Vijenac 281

Glazba

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

Marco Graziani

MLADI GLAZBENICI U MATICI HRVATSKOJ

Marco Graziani

U Ciklusu koncerata Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj nastupio je u ponedjeljak 29. studenoga Riječanin Marco Graziani, uz glasovirsku pratnju Andreje Feitl. Mladi je violinist svoje guslačko glazbeno obrazovanje započeo u Glazbenoj školi Ivan Matetić Ronjgov, kod prof. Krunoslava Peljhana u Rijeci, a nastavio kod prof. Leonida Sorokova na Muzičkoj akademiji u Zagrebu.


slika

Marco Graziani u travnju 2004, osvojio je prvu nagradu na Hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa u Varaždinu, koja je slijedila prvu nagradu na Međunarodnom natjecanju Etide i skale 2003. u Zagrebu i treću na Međunarodnom natjecanju Alpe-Jadran (A. V. Marcosig - Gorizia, 2003). Solistički je nastupao u domovini i inozemstvu, a njegov posljednji nastup bilježi se u ciklusu koncerata pod naslovom Audijencija, u subotu 23. listopada u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, gdje zajedno sa svojim pedagogom L. Sorokovom te Goranom Končarom i njegovom učenicom Anom Marijom Milić, Graziani nastupa na znamenitoj violini King, Guarneriusa del Gesua, vlasništvo Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu iz ostavštine našeg najpoznatijega velikog violinista svjetske slave Zlatka Balokovića, učenika Vaclava Humla.

VIOLINSKO UMIJEĆE

Recital bez stanke violinista Marca Grazianija možemo podijeliti na dva dijela. Prvi se sastojao od delikatne klasične sonate, a u drugom bila su predstavljena četiri romantična i virtuozna djela, koja traže zamjernu sigurnost, brzinu i dopadljivost krajnjeg dometa vještine vladanja instrumentom.

Od šest sonata znamenitog skladatelja i glazbenika Wolfganga Amadeusa Mozarta na početku je bila izvedena Sonata za violinu i glasovir KV 305 u A-duru. Izvedena je prvorazredno stilski i uz vrlo discipliniranu emisiju kontroliranog tona, kao što to uči dobra, prokušana i stroga škola s tradicijom, što je, poglavito u Mozarta, nama u Zagrebu tako blizak izvedbeni, vlastiti i slušno nepogrešivi osjećaj.

Slijedila je vrlo zahtjevna, podulja Koncertna fantazija na teme iz opere Zlatni pjetlićNikolaja Rimskog Korsakova, za violinu i orkestar, skladba znamenitoga petrogradskog violinista Efrema Aleksandroviča Zimbalista, jednog od najznamenitijih učenika osnivača ruske violinističke škole, glasovita pedagoga židovskoga podrijetla iz Mađarske, Leopolda Auera. Ovdje je za nas važno spomenuti da mi je temeljem osobne usmene predaje poznato kako je jedan od osnivača Dokumentarnoga filma u Školi narodnoga zdravlja u Zagrebu, snimatelj i konstruktor prve filmske tonske kamere u Hrvatskoj, inž. Aleksandar Gerasimov (vidi feljton Hrvatski filmski redatelji u »Vijencu« od 14. listopada 2004), bio violinistički kolega E. A. Zimbalista na Petrogradskom konzervatoriju. Saznao sam to tijekom niza kućnih večernjih koncerata Glasovirskog trija (Juraj Stahuljak, glasovir, A. Gerasimov, violina i Marija Gerasimov, violončelo) i potom druženja u domu Gerasimovih na Višnjici, ili u našem domu u Mesićevoj ulici 15, gdje se godinama muziciralo, pjevalo i sviralo.

Nakon rijetko izvođene sklade E. A. Zimbalista, Marco Graziani izveo je dvije kraće skladbe: Melodiju u Es-duru, op. 42 br. 3 (Souvenir d’un lieu cher) Petra Iljiča Čajkovskog i Scherzino našega sjajnog violinista 19. stoljeća Franje Krežme, dok je za kraj recitala bilo rezervirano nenajavljeno iznenađenje nastupa violinističkog dua, uz pratnju glasovira. Izvedena je skladba Navarra Pabla de Sarasatea, gdje je sudjelovao Sho Akamatsu, isto tako sjajan učenik prof. L. Sorokova u Zagrebu. Bila je to visoko vrijedna dvostruka prezentacija violinskog umijeća.

Predstavivši se kao nada naše violinističke tradicije, Marco Graziani je nakon zdušna odobravanja publike sâm svirao dodatak, uz glasovirsku pratnju tijekom cijeloga recitala vrlo sigurne i pouzdane glasoviračice Andreje Feitl, što je bio razumljiv završetak vrlo uspješna recitala u dvorani palače Matice hrvatske u Zagrebu.

Zlatko Stahuljak

Vijenac 281

281 - 9. prosinca 2004. | Arhiva

Klikni za povratak