Vijenac 289

Glazba

GLAZBOSKOP

Najave

Kocert Adele Golac–Rilović

GLAZBOSKOP


Najave

Kocert Adele Golac–Rilović


slika

U sklopu ciklusa Cantabile u četvrtak 31. ožujka u 20 sati u HGZ–u nastupit će sopranistica Adela Golac–Rilović uz glasovirsku pratnju Marija Čopora. Izvest će arije i pjesme istih autora: Vincenza Bellinija, Gaetana Donizettija, Giuseppea Verdija i Giacoma Puccinija. Posebna su zanimljivost programa manje poznati i rijetko izvođeni ulomci kao arija Alaide iz Bellinijeve opere La straniera (Tuđinka), koja se u Zagrebu vjerovatno nije čula od 1835. godine, i Verdijeva pjesma L'esule (Prognanik) na tekst Temistoclea Solere. Uz njih su još na programu arija Anne Bolene iz istoimene Donizettijeve opere, arija Elvire iz Verdijeva Ernanija, arija Magde iz Puccinijeve La Rondine (Lastavica) i arija Liů iz njegove Turandot te po dvije pjesme Bellinija, Donizettija i Puccinija. Na programu su i dva ulomka iz opusa hrvatskih skladatelja: arija Daleko m' e biser mora iz Male Floramye Ive Tijardovića i Moja dika Ivana pl. Zajca.

Gostovanje Kvarteta Šostakovič


slika

U povodu tridesete obljetnice smrti skladatelja Dmitrija Šostakoviča u Zagrebu će gostovati ugledni Gudački kvartet Šostakovič. Ruski kvartet svjetskoga ugleda osnovan je 1966. godine. Nekoliko godina nakon osnutka brojnim se osvojenim nagradama smjestio u sam vrh svjetskoga komornog muziciranja. Kvartet čine Andrej Šišlov i Sergej Pišugin, violine, Aleksandar Galkovski, viola te Aleksandar Korčagin, violončelo. Danas je Kvartet Šostakovič nezaobilazan gost gotovo svih svjetskih glazbenih festivala i koncertnih dvorana. Repertoar Kvarteta čine djela europskih skladatelja, s posebnim naglaskom na stvaralaštvu ruskih skladatelja Glinke, Čajkovskog, Borodina, Glazunova, Stravinskog, Prokofjeva i Šostakoviča.

Uz brojne nastupe diljem Europe, Amerike i Japana, do sada su snimili više od pedeset nosača zvuka. U Zagrebu će nastupiti 2. travnja u KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 19.30 sati, a u sklopu ciklusa Lisinski subotom. Na programu koncerta bit će 2. gudački kvartet u D–duru A. Borodina, Gudački kvartet u F–duru M. Ravela i 3. gudački kvartet u F–duru, op. 37 D. Šostakoviča.

Cesaria Evora ponovno u Zagrebu


slika

Ciklus World Music Croatia osiguranja organizirao je ponovni nastup vokalne dive Cesarije Evora, koja će 10. i 11. travnja održati koncerte u KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 20 sati.

Cesaria Evora, rođena 1941. u Mindelu na Kapverdskom otočju, smještenu u Atlantskom oceanu nekoliko stotina kilometara od zapadne obale Afrike, tek je u četrdeset sedmoj godini, otišavši u Pariz, snimila prvu ploču. Bilo je to davne 1988. godine. Trećim je albumom iz 1991. privukla pozornost europske publike te od tada njezina popularnost neprestano raste. Poznata je kao kraljica morne, sjetne i nostalgične glazbe lagana tempa, a iza sebe ima desetke hvaljenih albuma na kojima uglavnom pjeva na kreolskom portugalskom, u kojem se miješaju afrički i francuski dijalekt.

Voz d'Amor Cesarijin je deveti studijski album. Nagrađen je nagradom Grammy u kategoriji world music, što ga svrstava u najbolja ostvarenja u glazbi takve vrste. Taj je nosač zvuka još jedna Cesarijina oda Sao Vicenteu, jednom od otoka, poznatijem i kao mali Brazil.

Požurite, jer možda upravo vi kupite posljednju raspoloživu ulaznicu!

Koncert čuvenoga engleskog komornog ansambla


slika

The Academy of St. Martin in the Fields, engleski ansambl s dugogodišnjom uspješnom izvođačkom tradicijom, gostovat će u KD Vatroslava Lisinskog 12. travnja s početkom u 19.30 sati, u okviru ciklusa Svijet glazbe Koncertne direkcije Zagreb.

Ansambl je 1959. osnovao Sir Neville Marriner u suradnji s tada vodećim londonskim orkestralnim glazbenicima. Prvobitno oblikovan kao manja gudačka skupina, ansambl je šezdesetih godina predvodio tzv. revival barokne glazbe te se počeo brzo razvijati u repertoarnom smislu, snimajući brojne nosače zvuka. Do danas je ansambl snimio više od petsto nosača zvuka raznovrsna repertoara, od barokne do glazbe 20. stoljeća. Sudjeluju na svim važnijim festivalima, nastupali su u svim većim svjetskim glazbenim centrima i koncertnim dvoranama. Također ostvaruju vrlo plodne suradnje s pojedinim solistima, među koje se ubraja i violinist Joshua Bell koji će uz ansambl nastupiti na zagrebačkom koncertu.

Program ovoga koncerta obuhvatit će Sekstet za gudače u d–molu, op. 70 P. I. Čajkovskog te četiri godišnja doba A. Vivaldija.

Brahms trio u Lisinskom


slika

Moskovski Brahms trio utemeljen je 1987. godine, a članovi su mu istaknuti glazbenici koji su vrhunsko glazbeno obrazovanje stekli na moskovskom Glazbenom konzervatoriju Čajkovski. Godine 1998. Trio je ustanovio Zakladu za ostvarenje dobrotvornih programa u području kulture, a 1999. uključuje se u projekt Sjevernjački muzički ansambli te održava niz koncerata, majstorskih tečajeva i predavanja širom Rusije u više od pedeset gradova i sela. U nastojanju oplemenjivanja životne kulture u zabitijim krajevima, Trio putuje u naselja Urala, dalekog sjevera i polarnih krajeva. Za zasluge u projektu Trio primio je odličje Zaklade Soros (1999. i 2000). Godine 1999. Trio započinje projekt snimanja serije nosača zvuka pod naslovom Dva stoljeća ruskog glasovirskog trija, na kojima se nalaze sva djela za glasovirski trio ruskih skladatelja 19. i 20. stoljeća. Projekt je izveden pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Ruske Federacije i moskovskog Državnog akademskog filharmonijskog društva te Goetheova instituta. Nagradio ga je ruski predsjednik, koji članove Trija proglašava zaslužnim umjetnicima Ruske Federacije (2002), što je najviše priznanje za umjetnička postignuća u Rusiji.

Naposljetku naglasimo da će Brahms trio nastupiti 14. travnja u Preporodnoj dvorani palače Narodnoga doma u 20 sati, u okviru ciklusa Piano pianissimo Koncertne direkcije Zagreb, s repertoarom djela M. Glinke, D. Šostakoviča i F. Schuberta.

Pripremila Mirta Špoljarić Smolić

Vijenac 289

289 - 31. ožujka 2005. | Arhiva

Klikni za povratak