Vijenac 250

Matica hrvatska

Izdanja udruga

Ljepota narodnog

»Klasje naših ravni«, časopis za književnost, umjetnost i znanost, gl. ur. Viktorija Grunčić, br. 1-2, 2003.

Ljepota narodnog

»Klasje naših ravni«, časopis za književnost, umjetnost i znanost, gl. ur. Viktorija Grunčić, br. 1-2, 2003.

Potkraj studenoga 2002. u Subotici su održani Dani Balinta Vujkova. Neposredni povod održavanja manifestacije bio je obilježavanje devedesete obljetnice rođenja i petnaeste obljetnice smrti Balinta Vujkova, osobe iznimno širokih interesa (književnik, urednik i pokretač nekolicine časopisa, odvjetnik, sudac) zahvaljujući čijem je neumornu radu dio hrvatskoga narodnog proznog blaga sačuvan od zaborava.

Vujkov je tijekom gotovo šest desetljeća prikupio i obradio više od tisuću i sedamsto hrvatskih narodnih pripovijedaka, među kojima je najviše bunjevačkih, a prikupljanje ga je vodilo i izvan lokalnih granica (Kosovo, Lika), kao i izvan granica tadašnje države, pa je obišao i Hrvate koji žive u Austriji, Mađarskoj, Rumunjskoj, Češkoj i Slovačkoj. Tijekom života objavio je sedamnaest zbirki narodnih priča, a nakon smrti iz njegove bogate ostavštine tiskano je još pet zbirki narodnih priča.

Prvi ovogodišnji broj »Klasja naših ravni« kao temat časopisa donosi radove koje su sudionici Dana Balinta Vujkova prezentirali tijekom dvodnevnoga skupa na kojem je izražena želja da manifestacija postane tradicionalna.

Jedan od radova je Vrijeme i mjesto za pripovijetku Balinta Vujkova u kojem autorica, Katarina Čeliković, naglašava da je, »potpuno svjestan vrijednosti narodnog genija i utjecaja na izgrađivanje osobe kao pojedinca koji je ujedno i dio kolektiviteta, u svom radu na prikupljanju pripovijetki Vujkov bio motiviran i željom da sačuva bogatstvo jezika. U zaključku Katarina Čeliković naglašava potrebu za sustavnim oživljavanjem Vujkovljeva djela. Temat zaključuju dvije pripovijetke koje je Vujkov prikupio (Crv u glavi i Badavadžijske laži). Ispod svake od njih prikupljač je naveo pripovjedača i mjesto u kojem mu je ispričana.

Dok je Vujkov prikupljao pripovijetke, dr. Josip Andrić prikupljao je pjesme narodnih pjevača bačkih Hrvata (Šokaca i Bunjevaca) i u razdoblju od 1948. do 1958. prikupio gotovo tisuću i tristo pjesama i plesova koje mu je prenijelo dvjesto narodnih pjevača i svirača. Autentično Andrićevo svjedočanstvo o prikupljačkom radu priređivač Josip Temunović trebao je ipak popratiti barem kratkom biografskom zabilješkom o Andriću.

Izostanak biografsko-bibliografske napomene o autorima čija su prozna i poetska djela predstavljena na stranicama »Klasja naših ravni« najveća je zamjerka koju upućujemo uredništvu časopisa.

Likovni su prilog ovoga broja radovi danas gotovo potpuno zaboravljena subotičkog slikara Gustava Matkovića (1922-1990). Iz razloga koji nisu navedeni među četrnaest predstavljenih radova ne nalazi se njegov portret Balinta Vujkova, koji bi se uklopio u temat broja.

U dodatku časopisa objavljen je prijedlog (radna verzija) abecedarija za prvi svezak Leksikona podunavskih Hrvata — Bunjevaca i Šokaca kako bi se svim zainteresiranima omogućilo njegovo nadopunjavanje u svrhu poboljšanja konačnog rezultata.

Sandra Cekol

Vijenac 250

250 - 2. listopada 2003. | Arhiva

Klikni za povratak