluidnu unutrašnjost koja sadrži glavni i dodatni auditorij (750 + 250 mjesta), dvorane za probe, foaje i uredski sklop. Glavno je pročelje stakleno s ritmiziranim rasterom vertikalnih brisoleja kojim se zgrada skladno uklapa u postojeći ulični potez. Danju kuća naglašava svoju prisutnost igrom refleksija na staklenoj fronti a noću blistava rasvjeta razotkriva ponutricu.


Zahi Hadid natječaj u Londonu


slika


Nakon što je poharala međunarodne natječaje i otvorila brojna gradilišta širom svijeta londonska je arhitektica Zaha Hadid konačno u prilici da i kod kuće realizira građevinu. Naime, njezin je ured pobijedio na natječaju za sjedište hiperaktivne Arhitektonske fundacije, smještene u Southwarku, koji je posljednjih godina s nizom važnih institucija postao kulturnim središtem grada. Kao odgovor na neugodnu uglovnu trokutastu parcelu projektni je tim presavio betonski okvir preko zgrade kao njezinu konstruktivnu armaturu natkriljujuću ostakljeni atrij, definirajući sustav komunikacije i kreirajući snažan kontrast između punog i praznog, zatvaranja i pokazivanja. Zaha je pobijedila između osam finalista, a respektabilan žiri, u kojem su bili i Will Alsop, David Chipperfield te Nigel Coates, drugu je nagradu dodijelio internacionalnoj kolaboraciji a-Graft te treću novim snagama iz ureda AOC (Agents of Change).

Vinko Penezić

Vijenac 290

290 - 14. travnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak