Poetičke odrednice
U organizaciji Ogranka Matice hrvatske Beli Manastir i Gradske knjižnice Beli Manastir predstavljena je 27. rujna knjiga Helene Sablić-Tomić/Gorana Rema Slavonski tekst hrvatske književnosti.
Knjigu je predstavio prof. dr. Stanislav Marijanović, pohvalivši mlade kolege, entuzijastički okrenute književnosti u Slavoniji. Istaknuvši kako su autori književnost u Slavoniji periodizacijski podijelili na razdoblja, dr. Marijanović obrazložio je četiri književno — povijesne strategije koje knjiga obrađuje: Slavonski tekst od početaka pismenosti do romantizma, Slavonija u književnosti, Književnost u Slavoniji i Slavonsko ratno pismo. Iako autori nisu upotrijebili klasičnu periodizacijsku razdiobu, unutar navedene razdiobe slijedili su poetičke odrednice razdoblja čitane iz korpusa hrvatske književnosti. Dr. Marijanović posebno se osvrnuo na činjenicu kako je unutar svakoga književnog razdoblja prikazana dinamika urbanih lokaliteta, a uz nacrtnu interpretaciju književnih djela najvažnijih književnika spomenuta je i pripadajuća periodika, tiskarstvo ili važna kulturna događanja. Autori su se u prikazima odlučili samo za one književnike koji su pisali na hrvatskom jeziku te na djela koja su prevedena na hrvatski jezik, a kao dodatak knjizi posebno je vrijedan glosarij s 388 prikaza slavonskih književnika. Naglašavajući značenje djela za dalje proučavanje slavonske književnosti prof. dr. Stanislav Marijanović istaknuo je njegovu važnost za cjelokupnu hrvatsku književnost.
Autori su istaknuli kako je knjiga nastala kao svijest o prostoru te kao poticaj i ostalim prostorima da napišu svoj tekst o hrvatskoj književnosti, a posebice treba biti poticaj budućem čitanju Slavonije u znanstveno istraživačkom projektu Povijest hrvatske književnosti u Slavoniji. Želja im je bila napraviti knjigu koja će se dati budućem čitanju, upućivanju i dobroj volji za očuvanje baštine.
Klikni za povratak