Vijenac 285

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

Plati pa pleši

Plati pa pleši

slika

Beč Dok se austrijska javnost sporila oko moralne ispravnosti održavanja slavnoga opernog bala zakazana za 3. veljače zbog velike katastrofe izazvane tsunamijem, upravu Bečke državne opere nije smetalo koncept raskošna društvenog događaja izvesti širom svijeta, u New York, Dubai, Beograd i Zagreb, gdje se ove godine održavaju slični licencirani hepeninzi. Štampa prenosi da se u New Yorku održavaju dva bala po bečkome modelu. Dvadeset i osmoga siječnja oko osamsto ljudi plesalo je u Hotelu Waldorf Astoria. Događaj je održan pod pokroviteljstvom austrijskoga predsjednika Heinza Fischera, a u organizacijskom je odboru među ostalima sjedio austrijske gore list kalifornijski guverner Arnold Schwarzenegger. U Dubaiju šezdeset će plesnih parova zauzeti startne pozicije 17. veljače, uz glazbu koju će izvoditi članovi orkestra Bečke državne opere. Od ove godine bečki se bal u rujnu održava i u Beogradu, a 29. siječnja održan je u Zagrebu. Svaki grad koji prati bečki uzor plaća kotizaciju. Na izvornome balu, koji se održava od 1935. godine, prvi će se put među parovima naći i plesači iz Japana i Kine. To će, kažu organizatori, dati međunarodni štih ovoj manifestaciji.

Nicola Benedetti potpisala za Deutsche Grammophon

Vijest nije nogometna, ali je vrijedna naslovnica tabloida: sedamnaestogodišnja škotska violinistica, nositeljica titule BBC Young Musician of the Year, potpisala je sedmeroznamenkasti diskografski ugovor kojim se sa sedam albuma veže uz spomenutu diskografsku kuću. Mlada glazbenica skladne vanjštine obećala je obožavateljima karijeru »bez mokrih majica i remiksa«. Čini se, međutim, da će teško primiriti duhove diskoskeptika, jer je, skrivajući sadržaj debitantskoga albuma koji bi se na tržištu trebao pojaviti već u travnju tekuće godine, izjavila da će na njemu snimiti »za svakog ponešto«.

I u Kini grade opere

U velikom poslovnom centru Guangzhou na jugu Kine izrasta nova operna kuća prema arhitektonskoj zamisli Zahe Hadid, popularne iračke arhitektice londonske adrese stanovanja. Zgrada čija je gradnja procijenjena na stotinu milijuna eura bit će jedno od tri najveća kineska kazališta, a otvaranje se planira za 2007. godinu. U gradu, koji buja potaknut velikim kapitalom, netom je otvorena nova zračna luka, a u izgradnji su i novi muzej te knjižnica.

U Danskoj opere grade milijarderi

Jedan ostarjeli milijarder u posljednji si čas osigurao kartu za povijest: vlastitim je novcem dao izgraditi opernu kuću i tako usrećio mnoge kopenhaške umjetnike. Devedesetjednogodišnji Danac Mćrsk Mc-Kinney Moller izdvojio je četiri stotine četrdeset i jedan milijun američkih dolara za novu zgradu, koja je svečano otvorena 15. siječnja uz nazočnost kraljevske obitelji, političara i drugih uglednika. Autor arhitektonskoga rješenja domaći je arhitekt Henning Larsen. Dvorana prima tisuću sedamsto posjetitelja, ima pet pokrajnjih pozornica te orkestarsku rupu u koju može primiti stotinu dvadeset glazbenika.

Fidelio u Buchenwaldu

Frankfurt Predstavnici memorijalne zaklade Buchenwalda pristali su na njemačko-izraelsku produkciju Beethovenova Fidelija u prostoru nekadašnjega koncentracijskog logora. Projekt, čiji je predlagatelj Giancarlo del Monaco, direktor Kazališta Erfurt, još je samo prijedlog, jer nije osiguran novac za produkciju, izjavila je Ursula Härtl, glasnogovornica Buchenwaldske memorijalne zaklade. U produkciji bi trebala sudjelovati Nova izraelska opera iz Tel Aviva, ali njezini predstavnici, kojima je del Monaco ponudio suradnju, kažu da zasad nisu donijeli odluku o sudjelovanju. Godine 2000. Bečka je filharmonija pod ravnanjem Simona Rattlea izvela Beethovenovu 5. simfoniju u bivšem koncentracijskom logoru Mauthausen u Austriji.

Borko Špoljarić

Vijenac 285

285 - 3. veljače 2005. | Arhiva

Klikni za povratak