Vijenac 284

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Whitbread za najbolji roman Andrei Levy

Whitbread za najbolji roman Andrei Levy

slika

Velika Britanija Andrea Levy dobila je za knjigu Small Island nagradu Whitbread za roman godine. Time dobitnica nagrade Orange postaje favorit za Whitbreadovu nagradu za knjigu godine, nakon što je u kategoriji romana pobijedila dobitnika nagrade Booker, Alana Hollinghursta, s The Line of Beauty. Small Island, četvrti roman Andree Levy, događa se u poslijeratnoj Engleskoj, a govori o gazdarici i njezinim podstanarima, od kojih je jedan Jamajčanin koji se pridružio britanskoj vojsci u borbi protiv Hitlera, ali nailazi na probleme kad se nakon rata nađe u Londonu u civilu. U kategoriji književnosti za djecu, Whitbread je treći put osvojila Geraldine McCaughrean, sada s knjigom Not the End of the World, a u kategoriji prvoga romana Susan Fletcher s Eve Green pretekla je favorita, knjigu Jonathan Strange and Mr Norrell Susanne Clarke. U kategoriji biografije pobijedio je John Guy s The Life of Mary Queen of Scots, a u kategoriji poezije Michael Symmons Roberts sa svojom četvrtom zbirkom pjesama. Svi pobjednici u pojedinačnim kategorijama ulaze u konkurenciju za Whitbread za knjigu godine, nagradu dotiranu s 25 000 funti, a pobjednik u toj kategoriji bit će objavljen 25. siječnja.

Pedro Zarraluki dobio nagradu Nadal

Španjolska Španjolski pisac Pedro Zarraluki dobitnik je ovogodišnje nagrade Nadal, najstarije španjolske književne nagrade. Nagrada, dotirana s 18 000 eura, pedesetogodišnjem Zarralukiju dodijeljena je u Barceloni za roman Un encargo difícil. Roman govori o obitelji koja prvih godina Francove diktature (1939-1975) bježi na otok Cabrera, gdje upoznaje njemačkoga dvostrukog agenta. Zarralukijevi prvi romani objavljeni su početkom devedesetih godina, a prije toga je autor, podrijetlom iz Barcelone, pisao kratke priče. Nagradu Nadal od 1944. predaje izdavačka kuća Destino, a Pedro Zarraluki njezin je 61. laureat, nakon što je njegov roman izabran iz 273 pristigla rukopisa. Većina knjiga u široku izboru bila je iz Španjolske, ali bilo je i rukopisa iz Venezuele, SAD, Čilea, Perua, Gvatemale i Kolumbije. Prošle godine Nadal je dodijeljen španjolskom piscu Antoniju Soleru za roman El camino de los ingleses.

Izabran novi direktor frankfurtskoga sajma

Njemačka Jürgen Boos novi je direktor frankfurtskoga Međunarodnog sajma knjige, zamijenivši na mjestu šefa najvećega svjetskog okupljališta izdavača, knjižara i autora Volkera Neumanna. Boos prelazi s mjesta šefa izdavačke kuće Wiley-VCH 1. travnja, a do kraja godine vodit će Sajam zajedno s Neumannom, čiji ugovor istječe potkraj 2005. nakon trogodišnjega mandata. Neumann je bio izrazio spremnost da produlji ugovor, ali Savez knjižara odlučio je ipak potražiti novoga direktora, nekoga s iskustvom u gospodarstvu, te se odlučio za 43-godišnjeg Boosa. Boos je radio u izdavačkim kućama Carl-Hanser-Verlag, Julius-Springer-Verlag i Wiley-VCH, izdavačkoj kući stručnih i znanstvenih knjiga. Smatra se stručnjakom za marketing i knjižarsko tržište s jakim međunarodnim vezama u kulturi, pa se iz Saveza javlja kako će on sigurno pridonijeti jačanju nacionalnog i međunarodnog značenja sajma.

Mario Claudio dobio nagradu Pessoa

Portugal Portugalski autor Mário Cláudio dobitnik je ovogodišnje nagrade Fernando Pessoa, najviše portugalske književne nagrade. Autor podrijetlom iz Porta dobio je nagradu dotiranu sa 42 500 eura za svoj »izvanredan doprinos portugalskoj književnosti i majstorski stil«, kako je javio žiri nagrade. 63-godišnji Cláudio u Portugalu je studirao pravo, a zatim umjetnost u Londonu. Među njegova najpoznatija djela pripadaju Amadeo, A Quinta das Virtudes i Tocata para dos Clarines.

Preminula Susan Sontag

SAD U 71. godini je, nakon dugogodišnje borbe s leukemijom, umrla spisateljica Susan Sontag, dobitnica brojnih nagrada, između ostaloga Mirovne nagrade njemačkoga knjižarstva, jedna od vodećih intelektualki posljednjih desetljeća i »moralna svijest Amerike«. Rođena kao Susan Rosenblatt u njujorškoj židovskoj obitelji, studirala je u Chicagu, na Harvardu i Oxfordu. Prvi je roman, The Benefactor, objavila 1963. godine, no on je bio manje zapažen od njezinih eseja, koje je objavljivala od 1962. Među najpoznatijim su joj zbirkama Against Interpretation (1966), Notes on Camp (1964), Styles of Radical Will (1969) ili Illness As Metaphor (1978). Drugi je roman, Death Kit, objavila 1967, a The Volcano Lover, 1992. godine. Za posljednji roman, In America, 2000. godine dobila je Nacionalnu književnu nagradu, jednu od najvećih američkih književnih nagrada. U međuvremenu snimala je filmove poput Duet for Cannibals u Švedskoj, i režirala kazališne predstave, između ostaloga Čekajući Godota 1992. godine u opkoljenom Sarajevu, gdje je provela dvije godine. Susan Sontag bila je ikona američke ljevice, ali se svjesno od nje distancirala. Zbog protivljenja ratu u Iraku zaradila je brojne kritike u Americi. Sebe nije smatrala pacifisticom, primjerice, zalagala se za međunarodnu intervenciju u Bosni i na Kosovu.

Iva Krtalić

Vijenac 284

284 - 20. siječnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak