Vijenac 279

Časopisi

Za višekratno čitanje

»Motrišta«, glasilo Matice hrvatske u Mostaru, gl. ur. Jago Musa, br. 31, Matica hrvatska Mostar, rujan 2004.

Za višekratno čitanje

»Motrišta«, glasilo Matice hrvatske u Mostaru, gl. ur. Jago Musa, br. 31, Matica hrvatska Mostar, rujan 2004.

Rujanski broj »Motrišta« otvara tekst Je li hrvatski jezik u BiH zaista ugrožen?, kojim glavni urednik časopisa Jago Musa daje komentar uvođenja novih zakonskih odredbi o jeziku u BiH, ističući kako borba za opstojnost hrvatskoga jezika u BiH danas postaje borbom za reguliranje odnosa među političkim strankama i etničkim zajednicama. Podsjećajući na činjenicu da u nacionalnom smislu dimenziju jezika, onu kulturološku, određuje ponašanje nositelja jezika prema vlastitu jeziku, aktivno sudjelovanje u njegovu stvaranju, oblikovanju, kultiviranju i uporabi, Musa zaključuje kako život jezika ovisi samo o čovjeku koji se njime služi i koji će koristeći se njime sačuvati i svoj nacionalni identitet.


slika

Jedna je od crnih strana uspjeha i zavist manje uspješnih. Što je uspjeh veći, i zavist će biti veća. A upravo sa svima koji su zavidni na uspjehu Dana Matice hrvatske u Mostaru (koji su svojim osamdesetodnevnim trajanjem i kvalitetom prikazanih programa dosegnuli vrlo visoku razinu) počeli širiti raznorazne tračeve o njegovim organizatorima obraća se Ivan Anđelić. Njegov članak preuzet je iz »Dnevnoga lista«. Most Matice hrvatske Branimira Pofuka preuzet je pak iz »Jutarnjega lista« i govori o Danima Matice hrvatske u Mostaru i o otvaranju obnovljenoga mostarskog Starog mosta (blista u noćnoj panorami na naslovnici »Motrišta«) te moći kulture koja je učinila »da spominjanje istoka i zapada uz naziv grada postaje sve više bespredmetno«.

Rubrika Aktualno donosi rad Tihomira Begića Ustavne reforme - put prema funkcionalnosti i stabilnosti BiH, u kojem autor argumentirano iznosi stajalište da je Daytonski mirovni sporazum dosegnuo točku koja nedvojbeno govori o potrebi da se dalji razvoj BiH više ne može temeljiti na njemu te da su nužne kvalitetne ustavne reforme koje će definitivno riješiti i sva nacionalna pitanja u toj državi te je istinski približiti euroatlanskim integracijama i naprednom demokratskom svijetu. Te reforme, naglašava Begić, moraju biti rezultat dogovora triju konstitutivnih naroda i svih građana BiH.

Osim Dana Matice hrvatske najvažniji su projekti mostarskoga ogranka Matice godišnja Nagrada Matice hrvatske za najbolju neobjavljenu pripovijetku na hrvatskome jeziku (rezultate natječaja i tri prvonagrađena rada »Motrišta« objavljuju u ovome broju) i organizacija okruglih stolova, na kojima se raspravljala o problemima koji tište hrvatski narod u BiH. Dosad su održana tri okrugla stola, a nedavno je tiskano Pitanje iz Mostara, zbornik radova s tih skupova na čijem je predstavljanju govorio Božo Žepić, čije izlaganje prenose »Motrišta«. Na kraju ovoga broja »Motrišta« nalazi se Bibliografija »Motrišta« br. 1-30, koju je priredila Mira Pehar.

I ovaj broj »Motrišta« donosi mnoštvo tekstova, koji će nagnati čitatelje da za njim posegnu višekratno.

Sandra Cekol

Vijenac 279

279 - 11. studenoga 2004. | Arhiva

Klikni za povratak