Vijenac 288

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Whitbread za najbolji roman Andrei Levy

KNJIŽEVNI GLOBUS

Dvije Argentinke dobitnice Alfaguare

Španjolska Argentinske autorice Graciela Montes i Ema Wolf dobitnice su španjolske književne nagrade Alfaguara, jedne od najviše dotiranih književnih nagrada na svijetu, za roman El turno del Escriba.

slika

Roman, čija se radnja događa u 13. stoljeću u Genovi i koji govori o Marcu Polu, »oživljava fascinantnu epohu čovječanstva, epohu otkrića i privlačnosti nepoznatog«, kako je obrazložio žiri. Graciela Montes dosad je uglavnom bila poznata kao autorica knjiga za djecu, a Ema Wolf profesorica je književnosti na sveučilištu u Buenos Airesu.

Njihov je roman izabran među sedam finalista, koliko se našlo na najužem popisu od isprva rekordnih 649 rukopisa, od toga 457 iz Latinske Amerike, koliko je bilo u konkurenciji. Nagrada je dotirana sa 175 000 dolara, a dodjeljuje je izdavačka kuća Alfaguara. Prošlogodišnju Alfaguaru dobila je Kolumbijka Laura Restrepo za roman Delirio.

Pinter se posvećuje politici

Velika Britanija Harold Pinter objavio je kako napušta autorsku karijeru kako bi se usredotočio na politiku.

slika

Čuveni 74-godišnji dramatičar posljednjih je godina najviše vremena provodio u kampanjama protiv britanskoga premijera Tonyja Blaira i britanskog sudjelovanja u ratu u Iraku. U iznimnoj karijeri, koja je trajala četiri desetljeća, Pinter je stvorio neka od najvažnijih djela modernoga kazališta. S komadima poput The Caretaker, The Homecoming i The Birthday Party Pintera mnogi smatraju najvećim živućim britanskim dramatičarem. No, kako je rekao sam Pinter objašnjavajući svoju odluku, »29 je komada dovoljno«. Pinter je u skupini aktivista koji su tražili ostavku premijera Blaira zbog rata u Iraku, a sama Blaira nazvao je »ratnim zločincem«, dok su SAD za njega »zemlja koju vodi hrpa kriminalaca«. Iako se odriče kazališta, Pinter, koji je 2003. objavio zbirku antiratnih pjesama o sukobu u Iraku, najavio je da nastavlja pisati poeziju.

Počela Schillerova godina

Njemačka Stotinjak glumaca, četvoro saveznih ministara, jedan bivši njemački predsjednik, operne i pop-zvijezde te niz pisaca skupili su se na maratonskom, 24-satnom čitanju u Berlinu, kojim je otvorena godina Friedricha Schillera.

slika

Oko pet tisuća slušatelja prisustvovalo je Schillerovu maratonu u berlinskoj Akademiji umjetnosti, koji je bio uvod u godinu kojom se obilježava 200. obljetnica smrti pjesnika 9. svibnja 1805. godine u Weimaru. Kako je na otvaranju Schillerove godine najavila ministrica kulture Christian Weiss, tijekom godine diljem zemlje održavat će se kazališne predstave, čitanja, seminari i druge priredbe, koji bi trebali pružiti »svjež pogled na Schillerovo djelo«. Također, postavljaju se i dvije velike izložbe, Schillers Helden heute u Weimaru i Götterpläne & Mäusegeschäfte. Schiller 1759-1805 u Marbachu.

Francuski rat protiv Googlea

Francuska Francuska nacionalna knjižnica oštro je reagirala na planove internetskog portala Googlea da na mrežu stavi knjige najvećih svjetskih knjižnica, zbog bojazni da bi taj projekt mogao dovesti do dominacije američkih ideja.

slika

Jean-Noel Jeanneney, voditelj francuske nacionalne knjižnice, smatra da bi Googleov izbor djela favorizirao anglo-saksonske ideje i engleski jezik, pa traži da Europska unija odgovori vlastitim programom digitalizacije književnosti. Jeanneney, koji tvrdi da nije antiamerički nastrojen, traži ipak »multipolarni svijet 21. stoljeća, u kojemu američki pogledi nisu jedini koji imaju težinu«. Google je potkraj prošle godine najavio digitaliziranje milijuna knjiga i časopisa iz knjižnica sveučilišta Stanford, Harvard, Oxford i Michigan, te njujorške knjižnice, koji bi sljedećih godina bili dostupni na internetu. Google smatra da će projekt olakšati pristup znanju, ali još nije jasno kakav će efekt projekt imati na budućnost svjetskih knjižnica.

Umro pjesnik Rafael Montesinos

slika

Španjolska Španjolski pjesnik Rafael Montesinos umro je u 84. godini u Madridu. Autor zbirke Los ańos irreparables rođen je u Sevilli 1920, a živio je u Madridu od 1943. godine. Prve pjesme objavio je po dolasku u Madrid, u časopisima »Garcilaso«, »Espadańa« i »Insula«, a surađivao je i s brojnim drugim američkim i europskim časopisima, gdje su njegovi stihovi objavljivani u prijevodu. Prva zbirka pjesama bila mu je Canciones perversas para una nińa tonta. Godine 1949. dobio je nagradu Ateneo, za País de la esperanza, a 1958. nagrađen je Nacionalnom nagradom za književnost i Nagradom grada Seville za El tiempo en nuestros brazos.

Iva Krtalić

Vijenac 288

288 - 17. ožujka 2005. | Arhiva

Klikni za povratak