Vijenac 278

Naslovnica

KULTURNA KRONIKA

Mladen Lučić ravnatelj Javne ustanove PFF

KULTURNA KRONIKA

Mladen Lučić ravnatelj Javne ustanove PFF

Pula, 13. listopada Mladen Lučić Luc, povjesničar umjetnosti i dosadašnji vršitelj dužnosti ravnatelja Javne ustanove Pula film festival, izabran je za ravnatelja JU PFF na sjednici Upravnog vijeća ustanove. Taj će zaključak, nakon pribavljena pozitivnog mišljenja mjerodavnoga kulturnog vijeća Ministarstva kulture, biti predstavljen pulskom Gradskom poglavarstvu, a konačnu odluku o izboru ravnatelja donijet će gradski vijećnici.


slika

Mladen Lučić Luc kustos je zagrebačkoga Muzeja suvremene umjetnosti i član Vijeća za nove medije pri Ministarstvu kulture, a na natječaj oglašen 21. rujna javio se uz još jednoga kandidata iz Pule.

»Izabran je Lučić jer je ispunjavao sve uvjete natječaja. Predložio je odličan četverogodišnji program rada ustanove, kratak, ali vrlo jasan. Uz to, vrlo je bitna činjenica da je Lučić kao v. d. ravnatelja završio prošli festival u plusu, što se dogodilo nakon mnogo godina«, obrazložio je predsjednik Upravnog vijeća JU PFF Eros Čakić.

Raspušten Teatar u gostima

Zagreb, 14. listopada Zagrebački Teatar u gostima proglašen je ukinutim na svečanosti održanoj na dan kada je točno prije trideset godina odigrana njegova prva predstava. Glumac Relja Bašić, pokretač i voditelj Teatra u gostima, objavio je to na otvaranju izložbe Trideset godina Teatra u gostima.


slika

»Razgovarao sam s nekoliko osoba da zauzmu moje mjesto, ali oni nisu tako vidjeli svoju budućnost, što sam prihvatio. Također, razgovarao sam s još nekima koji su bili skloni to prihvatiti, ali bi mijenjali repertoar tako da bi to bio neki drugi teatar«, kazao je Bašić na svečanosti u Preporodnoj dvorani Narodnog doma u Zagrebu. Teatar u gostima postavio je ukupno 36 predstava, koje je izveo 4213 puta u 340 mjesta, od čega 3741 put u Hrvatskoj i 472 puta izvan Hrvatske. Izložbeni materijal o povijesti Teatra u gostima bit će doniran Odsjeku za kazalište HAZU-a.

Igor Mrduljaš, autor monografije Teatar u gostima 30 godina putujućega kazališta 1974-2004. izrazio je nadu da će ona produljiti život Teatra u gostima nakon njegova gašenja.

Kulturna suradnja Kine i Hrvatske

Peking, 14. listopada U želji da razvijaju prijateljske odnose između naroda svojih zemalja na području kulture i obrazovanja Vlade Republike Hrvatske i Narodne Republike Kine sklopile su Program kulturne i obrazovne suradnje za 2004, 2005. i 2006. godinu.


slika

Program su u Pekingu potpisali ministar kulture Republike Hrvatske Božo Biškupić i ministar kulture Narodne Republike Kine Sun Jiazheng.

Ugovorne će strane, stoji među ostalim u Programu, podupirati izravnu suradnju između Kineske akademije znanosti u Kineske akademije društvenih znanosti te Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Predviđen je i program razmjene reprezentativnih umjetničkih izložaba, glazbenih programa, razmjena i suradnja hrvatskih i kineskih ustanova za zaštitu i očuvanje kulturne baštine, suradnja glazbene mladeži, poticanje izravne suradnje nacionalnih, narodnih i sveučilišnih knjižnica, suradnja radijskih i televizijskih kuća kao i suradnja i razmjena između udruga novinara i novinskih agencija na temelju izravnih dogovora.

Božo Biškupić na ministarskoj konferenciji INCP-a


slika

Šangaj, 15. listopada U Šangaju je održana sedma ministarska Konferencija međunarodne mreže za kulturne politike INCP, koju je otvorio ministar kulture Narodne Republike Kine Sun Jiazheng. INCP okuplja nacionalne ministre kulture pružajući im svake godine mogućnost za razmjenu mišljenja i iznošenje stajališta o novim pitanjima vezanim uz kulturne politike. Tradicijske kulture i modernizacija bila je tema ovogodišnje Konferencije, a rasprava se vodila i o tekstu Konvencije o kulturnoj raznolikosti.


slika

Kao govornik-uvodničar delegacijama iz šezdesetak zemlja svijeta obratio se hrvatski ministar kulture Božo Biškupić. U izlaganju je ministar Biškupić govorio i o prošlogodišnjim zaključcima Konferencije, čiji je domaćin bila Hrvatska. U obraćanju posebno je naglasio važnost rasprave o tekstu nove Konvencije o zaštiti raznolikosti kulturnih sadržaja i umjetničkih izričaja. Uoči Konferencije održan je sastanak devet ministara Kontaktne skupine (čije je osnivanje još 1998. u Otawi počelo na inicijativu skupine ministara, među kojima je tada bio ministar kulture RH Božo Biškupić, na čelu s kanadskom ministricom kulture), a razgovaralo se o strategiji nastavka rada INCP-a.

Pedeset godina zagrebačkoga Đavla u selu


slika

Zagreb, 16. listopada Balet zagrebačkoga Hrvatskog narodnog kazališta svečanom je izvedbom baleta Đavo u selu Frana Lhotke obilježio pedesetu obljetnicu kontinuirana izvođenja toga djela u koreografiji Pije i Pina Mlakara. Đavo u selu, najpoznatije i najizvođenije hrvatsko baletno djelo, praizvedeno je Zürichu 1935, a dvije godine poslije, 1937, prvi je put izvedeno u Zagrebu. Đavola su Pija i Pino Mlakar na scenu zagrebačkog HNK postavili u ožujku 1954. Tom je izvedbom ravnao sam skladatelj Fran Lhotka, scenografiju je napravio Aleksandar Augustinčić, a kostime Inge Kostinčer. Prije svečane izvedbe publici su se poklonili umjetnici, koji su 1954. plesali na premijeri Sonja Kastl (Jela), Stane Leben (Mirko), Ivica Sertić (Đavo) i Zlatica Stepan Bašić (Đavolica), ali i mnogi drugi koji su tijekom proteklih desetljeća plesali u Đavolu. U svečanoj predstavi nastupili su baletni prvaci George Stanciu (Đavo), Mirna Sporiš-Palada (Jela), Ilir Kerni (Mirko), Elisa Klein (Đavolica), Tomaž Rode (Ujak), Suzana Bačić (Susjeda), Cristian Guna (Provodadžija), Andrej Barbanov (Mladoženja).

Novi hrvatski vitezovi umjetnosti i pisma


slika

Zagreb, 18. listopada Francis Bellanger, francuski veleposlanik u Hrvatskoj, uručio je francuski orden Viteza umjetnosti i pisma, koji za posebne zasluge u promicanju francuske kulture dodjeljuje Ministarstvo kulture Republike Francuske, Naimi Balić, Berislavu Šipušu, Zdenki Weber i Claudeu Veronu. Naima Balić bivša je pomoćnica hrvatskoga ministra kulture i predsjednica Glazbene mladeži Hrvatske, Berislav Šipuš direktor je Zagrebačke filharmonije, glazbeno-promotivne tvrtke Cantus d. o. o., organizator Zagrebačkog muzičkog biennala, skladatelj i dirigent, Zdenka Weber karijerni je diplomat pri hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova, koja je muzikologiju i povijest glazbe doktorirala na pariškoj Sorboni, a Claude Veron direktor je Francuskog instituta u Zagrebu. Visoko priznanje odano im je za njihove dugogodišnje prinose na području hrvatsko-francuske suradnje i promoviranju francuske umjetnosti i kulture u Hrvatskoj i hrvatske u Francuskoj.

Ta divna splitska noć konkurira za filmsko otkriće godine


slika

Split, 18. listopada Europska filmska akademija službeno je nominirala hrvatski film Ta divna splitska noćArsena Antona Ostojića u kategoriji European Film Academy Discovery 2004 - Prix Fassbinder, kao najbolji prvi ili drugi film redatelja u Europi ove godine. Pobjednici će se objaviti na svečanosti u Barceloni 11. prosinca. Europska filmska akademija odabrala je Tu divnu splitsku noćkao jedan od deset ponajboljih europskih filmova i jedini od šest nominiranih u spomenutoj kategoriji da predstavlja europski film na turneji po velikim španjolskim gradovima. Ostojićev je film već osvojio Oktavijana, Brezu i dvije Zlatne Arene u Puli te Nagradu Srce Sarajeva za najbolju glumicu i Specijalnu nagradu žirija na Sarajevo film festivalu.

Odabrani filmovi za sufinanciranje

Zagreb, 18. listopada Na sjednici Vijeća za film i kinematografiju u Ministarstvu kulture, kojoj su prisustvovali članovi Vijeća Ante Peterlić (predsjednik), Branka Šömen, Alfi Kabiljo i Milivoj Puhlovski te umjetnički savjetnici: akademik Pavao Pavličić, Dejan Šorak - za igrani film, Zrinko Ogresta - za kratki i dokumentarni film, Darko Kreč - za animirani film, Željko Sarić - za alternativni (eksperimentalni) film kao i Srećko Šestan, pomoćnik ministra i Matilda Nekić-Vodanović, viša stručna savjetnica, usuglašeni su prijedlozi za sufinanciranje filmske proizvodnje. U kategoriji dugometražnog igranog filma na natječaj je pristiglo 65 scenarija, a odabrani su filmovi: Sve džaba redatelja Antonija Nuića, Bijesni pas i socijalistička revolucija Branka Schmidta, Karaula (koprodukcija) redatelja Rajka Grlića te djelomično dovršeni projekti Ivin rođendan Tomislava Radića i Voda Pušća Bistra redatelja Filipa Šovagovića.


slika

U kategoriji kratki i dokumentarni filmovi na natječaj su pristigle 104 prijave, a odabrani su Domjenak redatelja Vinka Brešana, Povijest gospođe od prije Miroslava Sikavice, Ratni reporter Silvestra Kolbasa, Tko živ, tko mrtav Josipa Viskovića, Vrt plavih ruža Mladena Santrića, Fantom slobode Damira Čučića, Žuto proročanstvo Natalije Župan, Fikret Abdić Babo redatelja Zvonimira Jurića, Posljednja pričest Ivana Gorana Viteza, Kanalizacija Davora Žmegača, Slučaj LJ. Š. Gorana Devića, Anina američka adresa Petra Krelje i Tečaj letenja redateljskoga dvojca D. Kušan/I. Juka. U kategoriji animiranoga filma na natječaj je pristiglo scenarija za izradu više od 250 minuta animacije, a prijavilo se čak dvadeset producenata. Odabrano je pet filmova u ukupnom trajanju od 39 minuta: Split Joška Marušića, Otok Saše Budimira, Cristoval Colon D. Gačića i Lj. Đokić, Lift Zrinka Ogreste i Silencium D. Međurečana i M. Meštrovića). U kategoriji alternativnog (eksperimentalnog) filma na natječaj je stigao 21 projekt, a odabrano je trinaest filmova. Iznosi kojima će se sufinancirati odobreni naslovi navedeni po pojedinim kategorijama utvrdit će se nakon usklađenja s Hrvatskom radiotelevizijom, Gradskim uredom za kulturu Grada Zagreba, producentima i koproducentima filmova. Ministar kulture Božo Biškupić prihvatio je prijedlog Vijeća.

Suradnja Hrvatske i Hong Konga

Hong Kong, 18. listopada Jačanje suradnje na području kulture, umjetnosti i obrazovanja te poštovanje i razumijevanje i prijateljstvo dvaju naroda samo su neke od naznaka koje stoje u Memorandumu razumijevanja o kulturnoj suradnji koji su u Hong Kongu potpisali u ime Vlade Republike Hrvatske ministar kulture Božo Biškupić i u ime Vlade posebne administrativne regije Hong Konga Narodne Republike Kine Patrick Ho.


slika

Tijekom susreta s predstavnicima Vlade Hong Konga hrvatski ministar kulture rekao je kako je uvjeren da će suradnja Hrvatske i Hong Konga na području kulture pridonijeti unapređenju kulturne razmjene te da će otvoriti nove mogućnosti suradnje i u ostalim područjima, posebno u području turizma i gospodarstva. Ministar Biškupić tijekom boravka u Hong Kongu posjetio je Povijesni muzej Hong Konga, Muzej suvremene umjetnosti i Nacionalnu knjižnicu

Drugi Gavranfest

Trnava Od 20. do 22. listopada u slovačkom gradu Trnavi održan je drugi Gavranfest, kazališni festival na kojem se izvode djela hrvatskog dramatičatra Mire Gavrana. Gavranfest su u veljači prošle godine u Trnavi pokrenuli Emil Nedielka i Kichal Babiak, vodeći ljudi uglednoga slovačkog kazališta Jan Palarik. Ove je godine festival poprimio međunarodni karakter i na njemu su se predstavile kazališne družine iz pet zemalja (Francuska, Slovačka, Poljska, Slovenija i Hrvatska).


slika

Gledatelji su mogli vidjeti Kreontovu Antigonu, Sve o ženama, Zaboravi Hollywood, Čehov je Tolstoju rekao zbogom, Muža moje žene, Ljubavi Georgea Washingtona i Kako ubiti predsjednika.

Ivan Maloča član EFA


slika

Zagreb, 21. listopada Producent Ivan Maloča postao je redoviti član Europske filmske akademije te tako dobio mogućnost da glasuje zajedno sa još tisuću i šesto filmskih umjetnika i profesionalaca iz cijele Europe za najbolje europske filmove. Izvršni odbor EFA, koji radi pod predsjedanjem Wima Wendersa, pozvao je Maloču još potkraj kolovoza da bude redoviti član Akademije u razredu Producenti. Poziv je uslijedio nakon što je dobio nekoliko domaćih i međunarodnih nagrada i niza uspjeha filmova nastalih u njegovoj produkciji - Crvena prašina, Maršal, Svjedoci i Tu. U produkciji Ivana Maloče trenutno se nalaze tri hrvatska igrana filma - Snivaj, zlato moje, Pušća Bistra i Dva igrača s klupe.

Gjalski - četvrta nagrada za Osmog povjerenika


slika

Zabok, 22. listopada Ovogodišnji dobitnik književne nagrade Ksaver Šandor Gjalski splitski je književnik i novinar Renato Baretić za svoj roman Osmi povjerenik. Nagrada se sastoji od plakete s likom K. Š. Gjalskog i povelje, koju dodjeljuju Društvo hrvatskih književnika (DHK) i grad Zabok te novca koji su osigurali Ministarstvo kulture, Krapinsko-zagorska županija i Zaboku prijateljski gradovi Poreč i Crikvenica. Sve četiri ovogodišnje glavne hrvatske književne nagrade otišle su istom autoru za isto djelo, jer Baretić je za Osmog povjerenika osim nagrade Ksaver Šandor Gjalski osvojio i nagradu Republike Hrvatske Vladimir Nazor, nagradu Matice hrvatske August Šenoa i »Vjesnikovu« nagradu Ivan Goran Kovačić.

Vijenac 278

278 - 28. listopada 2004. | Arhiva

Klikni za povratak