Vijenac 289

Film

TV: OZ, HTV, UR. RANKA HORVAT

IZA REŠETAKA

Ako se još niste navukli na Oz, pravi je trenutak da upoznate njegove slikovite okrutne stanovnike i okusite zatvorski život. Trud se itekako isplati

TV: OZ, HTV, UR. RANKA HORVAT

IZA REŠETAKA

Ako se još niste navukli na Oz, pravi je trenutak da upoznate njegove slikovite okrutne stanovnike i okusite zatvorski život. Trud se itekako isplati


Serijom Odjel za umorstva: život na ulici, autori Tom Fontana i Barry Levinson tijekom 1990-ih su godina ponudili dotad (a i dosad) najrealističniji prikaz policijske svakodnevice i nerijetko turobnih života požrtvovnih profesionalaca odjevenih u konfekcijski krojena odijela. Zamršeni slučajevi detektiva Baylissa, Pembletona, Muncha i ostalih inicirali su s vremenom pravu lavinu sličnih TV projekata, počevši od dugovječnih Njujorških plavaca, preko serije Zakon i red i nekoliko njezinih odvjetaka (od kojih se jedan s detektivom Munchem trenutno prikazuje na HTV-u), do zasad tri inačice serije Ekipa za očevid, koja realizam i tjeskobni ugođaj umnogome duguje upravo Odjelu za umorstva.

Iz jedne epizode kultnoga serijala korijene vuče i Oz, prva dramska serija kabelske mreže HBO, zahvaljujući čijem su uspjehu nastale i hvaljene serije Obitelj Soprano i Dva metra pod zemljom. Iskustvo stečeno radom na Odjelu za umorstva, scenaristu Tomu Fontani i producentu Barryju Levinsonu (cijenjenu redatelju filmova Kišni čovjek, Dobro jutro, Vijetname, Predsjedničke laži...) poslužilo je za stvaranje impresivne, izrazito neugodne i nasilne, ali i iznimno realistične slike svagdana zatočenika strogo čuvana zatvora Oswald, nimalo privlačna mjesta, koje njegovi stanovnici od milja zovu Oz.


slika

Serija započinje naizgled klasičnom zatvorskom pričom o Tobiasu Beecheru, mirnu i povučenu odvjetniku, koji u Smaragdni grad, zasebni odjel zatvora Oz, dospijeva nakon što je pod djelovanjem alkohola automobilom usmrtio djevojčicu. Ono što slijedi, ipak, ubrzo potpuno i vrlo učinkovito iznevjerava gledateljeva očekivanja. Pripadnik gornje srednje klase na kojem je sustav odlučio dokazati svoju pravednost, Beecher odmah biva silovan i doslovce žigosan od strane Verna Schillingera, vođe zatvorskih arijevaca. Dok dojučerašnji skromni odvjetnik postupno gubi obilježja ljudskosti i pretvara se u osvetnika i nemilosrdna ubojicu, zatvorskim životom upravljaju skupine Hispanoamerikanaca, mafijaški organiziranih Talijana, Iraca i Muslimana, gotovo neometani od čuvara, koji su ponekad i gori od njih.


slika

Štićenici Oza prolaze brojne emotivne i psihičke mijene, spas ponekad neuvjerljivo i neuspješno tražeći u vjeri i neobičnu kodeksu časti podložnu stalnim promjenama. Njihovim međusobnim obračunima, krvavim odmazdama, samoubojstvima i zatvorskim pobunama vodi nas paralizirani Augustus Hill, među zatvorenicima jedini donekle pozitivan lik, koji je u Oz dospio zbog slučajna ubojstva policajca. Slojevite karaktere i mahom tragične sudbine robijaša Kareema Saida, Simona Adebisija, Ryana O´Reillyja i drugih Hill duhovito opisuje zanimljivim biblijskim, povijesnim i književnim usporedbama i detaljima.

Uz odlučna upravitelja Glynna, zatvorom ravna idealist i utemeljitelj Smaragdnoga grada Tim McManus, nesiguran čovjek koji vođen najboljim namjerama ponekad izazove pravu tragediju. Poput svojih kolega i zatvorenika, i on je osoba od krvi i mesa koja je u paklu Oza gdjekad prisiljena na spašavanje gologa života i zdrava razuma.

Slično Odjelu za umorstva, realizam je i ovdje postignut dinamičnom režijom i čestom uporabom kamere iz ruke. Dok ekranom promiču brojna poznata filmska i televizijska lica (Ernie Hudson, Terry Kinney, J. K. Simmons, Luis Guzmán, Rita Moreno, Edie Falco...), znana su se glumačka imena okušala i u ulogama redatelja. Neke epizode serijala tako potpisuju i Kathy Bates, Steve Buscemi, Brian Cox, Matt Dillon, Chazz Palminteri, ali i naš Goran Gajić, nekadašnji kroničar propasti rock´n´rolla.

Ako se još niste navukli na Oz, pravi je trenutak da upoznate njegove slikovite okrutne stanovnike i okusite zatvorski život. Trud se itekako isplati.

Josip Grozdanić

Vijenac 289

289 - 31. ožujka 2005. | Arhiva

Klikni za povratak