Vijenac 284

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Najviši most na svijetu

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Najviši most na svijetu

slika

U južnoj Francuskoj otvoren je najviši most na svijetu. Vitki bijeli vijadukt, dug gotovo 2,5 kilometra, zavješen je na sedam elegantnih pilona, od kojih je najviši sa 343 metra 19 metara viši od Eiffelova tornja. Lebdeći nad dolinom Tarn u blago zakrivljenu luku, s fantastičnim vizurama na krajolik Centralnog masiva i stari grad Millau, most bitno pospješuje propusnost dosadašnjeg uskog grla na cestovnom koridoru A75 od Pariza do španjolske granice, prometno zagušenom tijekom godišnjih odmora u ljetnim mjesecima. Novu francusku atrakciju projektirao je u suradnji s francuskim inženjerima glasoviti britanski arhitekt lord Norman Foster, koji je za svoju skulpturu u krajoliku, vrijednu 394 milijuna eura, izjavio kako se doima nemoguće krhko.

Arhitektonska fotografija

slika

Bijenalnoj Europskoj nagradi za arhitektonsku fotografiju (architekturbild ev award) svrha je istražiti potencijale fotografije kao kritičkoga medija u arhitekturi. Natjecatelji koji se do 28. siječnja žele prijaviti na ovogodišnje, šesto po redu izdanje nagrade, trebaju poslati seriju od četiri fotografije s temom Radni prostor. Pristigle radove ocjenjivat će žiri u sastavu: Wilfried Dechau (nekadašnji urednik časopisa »db, Deutsche Bauzeitung«), Aaron Betsky (NAi), Urs Stahel (Fotomuseum Winterthur), Susanne Wegel (pobjednica 2003) i Peter Davey (urednik časopisa »The Architectural Review«). Fond nagrada je 5000 eura, a 28 najboljih radova bit će izloženo u bonskoj Bundeskunsthalle (gdje će se održati i svečana dodjela nagrade), nakon čega će izložba putovati Europom. Nagrada je otvorena i za natjecatelje s drugih kontinenata, a detaljne informacije nalaze se na adresi: www.architekturbild-ev.de i www.european-architectural-photography-prize.org.

Taniguchi u MoMA-i

slika

U nedavno ponovno otvorenu Muzeju moderne umjetnosti (MoMA) do kraja siječnja postavljena je izložba arhitekta Yoshija Taniguchija (rođen 1937), autora proširenja njujorškoga muzeja, što je bila njegova prva realizacija izvan Japana, gdje je već prije stekao slavu rijetko darovita specijalista za muzejsku tipologiju. Izložba Devet muzeja donosi presjek Taniguchijeva stvaralaštva od prvoga samostalnog projekta Muzeja umjetnosti Shiseido iz 1978. do posljednjega za Centennial Hall, čije se kompletiranje u sklopu Nacionalnoga muzeja u Kyotu očekuje 2007. godine. Svaka je građevina izrazito moderna, obilježena čistom geometrijom, bogatstvom materijala i smjelom konstrukcijom, a na izložbi prezentirana tekstom, crtežima, fotografijama i modelima, uključujući i maketu obnove Muzeja moderne umjetnosti.

Nagrada za mlade arhitekte

slika

U galeriji Kraljevskog instituta britanskih arhitekata (RIBA) u Londonu do 4. ožujka postavljena je izložba nagrađenih, visoko pohvaljenih i pohvaljenih radova na natječaju za arhitekte koji dolaze (mlađe od 45 godina) što ga svake godine, već šesti put, organizira časopis »The Architectural Review« u suradnji s danskom tvrtkom d line. Žiri u kojem su bili Gert Wingardh, Mario Cucinella, Kevin Daly, Ryue Nishizawa i Peter Davey, glavni urednik časopisa i predsjednik žirija, među radovima pristiglim sa svih kontinenata nagradio je projekte koji »reprezentiraju vrlo šroku tipološku raznolikost i promišljeno odgovaraju iznimnu opsegu društvenih, topografskih i klimatskih uvjeta«. Grupa PLOT za centar mladih u danskom Amageru kod Kopenhagena, Daniel Bonilla za kapelu u kolumbijskoj La Caleri, Architecture Workshop za vinariju u dolini Gibbston u vinorodnoj novozelandskoj pokrajini Otago, Atelier Tekuto za obiteljsku kuću u Tokiju te Jesus Aparacio Guisado i Hector Fernandez-Elorza za dokumentacijski centar u Madridu osvojili su nagrade, a dodijeljeno je još sedamnaest pohvala i priznanja. Tijekom ranoga proljeća u RIBA-i će se održati serija predavanja nagrađenih autora.

Vinko Penezić

Vijenac 284

284 - 20. siječnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak