Vijenac 242

Filatelija

Filatelija: Motivi prigodnih maraka

Apoteoza vjere

Autor: Danijel Popović, dizajner, veličina: 35,50 x 29,82 mm, naklada: 600 000, datum izdanja: 2. lipnja 2003.

Filatelija: Motivi prigodnih maraka

Apoteoza vjere

Autor: Danijel Popović, dizajner, veličina: 35,50 x 29,82 mm, naklada: 600 000, datum izdanja: 2. lipnja 2003.


slika slika

Svom trećem dolasku u Hrvatsku papa Ivan Pavao II. želio je dati posebnu težinu. Bilo je to njegovo stoto pontifikalno putovanje, pažljivo praćeno i zabilježeno u svjetskim kronikama i u osobnoj biografiji. Papa je prolazeći Hrvatskom od Osijeka i Đakova preko Rijeke do Zadra i Dubrovnika ocrtao njezin neobičan obris, artefakt povijesti. Taj artefakt povijesti bio je nekada granica (kako bi Igor Zidić rekao: granica i obostrano) zapadnoga kršćanstva i zapadnoga civilizacijskog kruga. Svijet vremenskih i prostornih prečaca, u svojoj komunikacijskoj i uopće svakovrsnoj ekonomizaciji, povlači što ravnije crte oko što homogenijih polja. Tako je posljednja ravna crta homogenog svijeta povučena na Sutli, a Hrvatska, ustrajno usmjeravana na istok, primorava se na rastavu svoje povijesti od svoga zemljopisa. Zemlja kojoj su političke prijestolnice bile Beč, Venecija, Pariz... a duhovno-religijska Rim, u novom pokretu svrstanih pomiče se u kontekst u kojemu nema povijesnih partnera duga trajanja. Papa je, ocrtavajući svetim pohodom oblik Hrvatske, doveo u pitanje moral ravnih crta i prečaca, definirao identitet ove zemlje i još jednom glasno svijet podsjetio na nj.

Točke kojima Papa prolazi višestruko su zanimljive za povijest zapadnoga kršćanstva i civilizacije. Đakovo, sjedište biskupa Strossmayera, pozornica je na kojoj je velikom gestom izgradnje katedrale pomaknuta granica toga svijeta. Ujedno Papa dolazi u stolno mjesto onoga koji je osporavao dogmu o papinskoj nepogrešivosti. Rijeka je prostor dodira slavenskog i romanskog, hrvatskog i talijanskog svijeta, na kojemu Papa naglašava potrebu mirenja memorija i usklađivanja budućnosti. Zadar je ona bolna točka europske povijesti u kojoj je kršćanskim gradom plaćen križarski pothvat, u kojoj se pokazala cijena fanatizacije i opasna, koruptivna bliskost ideologije i kapitala. Osijek i Dubrovnik, Srednja Europa i Mediteran, također imaju svoje značenje u ovoj identifikaciji Hrvatske. Dubrovnik je, dakako, njezina apoteoza.


slika

Karol Wojtyla — papa Ivan Pavao II. (rođen 18. svibnja 1920. u Wadowicama, Krakovsko vojvodstvo, Poljska), došao je na tlo male zemlje nakon što se upravo opro samovolji i silovitosti velikih. Došao je podsjetiti na hlapeću dimenziju povijesti, na njezinu važnost u sadašnjem i budućem vremenu. A svaki trenutak njegova prolaza bio je povijest sama, povijest unaprijed.

Autorica navedenog teksta, objavljena u letku koji prati izdanje je Željka Čorak. Marka je izdana u arku od 15 maraka i 5 privjesaka, a izdana je i prigodna omotnica prvoga dana (FDC), prigodni list, dopisnica i prigodni album. Uz ovaj tekst objavljujemo i tri marke koje je Hrvatska pošta izdala prigodom prethodnih dolazaka pape Ivana Pavla II. u Hrvatsku 1994. i 1998.

Priredila Sandra Cekol

Vijenac 242

242 - 12. lipnja 2003. | Arhiva

Klikni za povratak