Vijenac 235

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

Preminuo Peter Steiner

GLAZBENI GLOBUS

Preminuo Peter Steiner

Berlin Violončelist Peter Steiner, četrdeset i sedam godina član Berlinske filharmonije i posljednja živa veza s dobom u kojem je Berlincima ravnao Wilhelm Furtwängler, preminuo je 5. veljače u sedamdeset i četvrtoj godini života. Karijeru je započeo 1944. kao šesnaestogodišnjak, svirajući u orkestru Berlinske državne opere. Po završetku Drugoga svjetskog rata priključio se Berlinskoj filharmoniji. Umirovljen je 1995.

slikaPreminuo Marcel Prawy

Beč Marcel Prawy, godinama smatran neslužbenim predvodnikom austrijske opere, preminuo je 23. veljače u devedeset i prvoj godini života. Od 1955. dramaturg je bečke Volksoper, a od 1972. glavni dramaturg Bečke državne opere. Od 1976. do 1982. predavao je na bečkoj Muzičkoj akademiji te na Bečkom sveučilištu, kazališne umjetnosti i menedžment. Autor je knjiga o Johannu Straussu i Richardu Wagneru, a bogato ilustrirana monografija Bečke državne opere iz 1969. i danas je relevantan izvor za povijest kuće. »Smrću Marcela Prawya 20. je stoljeće doista došlo svojemu kraju«, prokomentirao je Prawyev odlazak Ioan Holender, umjetnički direktor Bečke državne opere.

slikaGdje će završiti Hector Berlioz?

Pariz U zemlji koja je 2003. dočekala kao dvjestotu obljetnicu rođenja Hectora Berlioza, javnost je podijeljena pitanjem treba li ili ne posljednje ostatke velikoga skladatelja preseliti u pariški Panthéon. Mnogi poklonici skladateljeve umjetnosti ističu da je prije smrti 1869. Berlioz ustrajavao na pokopu uz dvije supruge na groblju na Montmartreu, te da bi njegovu posljednju želju stoga valjalo respektirati. Drugi tvrde da je Berlioz zaslužio takvu počast te da bi je, da su mu je ponudili za života, sigurno prihvatio. Treći, pak, povlače i pitanje Berliozovih političkih sklonosti, napominjući da je Republiku prihvatio mlako, a Napoleona III. pozdravio glasno, što, tvrde ljevičari, diskvalificira Berilozov ulazak u svetište republikanske ideje. O tome tko se može, a tko ne približiti Panthéonu, odlučuje sam francuski predsjednik. No, u slučaju Berlioza rezultat je, barem zasad, neodlučan: Jacques Chirac prihvatio je prijenos skladateljevih kostiju u Panthéon, no ceremonija će prijenosa zasad pričekati uz obrazloženje da bi došla prebrzo nakon one posljednjih ostataka pisca Alexandrea Dumasa, održane potkraj prošle godine.

slikaDiskografija: Anonymous 4 pred raspuštanjem?

Anonymous 4, komercijalno vjerojatno najuspjeliji sastav specijaliziran za izvođenje srednjovjekovne glazbe, najavio je raspuštanje po završetku sezone 2003/04. U izjavi objavljenoj na internetskim stranicama članice ansambla izjavljuju da su »nakon sedamnaest slavnih, uzbudljivih godina, odlučile... kako je vrijeme da se posvete individualnim interesima«. Prvi su koncert zabilježile u New Yorku 1986, a prvi album — An English Ladymass — realizirale su 1993. Otad nadalje svaki se sljedeći CD ansambla realiziran za diskografsku kuću Harmonia Mundi penjao među Billboardovih klasičnih deset. Menedžer ansambla Rob Robbins napominje kako »kvartet neće biti rasformiran. Članice jednostavno više neće djelovati kao sastav koji dvjesto dvanaest dana godišnje provodi u zračnim lukama i hotelskim sobama.« U međuvremenu će Anonymous 4 zaključiti sezonu 2003/04. (za koju još popunjavaju kalendar nastupa), a za kuću Harmonia Mundi snimit će preostala četiri ugovorena projekta: Darkness into Light (suradnju s Gudačkim kvartetom Chilingirian s kojim će izvesti naručena djela Johna Tavenera), potom Wolcum Yule (božićni album s Brittenovom A Ceremony of Carols, tradicionalnim božićnim pjesmama i naručenim djelima Petera Maxwella Daviesa i Jocelyn Pook), American Angels (album psalama iz kolonijalnoga doba, balada iz Građanskog rata i pučkih pjesama 20. stoljeća u suradnji s nobelovkom Toni Morrison) te drugi album glazbe Hildegard von Bingen. http://www.anonymous4.com/

slikaGlazba i zakon: Ne mobitelima

New York Prema netom potvrđenu gradskom zakonu u njujorškim je koncertnim dvoranama, opernim kućama, kazalištima i drugim javnim prostorima odsad nadalje zabranjena uporaba mobilnih telefona. Krivci čiji mobilni ljubimci zapjevaju tijekom koncerta ili predstave bit će kažnjen globom u iznosu od pedeset dolara. Eric Latzky, glasnogovornik Njujorške filharmonije, pozdravio je donošenje zakona izjavivši da je »zakon pozitivna stvar. Dovoljno je imati tek jednoga ili dvojicu ljudi u publici, pa da oni unište koncert za preostalih dvije tisuće i sedamsto.«

Borko Špoljarić

Vijenac 235

235 - 6. ožujka 2003. | Arhiva

Klikni za povratak