Vijenac 289

Likovnost

LIKOVNI GLOBUS

Izložbe

Gecanova retrospektiva

LIKOVNI GLOBUS

Izložbe

Gecanova retrospektiva


slika

ZAGREB - Velika retrospektivna izložba Vilka Gecana, klasika hrvatske moderne umjetnosti, nakon više od trideset godina, održava se u zagrebačkom Umjetničkom paviljonu. Među otprilike stotinu i dvadeset slika i crteža različitih tematskih i stilskih određenja, u autorskoj koncepciji Zvonka Makovića, nekoliko ih je pristiglo iz susjednih zemalja. Gecanova djela, mnoga dosad nepoznata, iz brojnih muzeja i privatnih zbirki s novom interpretacijom opusa možete pogledati do 8. svibnja te na www.umjetnicki-paviljon.hr.


Rubne posebnosti


slika

VARAŽDIN - Izložba Rubne posebnosti - avangardna umjetnost u regiji od 1915. do 1989. otvorena je u Galeriji starih i novih majstora te u Vili Oršić u Varaždinu. Projekt je pripreman dvije godine, a predstavlja presjek povijesti avangardnih umjetnosti 20. stoljeća u regiji. Prvo je to predstavljanje javnosti privatne zbirke Marinka Sudca u kojoj su zastupljena gotovo sva najznačajnija imena avangardnih strujanja, koja će biti donirana gradu Varaždinu za budući Muzej suvremene umjetnosti. Osamdesetak je umjetnika predstavljeno s dvjestotinjak radova. Rubne posebnosti pogledajte do 10. travnja.


Korkutov zaokret


slika

SLAVONSKI BROD - Novu fazu u stvaralaštvu Alema Korkuta, jednog od najinovativnijih kipara mlade generacije u Hrvatskoj, gdje se umjetnik pomiče od karakteristične ljudske figure i portreta možete pogledati u brodskoj Galeriji Balen, Starčevićeva 40. Na izložbi naslovljenoj Kiša Korkut se pomiče prema skulpturalnom promišljanju reprezentacije prirode. Povodom izložbe biti će organiziran razgovor s umjetnikom na temu Kiparstvo u digitalno doba, a sama izložba traje do 15. travnja. Ostalo na www.galerijabalen.net.


Beuys u Tate M.


slika

LONDON - Izložba Joseph Beuys: Actions, Vitrines, Environments otvorena je u londonskom Tate Modern do 4. svibnja. Izbor najbitnijih djela ovog njemačkog umjetnika bavi se trima konceptima kojima se Beuys bavio, posebice u drugoj polovici stvaralaštva. Iz muzeja javljaju da je ova izložba najznačajnije Beuysovo predstavljanje u Ujedinjenom kraljevstvu dosada te najbitnije predstavljanje njegove umjetnosti ovog desetljeća. Uz izložbu je tiskan i katalog na gotov dvije stotine stranica. Informacije na www.tate.org.uk/modern.


Still u Albright-Knoxu


slika

BUFFALO - Trideset i tri slike apstraktnog ekspresioniste Clyfforda Stila iz zbirke predstavljeno je u Albright-Knox Gallery u Buffalu. Najveća je to javna zbirka Stillovih radova, a oni su nastali u razdoblju između 1937. i 1963. godine. Jedinstveni pogled na univerzalnost, piktoralne meditacije o životu, smrti i duhovnosti izviru iz izložbe koja je postavljena do 10. travnja. Više o izložbi potražite na www.albrightknox.org.


Léger u Arkenu


slika

ISHOJ - Arken Museum for Moderne Kunst u Ishoju u Danskoj postavio je stotinjak djela Fernand Légera. Temelj izložbe Légerova je delinearizacija ljudskog lika u prvoj polovini 20. stoljeća. Postavljeni radovi nastali su između 1905. i 1954. godine te predstavljaju reprezentativne djela francuskog autora. Uz izložbu ide i film o Légeru kojega su producirali Centre Georges Pompidou, Réunion des musées nationaux i Les Films du Tambour de Soie. Légerova je izložba otvorena do 16. svibnja te na www.arken.dk.


Natječaj

Nagrada Radoslav Putar


slika

Institut za suvremenu umjetnost u suradnji s Foundation for Civil Society, Trust for Mutual Understanding iz New Yorka te SCCA iz Bratislave raspisao je natječaj za Nagradu Radoslav Putar za 2005. godinu. Natječaj je otvoren za likovne umjetnike do 35 godina starosti, a nagrada se dodjeljuje za kvalitetu i inovativnost umjetničkih djela realiziranih u 2004. i 2005. godini, a u obzir dolaze djela iz medija slikarstva, kiparstva, grafike, crteža, instalacija, fotografija, videa, novih medija i performansa. Natječaj je otvoren zaključno do 16. travnja, a umjetnici se mogu o svemu informirati na www.scca.hr/programi/nagrada.html.

Marko Kružić

Vijenac 289

289 - 31. ožujka 2005. | Arhiva

Klikni za povratak