Vijenac 218

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

"Vladimir Nazor" Stanku Horvatu

GLAZBENI GLOBUS

Vladimir Nazor Stanku Horvatu

slikaZagreb Devetnaestoga lipnja svečano su dodijeljene nagrade Ministarstva kulture Republike Hrvatske Vladimir Nazor za 2001. godinu. U kategoriji glazbe godišnju je nagradu primila sopranistica Mirella Toić za uloge u Verdijevim operama ostvarene u HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci. Nagradu za životno djelo primio je skladatelj Stanko Horvat. »Horvatov je opus«, piše u obrazloženju nagrade, »ostavio neizbrisiv trag u hrvatskoj glazbi druge polovine 20. stoljeća, a impozantni su i rezultati njegove pedagoške djelatnosti.«

Aida ponovno među piramidama

slikaKairo Verdijeva Aida se nakon dvije godine vraća među egipatske piramide, obznanio je Faruq Hosni, ministar egipatskoga Ministarstva kulture, sredinom prošlog mjeseca. Produkcijom će ravnati Abdel Moneim Kamel iz kairske operne kuće, a u izvedbi će sudjelovati više od tristo egipatskih i stranih pjevača. Predstava se daje četiri puta, od 10. do 13. listopada, a za svaku će u prodaju biti pušteno po 5500 ulaznica po cijeni od 150 do 400 dolara za turiste, odnosno 30 do 90 dolara za Egipćane.

U sjećanje na Artura Rubinsteina

slikaNeki među najvećim pijanistima današnjice, kao što su Martha Argerich, Christoph Eschenbach, Andras Schiff, Yefim Bronfman, Evgenij Kisin, Alicia de Larrocha, Alfred Brendel i Maurizio Pollini, sudjelovat će u ciklusu koncerata u povodu dvadesete obljetnice smrti Artura Rubinsteina. Honorare će donirat zakladi za potporu Međunarodnog pijanističkog natjecanja Artur Rubinstein u Varšavi, utemeljena 1973. godine. Ciklus se otvara 7. prosinca u Varšavi nastupom Marthe Argerich uz Varšavsku nacionalnu filharmoniju i dirigenta Antonija Wita, a nastavlja se sve do prosinca 2003. u velikim svjetskim dvoranama u kojima je nastupao slavni pijanist.

Natjecanja

Pobjednik prvoga e-natjecanja

slikaMei-Ting Sun, dvadesetjednogodišnji Amerikanac, student na Juilliard School of Music, pobjednik je prvoga Međunarodnog pijanističkog internetskog natjecanja i dobitnik nagrade u protuvrijednosti od dvadeset pet tisuća dolara. Natjecanje je održano u St. Paula i Minneapolisu u SAD-u. Dva su člana žirija, međutim, sjedila u Japanu i natjecanje pratila uz pomoć posebna računalnog sustava koji je Internetom u realnom vremenu izvedbe prenosio u Japan i tamo ih reproducirao na posebnom Yamahinu glasoviru — Disklavieru. http://www.piano-e-competition.com/.

Natječaji

Luxembourg 2003.

slikaSkladatelji svih nacionalnosti i dobi pozvani su priložiti djela na Međunarodno skladateljsko natjecanje Luxembourg Sinfoniette za 2003. godinu. Deadline je 15. siječnja 2003, prijave su ograničene na jedno djelo po autoru, a skladba može trajati od deset do petnaest minuta. Nagrade iznose tri, dvije i jednu tisuću eura, a nagrađena će djela biti snimljena i objavljena na CD-u. http://www.luxembourg-sinfonietta.lu/

Glazbena arheologija

Dvadeset i peti Chopinov preludij

slikaJeffrey Kallberg, profesor povijesti glazbe na Sveučilištu Pennsylvania autor je rekonstrukcije dvadeset i petog Chopinova glasovirskog preludija. Preludij je jedno od rijetkih djela za koje danas znamo da ga je poljski skladatelj ostavio nedovršenog. Kallberg je u nekoliko navrata, tijekom posljednjih dvadesetak godina, pokušavao dovršiti nedovršenu skladbu, pohranjenu u njujorškoj Knjižnici Morgan, no tek je nakon dugogodišnjega ekstenzivnog proučavanja Chopinova rukopisa postigao željeno. Rezultat su trideset i tri mahnita takta s trilerima u lijevoj i triolama u desnoj ruci. Rekonstrukcija traje četrdeset i tri sekunde, a moguće ju je preslušati na Kallbergovim internetskim stranicama u izvedbi Jonathana Bellmana. »Rekonstrukcija nije savršena«, kaže Kallberg, »ali nudi svjež uvid u Chopinove glazbene ideje i skladateljski proces«. http://www.sas.upenn.edu/˙kallberg/

Diskografija

Snimke iz sovjetskih arhiva

Pipeline Music američka je diskografska kuća s pravima izdavanja audio- i videosnimaka klasične glazbe, desetljećima pohranjivanih u prostorima sovjetskog ministarstva radija i televizije. Broj snimaka prelazi četiri stotine tisuća jedinica. Stotinjak albuma objavljeno je posljednjih nekoliko godina na tržištima Južne Koreje, Japana i Hongkonga, a u proljeće ove godine dvadeset novih pojavilo se na policama američkih trgovina. Među snimkama nalaze se i ove: violinist David Ojstrah izvodi Prokofjevljev Violinski koncert 1953, Rostropovič svira Šostakovičev Violončelistički koncert 1967, Šostakovič tumači vlastite glasovirske koncerte uz Moskovsku filharmoniju 1956, pijanist Van Cliburn svira na prvom natjecanju Čajkovski 1958. godine. http://www.classicaltreasures.com/.

Borko Špoljarić

Vijenac 218

218 - 11. srpnja 2002. | Arhiva

Klikni za povratak