Vijenac 282

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Izgubljeni Capoteov rukopis na aukciji

KNJIŽEVNI GLOBUS

Izgubljeni Capoteov rukopis na aukciji

SAD Rukopis neobjavljena prvog romana Trumana Capotea, koji je autor svojedobno bacio u smeće, bit će ponuđen na aukciji kuće Sotheby’s.

Summer Crossing, priča o sedamnaestogodišnjoj djevojci koja ostaje u New Yorku dok njezini roditelji ljetuju u Europi, pronađena je u kutiji Capoteovih rukopisa u posjedu rodbine kućepazitelja Capoteova brooklynskog stana šezdesetih godina. Kućepazitelj je rukopis pronašao u kutiji sa stvarima koje je Capote bacio kad je iselio. Iz kuće Sotheby’s rečeno je da će motivi romana biti poznati čitateljima Breakfast at Tiffany’s, novele o hedonistici Holly Golighty, kojoj je Summer Crossing svojevrsna prethodnica. Rukopis obuhvaća četiri bilježnice i oko devedeset listova, ispisanih rukom, a Sotheby’s procjenjuje da će biti prodan za oko 70 000 dolara. Još se ne zna hoće li roman biti objavljen.

Imenovano novo vijeće zaklade Suhrkamp Verlaga

Njemačka Godinu nakon spektakularne ostavke vijeća zaklade frankfurtske izdavačke kuće Suhrkamp, vlasnica Ulla Unseld-Berkéwicz imenovala je novi sastav toga tijela.


slika

U vijeću Obiteljske zaklade Siegfrieda i Ulle Unseld talijanska su izdavačica Inge Feltrinelli, Heinz Dürr i pisac Adolf Muschg. Prošli sastav vijeća, u kojemu su, osim Muschga, bili dugogodišji Suhrkampovi autori Jürgen Habermas, Hans Magnus Enzensberger, Alexander Kluge i Wolf Singer, dao je ostavku zbog nesuglasica s Unseldovom udovicom kuće nakon izdavačeve smrti 2002. godine. Glavna zadaća vijeća Zaklade, koju je nedugo prije smrti osnovao Siegfried Unseld, jest, kako stoji u statutu, »čuvanje trajnosti, ugleda i književne razine Suhrkampa«.

Nagrađena autorica Charlotte Mendelson

Velika Britanija Nagrada John Llewellyn Rhys, koja se dodjeljuje autorima mlađim od trideset i pet godina, ove je godine otišla britanskoj autorici Charlotte Mendelson za njezin drugi roman, Daughters of Jerusalem.


slika

Žiri je knjigu, ispričanu kroz perspektivu oksfordske profesorice i majke, pohvalio kao »sliku užitaka i užasa života u akademskom gradiću«. Na popisu finalista bili su i prošlogodišnji dobitnik »Guardianove« nagrade za prvu knjigu, Robert Macfarlane, s Mountains of the Mind, Sukhdev Sandhu s London Calling, Dan Rhodes s Timoleon Vieta Come Home, Tobias Hill sa The Cryptographer i Jacob Polley sa The Brink. Nagrada Johna Llewellyna Rhysa druga je najstarija britanska književna nagrada, osnovana 1942. u čast pisca poginula u Drugom svjetskom ratu. Među dosadašnjim su dobitnicima Margaret Drabble, William Boyd, Jeanette Winterson i David Mitchell.

Knjiga za borbu protiv AIDS-a

JAR Više poznatih svjetskih književnika, među njima Salman Rushdie, John Updike i Günter Grass, uključili su se u borbu protiv AIDS-a, ustupivši neke od svojih priča zbirci čiji prihod ide organizaciji koja pomaže oboljelima.


slika

U antologiji kratkih priča Telling Tales, koju je uredila nobelovka Nadine Gordimer, sudjeluje dvadeset i jedan autor, a zarada knjige, koja će biti objavljena na jedanaest jezika, ići će južnoafričkoj organizaciji Treatment Action Campaign. Knjigu je promovirao glavni tajnik UN-a Kofi Annan u New Yorku, a smatra se da će ona poslati snažnu poruku vladi južnoafričkoga predsjednika Thaboa Mbekija, koja tek sporo reagira na pandemiju u zemlji, gdje je bolešću pogođeno 5,3 milijuna ljudi. Nadine Gordimer, autorica trinaest romana, uključujući A World of Strangers i deset zbirki kratkih priča, Nobelovu nagradu za književnost dobila je 1991. godine.

Umro hitmaker Arthur Hailey

Velika Britanija Britanski autor bestselera Arthur Hailey, čiji su romani prodani u više od 170 milijuna primjeraka diljem svijeta, umro je u svom domu na Bahamima u 84. godini.


slika

Autor više bestselera, po kojima su snimljeni filmovi katastrofe sedamdesetih godina, primjerice Airport i Hotel, rođen je u Lutonu 1920, a za vrijeme Drugoga svjetskog rata služio je u RAF-u. Nakon rata emigrirao je u Kanadu, počeo se baviti marketingom, a zatim pisanjem scenarija za televiziju, a prvi je književni uspjeh doživio 1968. knjigom Airport. Napisao je ukupno jedanaest knjiga, koje su prevedene na 38 jezika, a po više njih snimljeni su filmovi, primjerice The Moneychangers i Strong Medicine.

Nova španjolska književna nagrada

Meksiko Izdavačka kuća iz Barcelone Tusquets osniva nagradu za najbolji roman, dotiranu s 20 000 eura, koja će prvi put biti predana na Sajmu knjige u meksičkoj Guadalajari sljedeće godine.


slika

Predavanjem nagrade u Meksiku Tusquets želi izbjeći da se ona »zatvori u elitni klub književnih nagrada Španjolske«, rekla je osnivačica Tusquetsa Beatriz de Moura, dodavši da bi sajam u Guadalajari mogao poslužiti i kao ulaz na tržište SAD-a. Kuća Tusquets, osnovana 1968, već dvadeset i pet godina predaje i nagradu La Sonrisa Vertical za erotsku književnost.

Iva Krtalić

Vijenac 282

282 - 23. prosinca 2004. | Arhiva

Klikni za povratak