Vijenac 288

Fotografija

U FOKUSU

Portreti Rineke Dijkstra

Portreti Rineke Dijkstra

slika

Winterthur Opus nizozemske umjetnice Rineke Dijkstra (1959), koja je svjetsku slavu stekla serijama iznimnih portreta, predstavljen je u Fotomuseumu Winterthur. Izložba pod naslovom Rineke Dijkstra - portreti donosi sedamdesetak fotografija odabranih iz najvažnijih ciklusa umjetnice te njezina dva videorada. Postav uključuje njezine fotografije od početka devedesetih godina, kada frontalno snima mlade ljude na plažama usredotočujući se na nesigurnost izraženu u pozama, zatim su tu portreti majki snimljenih neposredno nakon porođaja, portreti djevojaka i mladića u izraelskoj vojsci... Izložbu je pripremio Stedelijk Museum iz Amsterdama u suradnji sa Fotomuseumom Winterthur, a objavljen je i opsežan dvojezični katalog. Izložba je otvorena do 22. svibnja, a više informacija možete dobiti na www.fotomuseum.ch.

Kalogjera u Galeriji Lang

Samobor Prateći uskršnje običaje na otoku Hvaru Damil Kalogjera kamerom je zabilježio različite prizore vezane za Veliki tjedan, od molitvi, procesije, vrisničke igre do priprema uskršnje gozbe i sama slavlja. Hvarski uskršnji ciklus predstavljen je s dvadeset i jednom odabranom fotografijom u Galeriji Lang u Samoboru. Postav je podijeljen na noćne prizore koji bilježe kontemplativno-duhovnu stranu proslave, odnosno procesiju u ozračju bistrih mediteranskih noći. Kalogjera te prizore dematerijalizira snimajući produženom ekspozicijom ljude s lampašima, dok nebo i mjesec ostaju statično netaknuti. Drugi dio postava čine dnevne fotografije vezane uz proslavu uskršnjega dana, u koje nas Kalogjera uvodi kao sudionike naoko jednostavna otočkoga života. Fotografije su nastale između 1990. i 2003. godine, a namjera je autora njihovo objavljivanje u obliku knjige fotografija. Izložbu u Samoboru možete pogledati do 27. ožujka.

Lažno, ali točno

slika

London Edwin Zwakman u Gimpel Filsu izložio je fotografije urbanog okoliša, malih vrtova pod naslovom Lažno, ali točno. Fotografije su zapravo snimci maketa koje je Zwakman napravio od karata, plastike i drveta, što ostavlja vidljivim, želeći pokazati tako standardizaciju prostora u kojem živimo i ljudsku aspiraciju za posjedovanjem ne samo kuće nego i zemlje. Mali jednaki prostori upućuju na postojanje susjeda i daju djelu, kako kaže sam autor, klaustrofobičnu notu, a svi vrtovi i kuće u svojoj se individualnosti ponavljaju kao individualne ćelije u zajedničkom iskustvu kućanstva. Izložba ostaje otvorena do 2. travnja.

Obožavani Tajland

slika

Zagreb U izložbenom prostoru Knjižnice Vladimir Nazor otvorena je prva samostalna izložba Vjerana Malenice Obrisi Tajlanda. Četrdeset živopisnih fotografija portreta, skica s ulice, krajolika, hramova, tržnica, snimanih na klasičan način Nikonom, izbor su od četiristo fotografija, koliko je autor napravio putujući po cijelom Tajlandu i snimajući sve što bi ga privuklo. Nekad je to bio detalj, nekad klasičan krajolik, nekad egzotičan prizor poput pranja slonova u rijeci. Pritom Maleničin Tajland nije siromašan ni kada snima vozače rikši ili radnike u rižinim poljima. Boja, kompozicijski sklad, životnost i ljepota prizora traženi su na svakoj fotografiji, opravdavajući autorovu ljubav prema Zemlji slobodnih ljudi, što ga je i privuklo Tajlandu. Izložba ostaje otvorena do 6. travnja.

Tanja Masnec Šoškić, Dina Ivan

Vijenac 288

288 - 17. ožujka 2005. | Arhiva

Klikni za povratak