Vijenac 271

Filatelija

Filatelija: Motivi prigodnih maraka

Ružica, ljubica i metvica

Autor Danijel Popović, dizajner, dimenzije 29,82 x 35,50 mm, naklada 300 000, datum izdanja 5. lipnja 2004.

Filatelija: Motivi prigodnih maraka

Ružica, ljubica i metvica

Autor Danijel Popović, dizajner, dimenzije 29,82 x 35,50 mm, naklada 300 000, datum izdanja 5. lipnja 2004.

slika slika

U Republici Hrvatskoj, od obale do visokih planina, prirodno raste nekoliko vrsta ruža. Među njima je najčešća pasja ili divlja ruža, poznata kao divlji šipak (Rosa canina). Pasja ruža raste kao kržljavi grm ili u skupinama, po sunčanim rubovima šuma, živicama, uz ograde, međe i putove, po krčevinama i zapuštenim staništima. Grm naraste nekoliko metara u visinu, a cvate u proljeće, blijedoružičastim ili gotovo bijelim cvjetovima ugodna mirisa. Najvažniji dio ruže je njezin plod - šipak, krasne svijetlocrvene boje. Mesnato je usplođe ploda kiselkasto-slatko i steže. U ljekovite svrhe ponekad se sabiru cvjetne latice, ali su glavni ljekoviti dio njezini plodovi, koji sadrže visok postotak vitamina C (koji zadržavaju i nakon kuhanja), nekoliko vrsta kiselina, obojeno eterično ulje, šećere, željezo, aluminij i druge tvari.

Ljubica mirisna (Viola odorata) omiljena je proljetnica koja privlači lijepim izgledom i ugodnim mirisom. Raste na čistinama, među grmljem, po sjenovitim mjestima i uz rubove šuma. Rado je uzgajaju i u vrtovima u obliku mnogih varijeteta.

To je trajna biljka odebljala i kratka korijena s bogatim nadzemnim vriježama. Pojedinačni se cvijetovi razvijaju na dugoj peteljci, na čijem se vrhu nalazi pet tamnoljubičastih, ponekad bijelih ili crvenkastih latica. U ljekovite se svrhe iskorištavaju svi njezini dijelovi: cvjetovi, listovi, čitava biljka i korijen. Bitni su ljekoviti sastojci bjelančevine, eterično ulje, saponin, alkaloid violin i spojevi salicilne kiseline.

Metvica (Mentha piperita) vrlo je stara ljekovita biljka podrijetlom s Dalekog istoka, a u Europi se udomaćila potkraj 17. stoljeća. U nas raste nekoliko vrsta metvica, a u ljekovite se svrhe rabi biljka dobivena križanjem različitih vrsta metvica. Biljka naraste do 80 cm u visinu s duguljastim klasastim cvatom, grimiznih do ljubičastih cvjetova. Čitava je biljka vrlo aromatična i ugodna, balzamična mirisa. U ljekovite se svrhe rabi metvičin list. Najvažniji je ljekoviti sastojak eterično ulje, u kojem se ističe mentol. Osim njega biljka sadrži tanin, gorke tvari i fermente.

Autor je teksta objavljena u letku koji prati izdanje Milan Glavaš.

Priredila Sandra Cekol

Vijenac 271

271 - 22. srpnja 2004. | Arhiva

Klikni za povratak