Vijenac 277

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Novootkriveni Hemingway neće biti objavljen

KNJIŽEVNI GLOBUS

Novootkriveni Hemingway neće biti objavljen

SAD Novootkriveni rukopis mladog Ernesta Hemingwaya bit će u prosincu ponuđen na aukciji kuće Christie’s u New Yorku, ali za sada neće biti objavljen, jer to ne dopušta autorova obitelj.


slika

Priča na pet stranica s naslovom My Life in the Bull Ring with Donald Ogden Stewart mogla bi na aukciji postići cijenu od najmanje 18000 dolara. J. Gerald Kennedy izjavio je o toj priči, objavljenoj kratko prije izdanja Hemingwayeva prvoga važnog djela, zbirke priča In Our Time, da »nije velika književnost«. Priča, napisana 1924, kad je autoru bilo 25 godina, parodija je na borbu s bikovima u španjolskoj Pamploni, gdje je autor bio s romanopiscem Johnom Dos Passosom i navedenim Stewartom, poznatim satiričarem dvadesetih godina. Hemingway je priču poslao Stewartu, tražeći da je preda časopisu »Vanity Fair«, no Stewart je to odbio, objašnjavajući poslije u svojoj autobiografiji da »humor nije bio Hemingwayeva jača strana«. Stewart je umro 1980. godine, a rukopis je nedavno u ostavštini otkrio njegov sin.

Umro indijski autor Anand


slika

Indija Jedan od najpoznatijih indijskih romanopisaca, Mulk Raj Anand, umro je u 99. godini. Anand, koji se školovao na Cambridgeu, živio je više godina u Velikoj Britaniji, a bio je jedan od prvih indijskih romanopisaca koji su pisali na engleskom, obogaćenom frazama na hindiju i punjabiju. U velikom dijelu romana opisao je traumu ljudi na najnižim stubama kompleksne indijske socijalne hijerarhije. Njegovi prvi romani bili su Untouchable (1935) i Coolie (1936), priča o petnaestogodišnjem dječaku radniku, koji umire od tuberkuloze, i snažna kritika indijskog sustava kasti te britanske kolonizacije. Među Anandovim književnim prijateljima bili su i Henry Miller, George Orwell i E. M. Forster, a na njega je snažno utjecao i Mahatma Gandhi. Među ostalim Anandovim poznatijim romanima su Two Leaves and a Bud (1937), The Village (1939) i Across the Black Waters (1940).

Nagrada Torrevieja kubanskoj autorici


slika

Španjolska Kubanska autorica Zoé Valdés dobila je književnu nagradu Torrevieja, dotiranu s 360 000 eura. Žiri je spisateljicu, koja od 1994. živi u pariškom egzilu, nagradila za roman La eternidad del instante, u kojem autorica opisuje život svoga djeda, koji je iz Kine preko Meksika preselio na Kubu. Među ostalim su romanima 45-godišnje autorice Milagro en Miami, Lobas de mar i Te di la vida entera. Nagrada, koju treći put predaju grad Torrevieja i izdavačka kuća Plaza & Janés, nakon nagrade Planeta, koja je dotirana s 600 000 eura, financijski je najvrednija španjolska književna nagrada.

Jeruzalemska nagrada Lobu Antunesu


slika

Izrael Portugalski pisac António Lobo Antunes dobitnik je Jeruzalemske nagrade za slobodu pojedinca u društvu. Nagrada će Lobu Antunesu biti predana tijekom 22. međunarodnog sajma knjige, koji se od 13. do 18. veljače 2005. održava u Jeruzalemu. António Lobo Antunes jedan je od najpoznatijih pisaca svoje generacije. Njegovo djelo obuhvaća šesnaest romana i dvije zbirke priča i članaka, prevedenih na brojne svjetske jezike. Nagradom se svake druge godine na jeruzalemskom sajmu odaje počast nekom piscu čija se djela bave temom slobode pojedinca. Dobitnik prošlog izdanja nagrade bio je američki dramatičar Arthur Miller.

Pokopana Françoise Sagan


slika

Francuska Francuska književnica Françoise Sagan pokopana je u Seuzacu na jugozapadu Francuske, a njezine posmrtne ostatke ispratilo je dvjestotinjak ljudi, među njima i francuski ministar kulture Renaud Donnedieu de Vabres, pjevačica Juliette Gréco i pisac Bernard Frank. Autorica proslavljenoga romana Dobar dan, tugo, koja je umrla u dobi od 69 godina, jedna je od najpopularnijih francuskih spisateljica, a svoje je doba označila s pedesetak djela, među kojima više bestselera, i privatnim životom punim ekscesa. Pravim imenom Françoise Quoirez, rođena 1935. u Cajarcu, kći imućnih industrijalaca. Prvi je roman, Dobar dan, tugo, o ljubavi adolescentice, objavila 1954. sa samo osamnaest godina, pod pseudonimom odabranim iz Proustova djela. Sagan je objavila više od četrdeset romana, među njima Un certain sourire, Aimez-vous Brahms? i La Chamade. Njezina djela, prevedena na 22 jezika, ukupno su prodana u dvadeset milijuna primjeraka.

Film po Grassovoj priči snima se u Poljskoj


slika

Poljska Poljski redatelj Robert Glinski u Gdanjsku je počeo sa snimanjem filma po priči Güntera Grassa Unkenrufe. Snimanje poljsko-njemačke koprodukcije trebalo bi biti gotovo do ožujka, a u glavnim ulogama ljubavne priče igraju poljska glumica Krystyna Janda i njezin njemački kolega Matthias Habich. Grass je kratku priču, u kojoj tematizira protjerivanje Nijemaca iz Poljske nakon Drugoga svjetskog rata te teške njemačko-poljske odnose, objavio 1992.

Nobelova nagrada Elfriede Jelinek

Švedska Nobelova nagrada za književnost ove godine ide austrijskoj književnici Elfriede Jelinek, javila je Švedska akademija.


slika

Akademija je odala počast romanima i dramama Elfriede Jelinek, koja jedinstvenom jezičnom strašću otkriva apsurd i moć socijalnih klišea. Djelo 57-godišnje autorice, jedne od najprovokativnijih autorica njemačkoga govornog područja, obuhvaća liriku, prozu, kazališne komade, radio-drame i scenarije, za koje je dobila brojne nagrade; između ostalog 1998. Nagradu Georga Büchnera i 2003. godine Nagradu Else Lasker Schüler za ukupno djelo. Među najpoznatijim su joj djelima roman Die Klavierspielerin (1983) i kazališni komad Burgtheater (1985). Nagradu će joj na ceremoniji u Stockholmu 10. prosinca, na obljetnicu smrti Alfreda Nobela, predati švedski kralj.

Iva Krtalić

Vijenac 277

277 - 14. listopada 2004. | Arhiva

Klikni za povratak