Vijenac 286

Naslovnica

KULTURNA KRONIKA

Poznati dobitnici nagrade Grigor Vitez

Poznati dobitnici nagrade Grigor Vitez

slika

Zagreb, 2. veljače Godišnju nagradu Grigor Vitez za književna i likovna djela u knjigama i slikovnicama za djecu dobili su Tomislav Zagoda za knjigu Balada o Buginim gaćicama i Pika Vončina za ilustracije u slikovnici Mjesečeva splav Sanje Lovrenčić, izvijestio je Savez društava Naša djeca Hrvatske.

Odluku o dobitnicima donijela je Stručna komisija za godišnju nagradu Grigora Viteza u sastavu Mladen Bjažić, Joško Marušić, Branka Primorac, Branko Vujanović i Dubravka Zima. Nagrade za dječje stvaralaštvo bit će predane na svečanosti 23. veljače u Zagrebačkom kazalištu lutaka. Na natječaj za nagradu prispjela su 74 naslova, od toga 37 za tekst i ilustraciju, 16 za tekst te 21 naslov za ilustraciju. Nagradu Grigor Vitez - koja se sastoji od novčane svote, diplome i statue Ptica, rad akademske slikarice Ksenije Kantoci - dosad su dobila 44 književnika i 25 likovnih umjetnika za ukupno stotinjak knjiga za djecu i mlade.

Zvonko Maković novi predsjednik PEN-a

Zagreb, 5. veljače Četrdesetak članova prisutnih na izbornoj skupštini hrvatskoga PEN-a za novoga je predsjednika te ugledne udruge izabralo povjesničara umjetnosti, pjesnika i pubilicista Zvonka Makovića, koji je na tome mjestu naslijedio Sibilu Petlevski.

U nastupnom govoru Maković je naglasio da će se zalagati za dostojanstvo pisaca, izdavača i novinara, koji su glavni utemeljitelji udruge. Dosadašnja predsjednica PEN-a Sibila Petlevski na skupštini je govorila o svojemu četverogodišnjem mandatu, istaknuvši pritom da se Hrvatski centar PEN-a za njezina mandata stalno borio za pravo na slobodu govora. Također je ustvrdila kako hrvatski intelektualci mlako reagiraju na različite pojave u društvu, dodajući da bi se oni, a posebice članovi PEN-a, morali jače angažirati.

Članovi PEN-a ocijenili su da je stanje teško i u hrvatskome kazalištu, zauzimajući se za to da država, odnosno Ministarstvo kulture, počne stimulirati hrvatske dramske pisce. Na skupštini je predstavljena i bogata međunarodna aktivnost Hrvatskoga centra PEN-a.

Osim novoga predsjednika PEN je dobio i nove potpredsjednike (Sibila Petlevski, Dražen Katunarić), glavnu tajnicu (Nadežda Čačinović), tajnike (Tea Benčić-Rimay, Albert Goldstein) i nove članove uprave (Tonko Maroević, Zdravko Zima, Željka Čorak, Giga Gračan, Velimir Visković i Višnja Machiedo).

Sjednica UNESCO-va komiteta

Pariz, 10. veljače U radu trinaeste sjednice UNESCO-va Međuvladinog komiteta za promicanje povrata kulturne baštine u zemlju njezina porijekla ili restituciju u slučaju nezakonitog prisvajanja, održane od 7. do 10. veljače u sjedištu UNESCO-a u Parizu, aktivno je kao jedna od 22 zemlje članice sudjelovala i delegacija Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Na sjednici su osim članica Komiteta sudjelovali i delegati 59 država u svojstvu promatrača, kao i predstavnici ICOM-a, ICOMOS-a, INTERPOLA i dr.

Na sjednici su ponovno izabrani potpredsjednici Komiteta iz Hrvatske, Litve, Kameruna, Kine i Meksika. Bianka Kavur-Perčinić, načelnica Uprave za zaštitu kulturnih dobara Ministarstva kulture RH, u drugom je mandatu potvrđena za potpredsjednicu.

U dijelu informiranja Komiteta o rezultatima povrata kulturnih dobara u razdoblju od posljednje sjednice Komiteta do danas Branka Šulc, pomoćnica ministra kulture RH i predsjednica Povjerenstva za povrat kulturnih dobara otuđenih tijekom Domovinskoga rata iz Hrvatske u Srbiju i Crnu Goru, opširno je izvijestila o rezultatima posljednjih povrata kulturnih dobara, potkraj prošle godine iz Srbije u Hrvatsku, kao i o planiranom nastavku rada međudržavnoga Povjerenstva za povrat kulturnih dobara Hrvatske i Srbije i Crne Gore.

Ministar Biškupić u posjetu Sjedinjenim Državama

Na poziv američke vlade i drugih institucija ministar kulture Republike Hrvatske Božo Biškupić boravio je u Sjedinjenim Državama od 1. do 9. veljače. Po povratku u Hrvatsku posjet je ocijenio vrlo uspješnim te izjavio kako drži osobito važnim potpisivanje sporazuma između hrvatske i američke vlade o očuvanju kulturne baštine.

»U razgovorima s američkim političkim predstavnicima govorio sam o hrvatskim nastojanjima za ulazak u EU, ali i o ulasku u atlantske asocijacije, kao što je NATO«, rekao je, dodavši kako je i za taj ulazak Hrvatska dobila potporu. Po ministrovim riječima SAD želi da Hrvatska postane članicom EU, ali otvorene probleme glede toga ulaska Hrvatska mora rješavati sama.

Ministar je napomenuo kako je, osim političkih, vodio i vrlo intenzivne razgovore o kulturnoj suradnji i razmjeni između dviju zemalja. »Za posjeta Muzeju holokausta u Washingtonu s ravnateljicom muzeja razgovarao sam o suradnji i pomoći američkih stručnjaka u uređenju stalnoga postava u Spomen-području Jasenovac«, dodavši kako će oni u Jasenovcu održati i nekoliko seminara za hrvatske nastavnike povijesti, koji će govoriti mladima o značenju holokausta.

Za posjeta Knjižnici američkog Kongresa potpisan je sporazum između te knjižnice i Ministarstva kulture RH, koji će pomoći u njezinoj opskrbi hrvatskim knjigama. Knjižnici nedostaje građa o Domovinskom ratu, časopisi te knjige iz područja znanosti i teologije hrvatskih autora, rekao je ministar. Biškupić je prisustvovao i osnivanju lobističkog odbora u američkom Kongresu, gdje su 43 kongresmena potpisala da će lobirati za ulazak Hrvatske u euroatlantske integracije.

Vijenac 286

286 - 17. veljače 2005. | Arhiva

Klikni za povratak