Vijenac 252

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Dani Orisa 2003.

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Dani Orisa 2003.

slika

Već po tradiciji u Zagrebu je posljednjega vikenda u listopadu održan treći međunarodni arhitektonski simpozij Dani Orisa, u organizaciji tvrtke Arhitekst, izdavača časopisa »Oris«. U Kongresnoj dvorani Ekonomskog fakulteta, 25. i 26. listopada, o svom su stvaralaštvu izlagala ugledna imena svjetske arhitekture: austrijski arhitekt i književnik Friedrich Achleitner (1930), kritičar i teoretičar arhitekture i dugogodišnji profesor na Bečkoj likovnoj akademiji; španjolski arhitekt Carlos Ferrater (1944), profesor na Arhitektonskom fakultetu u Barceloni i autor niza zapaženih ostvarenja poput Botaničkog vrta u Barceloni; portugalski arhitekt mlađe generacije Manuel Rocha de Aires Mateus (1963), također podjednako uspješan u praksi i edukaciji; slovenski tandem Jurij Sadar (1963) i Boštjan Vuga (1966), ovjenčani nagradama za svoju uspješnicu Gospodarske komore Slovenije u Ljubljani; Shigeru Ban (1958), inovativni japanski majstor arhitekture od papira; čileanski arhitekt mlađe generacije Mathias Klotz (1965); Peter Noever (1941), dugogodišnji ravnatelj bečkog MAK-a, jedne od najvažnijih muzejskih institucija u svijetu; Patrik Schumacher, desna ruka najslavnije arhitektice današnjice Zahe Hadid; Ole Terndrup iz danske tvrtke Bang & Olufsen, poznate po vrsnoći oblikovanja svojih proizvoda; a hrvatsku je arhitekturu zastupala grupa 3LHD.

Robna kuća u Birminghamu

slika

Londonski ured Future Systems, na glasu po organičkoj visokotehnološkoj arhitekturi, nedavno je u Birminghamu realizirao svoje do sada najveće ostvarenje — robnu kuću za kompaniju Selfridges, koja je osim futurističkog izgleda trebala simbolizirati obnovu starog industrijskog grada. Iako se biomorfna struktura, interpolirana u postojeći kompleks, snažno nameće u silueti grada sjajnim srebrnkastim oblinama, vodeći britanski kritičar Peter Davey ocijenio ju je odbojnim, antiurbanim ekscesom bez mjerila i osjećaja za neposredni okoliš. Davey se osobito okomio na vanjski izgled zdanja obložena sa 16 000 eloksiranih aluminijskih diskova, promjera 60 cm, koji doduše stvaraju fascinantne svjetlosne efekte, ali su isključivo dekorativnog karaktera, a pod određenim kutem gledanja daju dojam kože reptila, naglašavajući predimenzioniranost ispupčena čudovišta. Nosiva je konstrukcija građevine izvedena od čelika, etaže su organizirane uokolo središnjega zenitalno osvijetljena atrija, a vanjska je stijenka komponirana u tri sloja: podloge od prskanog betona na čeličnom pletivu, sloja izolacije te tanke obloge od vodootporna plavo obojana betona. Noću je robna kuća osvijetljena u plavom tonu, što naglašava bogato koloriranu kožu.

Nagrada Stirling Herzogu i de Meuronu

slika

Nagrada Stirling za najbolje britansko arhitektonsko ostvarenje pripala je ove godine arhitektima Herzogu i de Meuronu za Centar suvremenoga plesa Laban u londonskom predgrađu Deptford. Odnijevši pobjedu između šest finalista, uključujući i lorda Fostera s Velikim dvorištem Britanskog muzeja, švicarskom je tandemu osim prestižna priznanja pripao i novčani iznos od 20 000 funti. Laban je izveden kao jedinstven translucentni kontejner, omotan dvoslojnom fasadom od kolorirana polikarbonata preko unutrašnjeg utilitarnog sloja u kombinaciji toplinske izolacije i translucentnog stakla. Prema mišljenju ocjenjivača riječ je o važnom i privlačnom lendmarku, svjetioniku optimizma u srcu Deptforda, što znatno pridonosi kulturnom životu zajednice te istovremeno funkcionira kao katalizator urbane i socijalne regeneracije područja.

Kuća Farnsworth na aukciji

slika

Znamenita kuća Farnsworth Miesa van der Rohea, remek-djelo rezidencijalne arhitekture 20. stoljeća, bit će ponuđena na prodaju tijekom Sothebyjeve prosinačke aukcije u New Yorku. Minimalistički oblikovano zdanje od stakla i čelika podignuto je 1951. u preriji jugozapadno od Chicaga kao vikendica ugledne čikaške liječnice Edith Farnsworth, koja ju je prodala 1968. lordu Palumbou, britanskom umjetničkom meceni i nekadašnjem predsjedniku Umjetničkog vijeća Velike Britanije. Lord Palumbo, poznat po tome što skuplja bisere moderne arhitekture kao što drugi skupljaju kineske vaze, pa tako posjeduje još i jednu Wrightovu kuću, dvije Le Corbusierove pokraj Pariza, te apartman u Miesovim staklenim tornjevima North Lake Shore Drive u Chicagu, odlučio se za prodaju jer, zbog pogoršana zdravlja, više nije u mogućnosti dostojno brinuti o vrijednu ostvarenju. Nakon što je država Illinois zbog financijskih poteškoća odustala od kupnje, Palumbo je angažirao aukcijsku kuću Sotheby, koja predviđa da će postići cijenu između 4,5 i 6 milijuna dolara.

Vinko Penezić

Vijenac 252

252 - 30. listopada 2003. | Arhiva

Klikni za povratak