Vijenac 279

Naslovnica, Razgovori

Kultura u Programu Vlade Republike Hrvatske u mandatnom razdoblju 2003-2007.

Kultura u Programu Vlade Republike Hrvatske u mandatnom razdoblju 2003-2007.

U Hrvatskoj, na raskrižju Sredozemlja i Srednje Europe, kultura i umjetnost obilježeni su susretima tradicija i utjecaja, autohtonosti i susjedstva. Iz tih je susreta Hrvatska dobila svoju najveću kulturnu vrijednost - duhovnu snošljivost i otvorenost. Kultura je naša uljudba, naše znanje, naš svjetonazor i naša ophodnja s drugima. U nastojanju da osigura očuvanje kulturnih vrijednosti Hrvatske, uz prožimanje tradicije i suvremenosti te skladnu povezanost kulturne prošlosti i suvremenosti, Vlada će trajno raditi na obogaćivanju kulturnog identiteta i na poticanju dijaloga kultura i dijaloga u kulturi. Hrvatskoj kulturi potreban je razrađen program upravljanja.

Vlada će ostvariti veća ulaganja u infrastrukturu u kulturi te sustavno poticati kulturni život i stvaralaštvo. Gospodarskim i drugim mjerama uspostavit će se ravnomjerni razvitak infrastrukture u cijeloj zemlji, dok će se decentralizacijom manjim kulturnim sredinama dati veće ovlasti, što znači skrb za programe i skrb za sredstva te razvoj infrastrukture i izvan metropole, kako bi kultura bila u najvećoj mogućoj mjeri dostupna svima.

Hrvatska treba novu filozofiju ulaganja u kulturu. Vlada će predložiti nov način financiranja u kulturi, kojim će se poticati ulaganje u kulturu i umjetnost, dok će se proračunskim izdvajanjima osigurati socijalna sigurnost samostalnih umjetnika. Cjelovito i trajno rješenje položaja te povećana socijalna sigurnost umjetnika i kulturnih djelatnika jamstvo su postojanosti njihova rada te jedna od glavnih zadaća na ovom području. Porezna politika i porezne olakšice za ulaganja u kulturu i umjetnost važan su čimbenik poticanja kulturnog stvaralaštva. Vlada namjerava poticati politiku niskih kamatnih stopa kako bi oživjele pojedine kulturne grane, od izdavaštva do knjižničarstva. Snažna međunarodna suradnja i promicanje hrvatskoga kulturnog proizvoda u svijetu također će omogućiti prepoznavanje hrvatskoga kulturnog identiteta. Uvođenje spomeničke i drugih oblika rente ili sustav poticaja i stipendija također.

Vlada će predstaviti novi program stalne suradnje kulture i turističkog gospodarstva, polazeći od činjenice da je Jadran kulturno blago koje treba postati europskim kulturnim odredištem. Na toj će se činjenici temeljiti novi kulturni programi. Kulturno blago treba biti i gospodarsko blago. Arheološka nalazišta, gradovi i putovi kulture, ljetni festivali, otoci-radionice - razrađen program prerastanja Jadrana u kulturno središte Europe prerasta granice kulture i potiče opći zamah duhovnog i gospodarskog života i samosvijesti Hrvatske.

Vlada namjerava dovršiti postojeće i izgraditi nove muzeje u cijeloj Hrvatskoj, od Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu, kao središnje točke hrvatske kulturne suvremenosti, preko Muzeja u Naroni, do Muzeja pračovjeka u Krapini i drugih projekata. Uređenje kazališta, stvaranje novih prostora za glazbu i poticanje stvaralaštva mladih dio su programa Vlade.

Pripremit će se novi zakon o filmu radi cjelovite potpore hrvatskom filmu, od proizvodnje do distribucije u uvjetima maloga domaćeg tržišta, te radi osposobljavanja izlaska hrvatskoga filma u svijet.

Domovi kulture, knjižnice i druge mjesne kulturne ustanove umrežit će se u stalan nacionalni program uzajamne i međunarodne suradnje.

Vlada će podupirati djelovanje onih ustanova u kulturi koje su zaslužne za očuvanje i promicanje hrvatskoga kulturnog identiteta u zemlji i svijetu, te razvijati i poticati nove kulturne i umjetničke tendencije i pravce, te slijediti i europske putove novih umjetnosti i pružati potporu mladim umjetnicima.

Vlada će skrbiti o zaštiti prirode i gospodarenju prirodnim dobrima, utvrđivati prirodne vrijednosti i štititi ih, kao dio ukupnoga kulturnog i prirodnog nasljeđa Hrvatske.

Vijenac 279

279 - 11. studenoga 2004. | Arhiva

Klikni za povratak