Vijenac 285

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Dodijeljen Whitbread za knjigu godine

Dodijeljen Whitbread za knjigu godine

slika

Velika Britanija Andrea Levy dobitnica je glavne nagrade Whitbread za knjigu godine, roman Small Island.

Nagradu, dotiranu s 25 000 funti, dobitnica nagrade Orange, dodala je Whitbreadu za najbolji roman godine, dotiranu s 5 000 funti. Radnja romana Small Island događa se u poslijeratnom Londonu, a koncentrira se na gazdaricu i njezine stanare, među njima i Jamajčanina koji se prilagođava životu nakon vojske. U govoru pri primanju nagrade Andrea Levy pohvalila je sve one koji rade na poboljšanju međurasnih odnosa u Britaniji. Za nagradu Whitbread za knjigu godine natjecalo se pet djela, nagrađenih početkom siječnja u pet Whitbreadovih kategorija - osim Andree Levy natjecali su se, u kategoriji knjige za djecu Geraldine McCaughrean sa Not the End of the World, za prvi roman Susan Fletcher sa Eve Green, za biografiju John Guy sa Queen of Scots: The True Life of Mary Stuart i poeziju Michael Symmons Roberts.

Nagrada američkih književnih kritičara

SAD Životna priča Boba Dylana natjecat će se s biografijom Williama Shakespearea za američku Nacionalnu nagradu književnih kritičara.

Dylanovi memoari, Chronicles, Vol. 1, nalazi se na popisu finalista u kategoriji biografije, u kojoj su su još dva bestselera - Will in the World: How Shakespeare Became Shakespeare Stephena Greenblatta i Alexander Hamilton Rona Chemowa. Tu su i The True Life of Mary Stuart Johana Guyja i De Kooning: An American Master Marka Stevensa i Annalyn Swan. U kategoriji beletristike nominirani su Philip Roth s romanom The Plot Against America te dobitnik Bookera, Alan Hollinghurst s The Line of Beauty. Kevin Boyle u konkurenciji je publicistike s Arc of Justice, knjigom nagrađenom Nacionalnom književnom nagradom, među finalistima u kategoriji poezije je Gary Synder sa Danger on Peaks, a kritike Craig Seligman sa Sontag & Kael. Osnovan 1974. godine, Nacionalni krug književnih kritičara neprofitna je organizacija u kojoj je oko 600 izdavača i kritičara. Nedotirana nagrada bit će u četiri kategorije predana 18. ožujka.

Dodijeljen Premio Cálamo

Španjolska Četvrto izdanje španjolske književne nagrade Premio Cálamo u kategoriji knjige godine 2004. dodijeljena je švicarskom piscu Peteru Stammu.

Stramm, prozaist i urednik književnoga časopisa »Entwrüfe für Literatur«, nagrađen je za španjolsko izdanje svoga romana Ungefähre Landschaft. U kategoriji Otra mirada (Drugačiji pogled) nagrađen je roman El río de la desolación: Un viaje por el Amazonas madridskoga pisca i novinara Javiera Revertea. Posebna nagrada dodijeljena je i knjizi o dječjem radu No hay tiempo para jugar. Relatos de nińos trabajadores Sandre Arenal i Maríe Chiesa. Nagradu svake godine predaje knjižara Libreria Cálamo sa sjedištem u Zaragozi, a laureata biraju čitatelji. Premda je riječ o nedotiranoj nagradi, ona se u četiri godine postojanja probila kao visoko priznanje u španjolskom književnom životu.

Obnovljena fetva protiv Rushdieja

Iran Iranski vođa ajatolah Ali Khamenei nazvao je autora Salmana Rushdieja otpadnikom čije bi ubojstvo islam dopustio.

Khamenei je Rushdieja spomenuo tijekom godišnjega hodočašća u Meku, u sklopu dulje tirade protiv »zapadnih i cionističkih kapitalista«. U veljači 1989. Khameneijev prethodnik, ajatolah Khomeini izdao je fetvu, vjersku presudu, kojom se traži Rushdiejevo pogubljenje zbog navodne blasfemije u romanu Sotonski stihovi. Pod reformističkim predsjednikom Mohammadom Khatamijem, koji je izabran 1997. godine, iransko se vodstvo distanciralo od fetve protiv Rushdieja, muslimana rođenog u Bombayu, a obećanje da ona neće biti izvršena svojedobno je popravila odnose Irana s Europskom Unijom.

Polemike oko zakona o autorskim pravima

Njemačka Nove odredbe o autorskim pravima književnika, koje najavljuje njemačko Ministarstvo pravosuđa, a koje bi išle ukorak s novim tehnologijama, naišla su na negativne reakcije njemačkih autora.

Odredbe, koje Ministarstvo reklamira sloganom Kopijama trebaju originali, a koje bi trebale regulirati prava umjetnika u eri CD-pržilica i interneta, plod su višemjesečnih rasprava sa Savezom njemačkih književnika, organizacijama umjetnika i ministarstva. No, autori, poput nobelovca Güntera Grassa, smatraju da će pravila koja predviđaju paušalne nadoknade autorima ugroziti njihov položaj. Grass smatra da nacrt zakona sadrzi više upitnih mjesta te da zapravo uvodi proces razvlašćivanja vlasnika autorskih prava. Nacrt će u veljači biti predan na razmatranje njemačkom Bundestagu.

Iva Krtalić

Vijenac 285

285 - 3. veljače 2005. | Arhiva

Klikni za povratak