Vijenac 278

Glazba

GLAZBOSKOP

Najave

GLAZBOSKOP


Najave

Međunarodna glazbena tribina

Sastankom programskog odbora 41. međunarodne glazbene tribine u Puli, održanim 16. rujna u prostorima Cantusa, zaključen je program te tradicionalne manifestacije Hrvatskoga društva skladatelja.

Manifestacija se održava od 4. do 7. studenoga u Puli i Grožnjanu, pod motom Susreti generacija. Program otvaraju Zagrebački solisti; njihov koncert posvećen je sedamdesetom rođendanu Pavla Dešpalja, četrdesetoj obljetnici smrti Božidara Kunca i devedesetoj obljetnici rođenja Stjepana Šuleka. Uz Zagrebačke soliste u Puli će nastupiti hrvatski komorni ansambli poput Zagrebačkoga kvarteta i Zagrebačkoga puhačkog ansambla te Ansambla Cantus pod umjetničkim vodstvom Berislava Šipuša. Posljednjega dana manifestacije u Puli gostuje Zagrebačka filharmonija pod ravnanjem Ive Lipanovića i uz pijanista Vladimira Krpana u 3. glasovirskom koncertu Stjepana Šuleka.

Na Tribini gostuje ugledni austrijski ansambl Studio Percussion Graz, kao i talijanska flautistica Luisa Sello, koja će se predstaviti izborom djela za flautu (i elektroniku) talijanskih, hrvatskih, slovenskih i grčkih autora.

Zanimljivo je istaknuti koncert mlade hrvatske elektroakustičke glazbe Frane Đurovića, Krešimira Seletkovića i Vjekoslava Nježića, kao i koncert u Grožnjanu najboljih nagrađenih mladih hrvatskih glazbenika, koji će izvesti djela hrvatskih autora pisana za njih i praizvedena u sezoni 2003/2004. u okviru ciklusa Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj.

Poseban projekt u sklopu Tribine koncert je posvećen talijanskom skladatelju Luigiju Dallapiccoli u povodu stote obljetnice rođenja. Tom prigodom bit će izvedeno više autorovih komornih djela u tumačenju hrvatskih izvođača. U programu Tribine bit će također obilježene devedeseta obljetnica rođenja Natka Devčića i Ive Mačeka, osamdeseti rođendan Milka Kelemena te sedamdeseti rođendan Adalberta Markovića.

Program ovogodišnje Tribine manje je usredotočen na praizvedbe novih djela, a više na kvalitetu odabranih.

Mozartov Requiem u Splitu


slika

Jedno od najpoznatijih djela klasične glazbe uopće svakako je Misa za mrtve za soliste, zbor i orkestar W. A. Mozarta. To skladateljevo posljednje djelo, pisano na samrtničkoj postelji, koje je dovršio njegov učenik Süssmayer, slušatelji će moći čuti u utorak 2. studenoga, u izvedbi Zbora i orkestra splitskog HNK pod ravnanjem Saše Britvića. Kao solisti u Requiemu će nastupiti Elvira Fatykhova, sopran, Martina Gojčeta, mezzosopran, Sveto Matošić Komnenović, tenor, te Ivica Čikeš, bas.

Sinfonietta Cracovia


slika

Orkestar koji su 1990. osnovali mladi daroviti glazbenici Muzičke akademije u Krakowu, veliku potporu i zaslugu za promociju u domovini i svijetu duguje poznatom poljskom skladatelju Krzysztofu Pendereckom. Upravo pod njegovim vodstvom Sinfonietta Cracovia gostovat će u srijedu 3. studenoga u KD Vatroslava Lisinskog, s početkom u 19.30 sati, a u sklopu ciklusa Svijet glazbe. Na programu će biti djela B. Šipuša, K. Pendereckog, F. Mendelssohn-Bartoldyja te L. van Beethovena, a kao solist za glasovirom nastupit će Barry Douglas.

Riznica hrvatske kvartetske glazbe

Sezona 2004/2005. Zagrebačkoga kvarteta naslovljena je Riznica hrvatske kvartetske glazbe. Na šest koncerata srijedom u Muzeju Mimara bit će predstavljeno osamnaest djela hrvatskih autora, od skladbi suvremenika do ostvarenja iz hrvatske glazbene baštine. To je reprezentativan, ali jedan od mogućih izbora iz opsežna repertoara od sedamdesetak djela hrvatskih autora, koji Zagrebački kvartet izgrađuje još od 1921. godine. Članovima Zagrebačkog kvarteta, uz nekolicinu priznatih, pridružit će se i više mladih, ali već dokazanih hrvatskih glazbenika.


slika

Na drugome koncertu u sezoni, u srijedu 3. studenoga, Zagrebački će kvartet izvesti skladbe P. Bergama, J. Gotovca i N. Devčića, dok će kao solisti sudjelovati Vitomir Marof, bariton, i Bánk Harkay, rog.

Duo Marshal & Janjanin


slika

Pijanist i orguljaš iz Manchestera Wayne Marshall i ugledni hrvatski pijanist Mladen Janjanin svojim su programski zanimljivim, a umjetnički vrhunskim nastupima poznati zagrebačkoj publici već punih dvadeset godina. Koncertom u okviru ciklusa Lisinski subotom taj glasovirski i glasovirsko-orguljaški duo proslavit će dva desetljeća djelovanja uz pratnju Simfonijskog orkestra HRT-a izvodeći djela S. Rahmanjinova, M. Dupréa, A. Dvoűáka i F. Poulenca koja rijetko imamo prilike slušati, a tvore znatan dio cjelokupne glazbene literature. Koncert će biti održan u subotu 6. studenoga u KD Vatroslava Lisinskog, s početkom u 19.30 sati.

Diskografija

Novost iz Cantusa


slika

U sklopu serije Hrvatski suvremeni skladatelji izdavača Cantusa, Hrvatskoga društva skladatelja i Hrvatske radiotelevizije objavljen je nosač zvuka posvećen Pavlu Dešpalju. Njegove skladbe Passacaglia i fuga za glasovir i gudače, Koncert za alt-saksofon i gudače, Varijacije za orkestar, Koncert za violončelo i gudače te Koncert za violinu i orkestar na ovome su nosaču zvuka interpretirali Gudači simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije i Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije pod ravnanjem sama autora. Njima se pridružuju solisti Danijel Detoni, glasovir, Goran Merčep, alt-saksofon, Pavle Zajcev, violončelo, i Maja Dešpalj-Begović, violina. Autor je tekstova u popratnoj knjižici o skladatelju i snimljenim djelima Dubravko Detoni, dok je prijevod na engleski jezik načinila Vlasta Jelašić Kerec. Urednica je izdanja Erika Krpan.

Pripremila Mirta Špoljarić Smolić

Vijenac 278

278 - 28. listopada 2004. | Arhiva

Klikni za povratak