Vijenac 215

Fotografija

U FOKUSU

Portreti Lane Slivar Dominić

U FOKUSU

Portreti Lane Slivar Dominić

U Kulturno informativnom centru u Zagrebu, točnije u fotogaleriji Kluba KIC, od 23. svibnja do 22. lipnja postavljena je izložba fotogafija mlade autorice Lane Slivar Dominić Glave u boji. Riječ je o portretima prijatelja, znanaca i autoričine obitelji, a većina radova diplomski su rad fotografkinje iz 2000. godine. Njezin je pristup fotografiji reportažni s notom liričnosti. Lana Slivar Dominić diplomantica je Akademije dramskih umjetnosti u Zagrebu te članica Fotografske agencije Hine.

Nova galerija u Londonu počinje sezonu s ruskim aktovima

slikaU Londonskoj Luke & A Gallery (koja ima podružnice u Beču i St. Petersburgu) postavljena je izložba ruskog akta. Izložba prati razvoj teme akta u ruskoj fotografiji unatrag osamdeset godina. Ono što je zanimljivo jest činjenica da su ruski fotografi bili uskraćeni za slobodan pristup temi, te da je akt od početka revolucije bio zabranjena tema. Mnoge od fotografija izlažu se prvi put. Rani fotografi tražili su nadahnuće u elementima pokreta i bili daleko od dokumentiranja političkih događaja. Art of Movement naziv je nekoliko izložbi koje su bile održale u Moskvi potkraj dvadesetih godina. Nikolai Sviščov Paola bavio se plastičnošću ljudskog tijela, ekspresivnim osvjetljenjem i modelima koji su podsjećali na klasične mramorne kipove. Aleksander Grinberg autor je poznate serije aktova (tridesetih je čak osuđen na pet godina zatvora jer je njegova serija proglašena pornografskom). Od početka tridesetih godina 20. stoljeća akt je zabranjen i nije ga bilo moguće izlagati. Početkom šezdesetih godina započinje revival akt-fotografije, te fotografi koriste metode solarizacije i montaže, primjerice Anatoli Panfil, Nina Sviridova, Dmitri Vozdvizhensky. Na izložbi se nalazi i serija Genadija Prikhodka Pogani iz sedamdesetih, koja je bila nastala gotovo u podzemlju i usprkos zabrani žanra. Devedesete donose novi moment zbog oslobođenja od represija i fotografije se izlažu bez cenzure.

Gustave Le Gray u Parizu

slikaU pariškoj Biblioth#que Nationale do 16. lipnja otvorena je izložba francuskog fotografa Gustavea Le Greya, čije fotografije danas postižu na aukcijama visoke cijene (trenutno na tržištu postoji veliko zanimanje za fotografiju 19. stoljeća). Započeo je fotografirati radeći sa slikarom Paulom Delarocheom, stvarajući krajolike slične onima Barborizonske škole pa je pogodan subjekt i za usporedbu utjecaja slikarstva na ranu fotografiju. Stvorio je karijeru vedutama Pariza, slikama marina i morskog pejsaža, te studijama oblaka. I u svoje vrijeme (1820-1884) bio je priznat kao vodeći fotogaf 19. stoljeća u Francuskoj.

Phaidonova monografija Martina Parra

slikaOpus engleskog fotografa Martina Parra može se pobliže upoznati u novoj monogafiji izdavača Phaidon (352 stranice, 400 ilustracija u boji, 150 crno-bijelih, 75 eur). Autor teksta je Val Williams, kustos i pisac, koji je u tekstu retrospektivnoga karaktera postavio recentni rad umjetnika u kontekst njegovih dosadašnjih fokusa. Parr je započeo karijeru sedamdesetih u sjevernoj Engleskoj crno-bijelom fotografijom da bi poslije prešao na politički i socijalni komentar suvremenoga potrošačkog društva fotografije u boji, uvijek s dozom humora. U knjizi se detaljno opisuje život i rad autora, te su objavljeni mnogi raniji radovi po prvi put.

Iva Brezovečki-Biđin

Vijenac 215

215 - 30. svibnja 2002. | Arhiva

Klikni za povratak