Vijenac 280

Časopisi

Forum ideja

»Čemu«, časopis studenata filozofije, god. VI, br. 12/13, Zagreb, 2004.

Forum ideja

»Čemu«, časopis studenata filozofije, god. VI, br. 12/13, Zagreb, 2004.

Nakon šest godina neizlaženja prije godinu dana izašao je jedanaesti broj časopisa »Čemu«. Želje uredništva da novi »Čemu« ponovno postane mjesto ostvarivanja stvaralačkih i znanstvenoteorijskih potencijala studenata filozofije i drugih društveno-humanističkih studija u potpunosti se ostvaruju u najnovijem dvobroju (12/13) toga časopisa. Ono što odmah upada u oči radikalno je nov i atraktivan dizajn, a osim što se vizualno razlikuje od svih dosadašnjih brojeva, razlikuje se i koncepcijski, naime, središnji dio časopisa čini tematski blok pod naslovom Granice estetskog, u sklopu kojega se nalaze studentski radovi, odabrani prijevodi te razgovor sa slovenskim filozofom Alešom Erjavcem. Od ogleda na temu kvalitetom se posebno ističu Mediji, transmisija, ideologija Borisa Postnikova, prikaz temeljnih koncepata interdisciplinarnoga projekta mediologije, tema koja je u Hrvatskoj, izuzev bavljenja nekolicine teoretičara poput, primjerice, Nadežde Čačinović, dosad bila dosta marginalizirana, zatim Sic et nunc: utjecaj skolastike na genezu gotičke arhitekture, u kojem Ivan Basić problematizira odnos gotičke arhitekture i skolastike, te Refleksije o graničnom (parafilozofsko eksponiranje graničnog u literaturi), esejističko promišljanje Andreja Mirčeva o zadanoj temi. U tom dijelu časopisa nalaze se još i Umjetnost i totalitarizam Nebojše Lujanovića i Bitak i ništa u filozofiji i umjetnosti (Heidegger i Beckett) Mateje Kurir-Borovčič iz Ljubljane.


slika

Ogledi koji nisu povezani uz temu broja, a nalaze se u časopisu, propitivanje su rodno/spolne kategorije i prokazivanja patrijarhalnoga etabliranja moći pod naslovom Ženski nered Barbare Stamenković, te članak Petra Ćurića pod nazivom Uvod u Hegelovo shvaćanje osjetilne izvjesnosti. Novi broj »Čemu« osobit je i po velikom broju prijevoda (A. G. Baumgarten, J. Ranciere, W. J. T. Mitchell, F. Kittler, B. Groys i M. Lazzarto), a uz njih se nalazi intervju s Alešom Erjavcem, u kojem se propituju kako neka opća pitanja estetike tako i specifična pitanja umjetniče scene Slovenije. »Čemu« donosi i sada već zakašnjeli in memoriam E. W. Saidu (1935-2003), no s obzirom na veličinu i značenje njegove misli takav je postupak razumljiv.

Posljednji dio časopisa čine prikazi i recenzije, kojih je u ovom broju doista mnogo. Jedina je zamjerka da se gotovo polovica odnosi na filozofsku antropologiju, što je vjerojatno rezultat velika broja nedavno prevedenih djela iz područja te discipline, a možda i pokazatelj njezine zaslužene afirmacije. Sve u svemu, najnoviji dvobroj časopisa udruženja studenata filozofije »Čemu« ukazuje na mogućnost da se iz njega, uz nužno redovitije izlaženje, stvori respektabilan forum ideja, koje već sad djelomice mogu konkurirati onima iz vidno zastarjelih časopisa što nisu nužno uvijek studentski.

Srećko Horvat

Vijenac 280

280 - 25. studenoga 2004. | Arhiva

Klikni za povratak