Vijenac 243

Matica hrvatska

Izdanja ogranaka Matice hrvatske

Note običajne glazbe

Zdenka Ivanković, Običajne pjesme Komletinaca, Matica hrvatska Vinkovci, 2003.

Note običajne glazbe

Zdenka Ivanković, Običajne pjesme Komletinaca, Matica hrvatska Vinkovci, 2003.

slika

Vrijedan prikaz muzikologinje Zdenke Ivanković godišnjih običaja sela Komletinci, praćenih pjesmom, te u skladu s tim, i sa četrdeset i devet notnih zapisa istih. Te je običaje autorica podijelila u četiri ciklusa, po godišnjim dobima — od proljetnih (pjesme filipovčice, krstare, kraljice) i ljetnih (pjesme vezane uz poslove žetve, kosidbe, pečenja rakije, namatanja kudjelje ili hodočašća), preko jesenjih (svatovske pjesme te one vezane uz berbu kukuruza i grožđa) do zimskih (pokladne pjesme, pjesme koje se pjevaju uz čehanje perja).

Stoga je kratki etnološki prikaz svakog od običaja u kojima su se pjevale pjesme nužna nadopuna drugom dijelu knjige, u kojem su te melodije i tekstovi pjesama i prikazani.

Na kraju je dan i popis pjevača KUD-a Filipovčica, koji pjesme i izvodi, baš kao i popis pjesama s njihovim izvođačima, odnosno mali rječnik manje poznatih riječi. Običajne pjesme Komletinaca tako su prinos i muzikologiji i etnologiji, koji bi svakako trebalo uzeti u ruke.

Miss Hrelić

»Mat«, list studentskog kluba Matice hrvatske, vol. 2, br. 5, svibanj 2003, v. d. gl. ur. Sven Jakir

slika

I peti, zeleni, besplatni broj Mata (kojeg, podsjećamo, možete dobiti u knjižarama Matice hrvatske), na nešto proširenom broju stranica (točnije, njih dvadeset i četiri), donosi dobro znane rubrike — Četvrta vlast, Mus in matella i Muza & grad, a kao suradnici-novinari potpisuju se, osim v. d.-a glavnog urednika Svena Jakira, i Hrvoje Somun, Davor Vince Branimir, Petar Ćurić, Ivo Novak, Rozalija Muhek, Dominik Vuletić, Tomislav Sokol, Filip Štefić, Ivana Peleh, Ana Lončar, Lucija Gluščević, Davor Pleadin, Andrea Bistričić.

U uvodnoj se riječi osvrnuvši na uvodnu predstavu ovogodišnjeg Tjedna suvremenog plesa Sankai Jukua, Jakir je također razmotrio i kontroverznu izložbu mazohizma postavljenu u Grazu — europskom gradu kulture. Studentima je pak posebice koristan prilog vodiča po zagrebačkim menzama, naveden abecednim redom, u kojem su otkrivene i dobre i loše strane svake pojedinačno, a zabavni prilozi o šopingu Miss Hrelić odnosno zanimljivi Novo doba tu je i Dante — božanstvena Hrvatska, oni su zbog kojih novi broj Mata treba uzeti u ruke.

Žablje molitve

Ivana Brlić-Mažuranić, Žabe traže kralja, Matica hrvatska Slavonski Brod, 2002.

slika

Hvalevrijedan je potez Matice hrvatske Slavonski Brod, koja je pjesmu Ivane Brlić-Mažuranić Žabe traže kralja objavila kao odličnu ilustriranu (ilustracije Josipa Majetića) slikovnicu u Biblioteci Ivana. Naš hrvatski Andersen, spisateljica koja je u posljednje vrijeme ponovno oživjela u animiranim izdanjima Bulaja naklade, ovdje se nadahnula Ezopom i njegovom istoimenom basnom, prebacivši je u djeci pristupačan, stihovan oblik. U Ezopa, žabe se obraćaju Zeusu (ovdje — jednostavno Bogu) tražeći vladara. Nakon što stari panj koji im je poslao omalovaže smatrajući ga budalastim i tromim, ljutito božanstvo u izvorniku im šalje morsku zmiju (rodu u inačici Ivane Brlić-Mažuranić). Strahovladu koju ona uvodi ponizne žabe obožavaju i nijemo joj se pokoravaju, o čemu velika književnica finalno zaključuje: »A ja vam u tome ne nahodim čuda, / Jer takva je fajta strahovito luda, / I samo se onom zlotvoru divi / Koji od krvi njezine živi.«

Pun pogodak.

Povijest znanosti

»Prirodoslovlje«, časopis Odjela za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske, gl. ur. Nenad Trinajstić, 1(2) 203-296, XIII-XXII (2001), Zagreb

slika

Časopis Odjela za prirodoslovlje i matematiku Matice hrvatske — »Prirodoslovlje«, namijenjen je popularizaciji i promicanju svih grana prirodoslovlja (fizike, kemije, biologije, geografije, astronomije) i matematike. Časopis izlazi dvaput godišnje i objavljuje izvorne stručne članke, prikaze iz stručne literature, prikaze knjiga, izvješća sa znanstvenih i stručnih skupova, novosti s područja prirodoslovlja i tome slično.

Ovaj broj »Prirodoslovlja« posvećen je znanstvenom skupu Hrvatska znanost 1930-1950, održanu u Zagrebu 7. listopada 1994. godine. Skup su pozdravili tadašnji predsjednik Matice hrvatske — Vlado Gotovac te Ivan Supek, Marijan Šunjić, Željko Kućan, Krunoslav Pisk, Marko Tarle i Krešimir Humski. Sama izlaganja iznosili su istaknuti hrvatski znanstvenici, koji su ili djelovali u razdoblju između 1930. i 1950. godine, ili pak rečeno područje istražuju. Ivan Supek govorio je o fizici toga doba, Žarko Dadić o matematici, Leo Randić o astronomiji, Dina Keglević o kemiji, Zvonimir Devide o biologiji te Milan Herak o geologiji. Završnu riječ na skupu dao je Dionis Sunko.

Tako časopis posvećen hrvatskoj znanosti 1930-1950. uistinu postaje vrijedan izvor podataka proučavanog razdoblja, posebice povjesničarima znanosti.

Katarina Marić

Vijenac 243

243 - 26. lipnja 2003. | Arhiva

Klikni za povratak