Vijenac 286

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

Verdijeva Luisa Miller u Splitu

Premijera

Verdijeva Luisa Miller u Splitu

Radeći Luisu Miller prema tragediji Kabale und Liebe Friedricha von Schillera, a na libreto Salvatorea Cammarana, Verdi je napravio više nego dojmljivu operu, koja je uvijek bila predmet divljenja, premda je rijetko dobivala repertoarno mjesto koje objektivno zaslužuje. Možda je upravo Luisa Miller prekretnica u Verdijevu uobličavanju onakvih glazbenih formi koje bi strogo odgovarale dramskoj svrsi, a sve manje bile podložne naslijeđenim opernim konvencijama. To se podjednako očituje u načinu na koji su oblikovani dueti, u jednostavnoj, ali očaravajućoj, elokvenciji zborova, te isto tako i u ponavljanju od uvertire prisutne teme koja, kako god bila prerušena, uvijek iznova nadire poput simbola kobne sudbine što uništava sreću onih koji se vole.

Verdijeva opera praizvedena je 8. prosinca 1849. godine u Napulju, dok će hrvatska premijera biti održana 27. veljače u splitskom HNK. Zborom i orkestrom Opere ravnat će Ivo Lipanović, a u glavnim će ulogama nastupiti Ivica Čikeš, Martina Tomčić, Branko Robinšak, Paolo Coni, Svetla Vassileva i dr. Predstavu je režirao Petar Selem, scenografiju je oblikovao Ivo Knezović, dok je kostime načinila Dora Argento.

Gostovanja

Večer Johannesa Brahmsa

U ciklusu komorne glazbe Audijencija gostovat će violinsko-glasovirski duo Ilja i Naum Grubert. Prvu, drugu i treću Brahmsovu sonatu interpretirat će publici 19. veljače u KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 19.30 sati.

Oba vrhunska glazbenika latvijskoga podrijetla danas žive i djeluju u Nizozemskoj odgajajući naraštaje novih mladih glazbenika, Ilja na Konzervatoriju u Rotterdamu, a Naum na Kraljevskom kozervatoriju u Haagu.

Njemačka komorna filharmonija u Lisinskom

Nekadašnje čudo od djeteta Heinrich Schiff glasovir je počeo svirati već u dobi od pet godina, a s deset i violončelo. Studirao je kod Tobiasa Kuhne i usavršavao se kod Andrea Navarre te nastupao sa svim velikim dirigentima našega doba. Iako je isprva bio zapažen osobito interpretacijama Bachove, Vivaldijeve i Haydnove glazbe, s jednakim se uspjehom poslije bavio i glazbom 20. stoljeća. Posebno su cijenjene njegove izvedbe djela Lutoslawskog, Berija i Šostakoviča. U posljednje se vrijeme vrlo uspješno bavi i dirigiranjem, pa je tako svojevremeno bio i prvi gost dirigent Njemačke komorne filharmonije iz Bremena.

Heinrich Schiff svira na jednom od najslavnijih Stradivarijevih violončela The Mara iz 1711. godine.

Ovaj put slavni će glazbenik nastupiti kao solist-violončelist uz Njemačku komornu filharmoniju pod ravnanjem također slavna dirigenta Tona Koopmana. Priredit će koncert u sklopu ciklusa Svijet glazbe 22. veljače u KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 19.30 sati. Izvest će nekolicinu djela C. Ph. E. Bacha, J. S. Bacha i W. A. Mozarta.

Jazz-duo

Iste večeri, 22. veljače, u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 20 sati nudimo vam alternativni koncert, koji će, u okviru jazz-ciklusa, prirediti Richie Beirach, glasovir, i Laurie Antonioli, vokal.

Riječ je o pijanistu koji je obilježio klavirsku jazz-glazbu sedamdesetih i osamdesetih godina, pogotovo u pijanistima najkreativnijoj disciplini: glasovirskom triju. Tijekom dugogodišnje karijere surađivao je s velikanima kao što su Freddie Hubbard, Stan Getz, John Scofield ili Dave Liebman. Uz Beiracha nastupit će njegova dugogodišnja suradnica, čuvena vokalistica Laurie Antonioli.

Koncert se održava u produkciji KD Vatroslava Lisinskoga i Hrvatskoga društva skladatelja.

Iz ciklusa Forte Fortissimo

U srijedu, 2. ožujka, u KD Vatroslava Lisinskog koncert će održati čuveni Wiener Brahms Trio, ansambl osnovan 1993. koji čine violinist Boris Kuschnir, violončelist Orfeo Mandozzi i pijanist Juri Smirnov. Trio je u proteklih desetak godina postigao veliki uspjeh nastupavši na brojnim svjetski poznatim festivalima i surađivajući s istaknutim interpretima. Godine 1996. osvojili su prvu nagradu na 9. međunarodnom natjecanju komorne glazbe u Francuskoj te nedugo zatim snimili cjelokupni Schumannov repertoar djela za glasovirski trio objavljen u nakladi diskografske kuće Naxos.

U Zagrebu će gostovati s interpretacijama nekolicine djela repertoarnih skladatelja. Izvest će dva glasovirska trija F. J. Haydna i R. Schumana te glasovirski kvintet J. Brahmsa. Kao solisti nastupit će violinist Nikolaj Znaider i violist Yuri Bashmet.

Pripremila Mirta Špoljarić Smolić

Vijenac 286

286 - 17. veljače 2005. | Arhiva

Klikni za povratak