Vijenac 277

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Nagrada Kiesler za Asymptote

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Nagrada Kiesler za Asymptote


slika

Austrijska nagrada Friedrich Kiesler, koja se dodjeljuje svake dvije godine za iznimna postignuća na području arhitekture i umjetnosti što korespondiraju s Kieslerovim eksperimentalnim i inovativnim nazorima i teorijama o povezivanju umjetnosti, pripala je u četvrtom izdanju njujorškoj arhitektonsko-umjetničkoj praksi Asymptote, koju su 1989. osnovali Hani Rashid i Lise Anne Couture. Njihov rad uključuje eksperimente i inovativne projekte u raznim područjima i mjerilima, od urbanizma i arhitekture do dizajna pokućstva i objekata te digitalnih okoliša i multimedijskih instalacija. Svečana dodjela nagrade, koja uključuje i iznos od 55 000 eura, prvi je put priređena u Peggy Guggenheim Collection u sklopu otvaranja ovogodišnjeg Venecijanskog bijenala arhitekture, za koji su Asymptote oblikovali izložbeni seting. Dosadašnji dobitnici prestižne nagrade bili su: Frank O. Gehry, SAD, 1998; Judith Barry, SAD, 2000. i Cedric Price, /Velika Britanija, 2002.

Utzonov povratak


slika

Jorn Utzon, autor sydneyske opere, u koju nikada nije stupio nogom, približio se ostvarenju svoje vizije unutrašnjosti znamenite građevine. Naime, danski je arhitekt 1966. napustio projekt tijekom gradnje zbog sukoba s australskom administracijom, nakon čega su lokalni arhitekti vodili završne radove bez njegova udjela. Nedavno je vlada Novog Južnog Walesa odlučila obnoviti interijer prema originalnoj autorovoj zamisli, a u rujnu je otvoren i prvi obnovljeni prostor - recepcija u istočnom dijelu, nazvana Utzonovom sobom s impozantnom 14-metarskom tapiserijom. Tim je povodom 86-godišnji arhitekt, koji je obnovu nadgledao iz svoga danskog doma, izjavio kako osjeća veliku radost i zadovoljstvo: »Niste mi mogli pružiti veću radost kao arhitektu. To nadmašuje medalje svih vrsta koje sam dobio ili sam ih mogao dobiti.« Utzon je za Operu prošle godine dobio Pritzker Architecture Prize, Nobelovu nagradu za arhitekte.

Pianova izložba u Genovi


slika

U sklopu manifestacije kulturne prijestolnice Europe u Genovi do kraja listopada traje prva velika talijanska retrospekcija stvaralaštva đenoveškog arhitekta Renza Piana. Izložba u Muzeju Luzzati u zoni Porto Antico vodi posjetitelje prostornim sekvencama koje dočaravaju atmosferu Pianova studija, znamenite RPBW (Renzo Piano Building Workshop) u Genovi i Parizu. Množina fotografija, nacrta, modela i računalnih prikaza svjedoči nevjerojatnu kvantitetu projekata i realizacija na lokacijama širom svijeta. Ideja radionice temeljni je koncept za Renza Piana i njegovu filozofiju rada, koji omogućuje kombinaciju tehnoloških inovacija, znanja i visokokvalitetnog zanata, a ishodi iz povijesnih modela gdje su u kombinaciji učenja i profesionalnih vještina kreirani instrumenti kojima je čovjek vjekovima modificirao životni okoliš prema svojim potrebama i željama.

Dani Orisa 2004.


slika

Već po tradiciji u Zagrebu je posljednjega vikenda u listopadu na programu četvrti međunarodni arhitektonski simpozij Dani Orisa, u organizaciji tvrtke Arhitekst, izdavača časopisa Oris. U Kongresnoj dvorani Ekonomskog fakulteta, 23. i 24. listopada, o svom će stvaralaštvu izlagati ugledna imena svjetske arhitekture: Winy Maas iz nizozemske grupe MVRDV, Itsuko Hasegawa (Japan), tandem Medić&Puljiz (Nizozemska-Hrvatska), Zvi Hecker (Izrael-Njemačka), Wolfgang Tschapeller (Austrija), RCR (Španjolska), Massimilano Fuksas (Italija), Vilhelm Helander (Finska), Janez Koželj (Slovenija), a hrvatsku će arhitekturu zastupati Goran Rako. Kako su prethodnih godina predavanja i izmjene iskustava eminentnih gostiju privukla veliku pozornost lokalne arhitektonske sredine očekujemo kako će i sada velika dvorana Ekonomskog fakulteta biti pretijesna za sve zainteresirane.

Vinko Penezić

Vijenac 277

277 - 14. listopada 2004. | Arhiva

Klikni za povratak