Vijenac 280

Fotografija

NAPRETKOVI DANI - DANI KULTURE HRVATA BOSNE I HERCEGOVINE, ZAGREB, 12 - 20. STUDENOGA 2004.

U tri godine tisuću priredbi

Napretkovi dani uspješno su predstavili u Hrvatskoj malo poznato kulturno stvaralaštvo Hrvata BiH

NAPRETKOVI DANI - DANI KULTURE HRVATA BOSNE I HERCEGOVINE, ZAGREB, 12 - 20. STUDENOGA 2004.

U tri godine tisuću priredbi

Napretkovi dani uspješno su predstavili u Hrvatskoj malo poznato kulturno stvaralaštvo Hrvata BiH

U organizaciji Središnje uprave HKD Napredak - Sarajevo, Glavne podružnice Napretka Zagreb i pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Hrvatske, ove su se godine po prvi put, od 12. do 20. studenoga, održali Napretkovi dani - Dani kulture Hrvata Bosne i Hercegovine u Zagrebu. Hrvatsko kulturno društvo Napredak osnovano je u Sarajevu potkraj 1902. Njegov rad obnovljen je 1990. i danas Društvo okuplja više od dvadeset tisuća članova u 63 podružnice u BiH, Hrvatskoj i inozemstvu. U posljednje tri godine Napredak je organizirao gotovo tisuću priredbi (koncerata, izložbi, tribina, sportskih manifestacija i prigodnih programa) i tiskao više od stotinu knjiga.

SVEČANO OTVARANJE

Dani su započeli koncertom bivših Napretkovih stipendista, 12. studenoga u Muzeju Mimara, na kojem je sedmero glazbenika (sopranistice Vedrana Šimić i Mihaela Soko, bas Berislav Puškarić, violinist Ivan Kralj, violončelistica Dora Kuzmin te pijanisti Ana Dražul i Mario Čopor) izvelo program sastavljen od djela Schumanna, Zajeca, Boulangera, Gotovca, Sarasatea, Verdija, Klobučara, Horozića, Pejačevića, Liszta i Tijardovića.


slika

O Napretkovu izdavaštvu, koje je predstavljeno i na Interliberu, u subotu, 13. studenoga u prostorijama Knjižnice i čitaonice Bogdan Ogrizović govorili su Ivo Pranjković, Mladen Vuković i Juraj Novosel.

Napretkovi dani svečano su otvoreni u nazočnosti više od stotinu posjetitelja u Kulturnom centru Veleposlanstava Bosne i Hercegovine u ponedjeljak 15. studenoga izložbom Suvremena umjetnost Hrvata Bosne i Hercegovine. Na otvaranju prisutne je pozdravio predsjednik Napretka Franjo Topić, koji je istaknuo da Hrvatsko kulturno društvo Napredak radom i rezultatima pokazuje tko je i koji su mu ciljevi te da je u svojoj stoljetnoj tradiciji dokazao kako je jedan od temelja kulture Hrvata, ne samo BiH nego i Hrvata u Hrvatskoj i dalje u svijetu. Izložbu je otvorila pomoćnica ministra kulture Republike Hrvatske Branka Šulc, koja se osvrnula i na svekoliki prinos Napretka hrvatskoj kulturi i društvu, Više o samoj izložbi, na kojoj su izložena 84 eksponata (72 slike i dvanaest skulptura) 29 umjetnika (Nada Pivac, Perica Vidić, Ljubo Lah, Florijan Mićković, Ana Kovač, Željko Filipović, Sekula Dugandžić, Šelik Arnautović i drugi), govorio je Vojislav Vujanović, predsjednik Udruge likovnih umjetnika pri Napretku koji ju je i postavio. Izvedbama skladbi Ave Maria i Aleluja prvakinja sarajevske Opere Gertruda Munitić uveličala je svečanost. Izložba ostaje otvorena do 28. studenoga.

SPOMEN-PLOČA NIKOLI ŠOPU


slika

Program Dana nastavljen je otkrivanjem spomen-ploče pjesniku Nikoli Šopu u srijedu 17. studenoga u Deželićevu prilazu 17 u Zagrebu. Ploču su otkrili Franjo Topić i Slavko Kojić, izaslanik gradonačelnice grada Zagreba Vlaste Pavić. Prigodnim su se govorima nazočnima obratili predsjednik zagrebačke podružnice Napretka Vlado Luburić, a više je o Šopu govorio književni kritičar i veliki poznavatelj njegova života i djela Zvonimir Mrkonjić. Nakon toga u Kulturnom centru Veleposlanstva BiH članovi zagrebačke Kazališne sekcije HNK Napretka održali su glazbenoscenski recital poezije Nikole Šopa. Istoga dana Franjo Topić uručio je Napretkovo priznanje Goranu Graniću, bivšem potpredsjedniku Vlade Republike Hrvatske, za svekoliki doprinos kao i za veliko zalaganje za povrat Napretkove imovine u Zagrebu. Hrvatska književnost u Bosni i Hercegovini danas bila je tema književne večeri održane u petak, 19. studenoga, u Hrvatskome kulturnom klubu. O temi su govorili književnici Jozefina Dautbegović, Mirko Marijanović, Julijana Matanović i Cecilija Toskić, čitajući pjesme i tekstove iz svojih bogatih opusa. Istoga je dana »prvom čovjeku suvremenoga hrvatskoga pjesništva« i velikom prijatelju Napretka Dragutinu Tadijanoviću uručena Napretkova povelja.


slika

Napretkovi dani završeni su u subotu 20. studenoga Večeri folklora i tamburice u Centru za kulturu Trešnjevka, na kojoj su nastupile folklorne i tamburaške skupine iz raznih dijelova BiH i iz inozemstva (Brčko, Tuzla, Zenica, Kupres, Beč, Bugojno, Graz, Uskoplje i Busovača). Ulaz na sve priredbe bio je besplatan.

Napretkovi dani uspješno su predstavili u Hrvatskoj općenito malo poznato, kulturno stvaralaštvo Hrvata BiH, a na njima su sudjelovala brojna ugledna imena kulturnog i javnog života BiH, te Hrvati podrijetlom iz BiH, koji žive u Hrvatskoj i drugim europskim zemljama.

Goran Ivanišević

Vijenac 280

280 - 25. studenoga 2004. | Arhiva

Klikni za povratak