Vijenac 279

Glazba

GLAZBOSKOP

Operne premijere

GLAZBOSKOP


Operne premijere

Zrinjski u Osijeku

Uobičajeno je reći da se o jednoj od najpopularnijih hrvatskih opera, koja od praizvedbe 1876. ne silazi s repertoara hrvatskih kazališta, zna gotovo sve. No, nova će osječka postava pokazati da i Nikola ŠubićZrinjski Ivana pl. Zajca ima svoja neistražena područja: ovom će prigodom prvi put biti izvedeni neki zaboravljeni ulomci iz originalne verzije djela, poput arije Juranića iz druge slike i šire verzije finala opere. Prvo izvođenje Zrinjskog osječkim snagama bilo je 21. svibnja 1908. na gostovanju u Sarajevu. Osječka premijera priređena je 14. siječnja 1912, dok je posljednje premijerno uprizorenje bilo 15. veljače 1990. Predstava je bila na repertoaru operne kuće do 28. svibnja 1999. Premijera Ansambla osječkog HNK najavljena je za 19. studenoga u 20 sati. Ansamblom će ravnati Zoran Juranić i Mladen Tutavac, dok režiju potpisuje Ivica Krajač.

Lucia di Lamermoor u Splitu

Omiljena kao romantična opera tipično južnjačke melodike, Lucia di Lamermoor poznata je prije svega po velikom koloraturnom opsegu naslovne uloge, kao i po čuvenu sekstetu koji spaja šest solista raznorodnih misli i osjećaja u veličanstvenu glazbenu cjelinu neobične melodičke ljepote. Tragična opera u tri čina Gaetana Donizettija na libreto S. Cammarana praizvedena je 26. rujna 1865. u Napulju, a splitska je premijera najavljena za 20. studenoga ove godine s početkom u 20 sati. Zborom i orkestrom splitskoga HNK ravnat će Ivan Repušić, a predstavu je režirao Krešimir Dolenčić. U glavnim ulogama imat ćemo priliku vidjeti Ratomira Kliškića, Elviru Fatykhovu, Tomislava Mužeka, Antu Jerkunicu, Špiru Bobana, Vinka Maroevića i Neru Gojanović.


slika

Reprize predstave bit će priređene 22. i 24. studenoga u 19.30 sati.

Najave

Treći Nebofest u Zagrebu


slikaslikaslika

Treći po redu world music festival Nebo bit će održan od 18. do 21. studenoga u Zagrebu, u organizaciji Udruge za promicanje tradicijske kulture Nebo. Umjetnički je voditelj navedene manifestacije Nebojša Stijačić, a festival podupiru Gradski ured za kulturu Grada Zagreba i Nordijski ministarski savjet. Omogućavajući razmjenu informacija te priznavajući vrijednost i bogatstvo svake i najmanje kulture festival potiče razumijevanje i slobodnu komunikaciju. Prvoga dana festivala predavanje će održati Norvežani Mari Boine s temom Moj put te Janne Hansen i Aja Samisk Senter s temom Uvod u u suvremeno društvo Samija, dok će navečer biti održan rođendanski koncert Teta Liza i prijatelji na kojemu će nastupiti orkestar Ansambla Lado, Andrija Maronić, Natalija Zvonar i Cinkuši. Nakon njih nastupit će Eric Roche iz Velike Britanije, koji će sutradan, 19. studenoga, održati radionicu s temom Gitara kao orkestar. Istoga dana koncert će prirediti Mari Boine i bend, a ujedno će 20. studenoga održati radionicu s temom Susret Sjevera i Juga. Navečer će nastupiti četiri hrvatska KUD-a te ansambl Wimme iz Finske. Posljednjega dana festivala radionicu će održati Wimme Saari s temom Vokalno nasljeđe kulture Samija, dok će festival završiti koncertima Sainkho Namtchilak iz Tuve te Miroslava Evačića i Čardaš blue banda iz Hrvatske.

Detaljniji program može se pronaći na internetskoj stranici: http//:www.nebofestzagreb.com.

Vukovarski Requiem


slika

U KD Vatroslava Lisinskog 18. će studenoga s početkom u 19.30 sati nastupiti Simfonijski orkestar i Zbor HRT-a pod ravnanjem maestra Vladimira Kranjčevića. Na programu koncerta bit će Vukovarski Requiem mlada, ali već afirmirana varaždinskoga skladatelja Davora Bobića te kao dodatak Uvertira Leonora br. 3 L. van Beethovena. Kao solisti izvedbi će se pridružiti tenor Gianni Ivo Gamulin i sopranistica Martina Tomčić.

Ida Gamulin u Lisinskom


slika

Jedna od vodećih hrvatskih pijanistica Ida Gamulin priredit će solistički recital u okviru ciklusa Forte fortissimo Koncertne direkcije Zagreb. Koncert će biti održan 23. studenoga u KD Vatroslava Lisinskog, s početkom u 19.30 sati. Program koncerta sastojat će se od Četiri sonate D. Scarlattija, Partite u e-molu br. 6, BWV 830 J. S. Bacha, Pasacaglie u g-molu G. F. Händela, Arabeske I. Kuljerića te Péchés de Vieillesse G. Rossinija.

Notno izdanje

U nakladi Hrvatskoga društva skladatelja i Cantusa objavljena je partitura Petoga gudačkog kvarteta (1970) Borisa Papandopula, jednoga od najsloženijih, te notografski i redaktorski najzahtjevnijih majstorovih djela. Izdanje prati snimku djela zabilježenu na nosaču zvuka u seriji Riznica hrvatske glazbe u izvedbi Zagrebačkoga kvarteta, a objavljeno je u sklopu projekta izabranih djela Borisa Papandopula u seriji Ars croatica urednika Krešimira Seletkovića. Redaktor je Goran Končar, a za notografiju je zaslužan Vjekoslav Nježić.

Pripremila Mirta Špoljarić Smolić

Vijenac 279

279 - 11. studenoga 2004. | Arhiva

Klikni za povratak