Vijenac 214

Glazba

CD klasici

Baština s baroknih orgulja

Sveta glazba, Exultate Deo, Giovanni Battista, Piaggia Redivivus CD ED 0111

CD klasici

Baština s baroknih orgulja

Sveta glazba, Exultate Deo, Giovanni Battista, Piaggia Redivivus CD ED 0111

Među domaćim diskografskim izdavačima Udruga Prosoli — Sveta glazba — orijentirana, kao što joj i ime kaže, na crkvene glazbene sadržaje —, bavi se diskografskim izdanjima, vezanima, uglavnom, uz ranu glazbu i hrvatsku glazbenu baštinu. Najnovija kompaktna ploča tog izdavača posvećena je ranoj glazbi za orgulje, preciznije rečeno, skladbama Claudija Merula (Missa apostolarum), Andree Antike da Montonea (Le frottole intabulate da sonare organi iz 1517), te Johanna Sebastiana Bacha (Canzona in d, BWV 588). Sva djela izvodi Mario Penzar, a poveznicu između njega i glazbe čini instrument na kojemu svira. Riječ je o baroknim orguljama u venecijanskom stilu, koje je sagradio majstor Giovanni Battista Piaggia 1740. godine, kako stoji označeno na sviraoniku.

Orgulje se nalaze u crkvi Rođenja Blažene Djevice Marije u Završju, a ljepota njihova zvuka i ljepota ambijenta u kojem su smještene privlači pozornost javnosti, napose za trajanja festivala Dani orgulja u Istri. Ova kompaktna ploča nastala je upravo iz želje izdavača i interpreta da specifični zvuk vrijednoga glazbala ostane trajno zabilježen. Orgulje iz crkve Rođenja Blažene Djevice Marije u Završju građene su s dva crpeća mijeha, koji ih opskrbljuju zrakom, budući da nemaju motora. Zbog toga se i na snimci čuje disanje instrumenta, koje mu daje specifičnu tonsku punoću i pjevnost kakvu nemaju orgulje s motorom. Iz tih je razloga bilo važno zabilježiti izvedbe na ovom instrumentu, pogotovo zato što u našoj specifičnoj kulturnoj klimi trajna briga za povijesna glazbala (a među njima zasebno mjesto zauzimaju orgulje po istarskim crkvama), tek je u početnoj fazi. Po tome ovo diskografsko izdanje ima i povijesno-dokumentarnu važnost. Na njemu hrvatskoj glazbenoj baštini pripadaju četiri frotole Andrije Motovunjanina, iz njegove zbirke tiskane u Veneciji 1517. godine. Djelo Claudia Merula posredno je također vezano uz Hrvatsku, budući da je upravo Missa apostolarum nađena u arhivu hvarske katedrale, u jednom od rijetkih sačuvanih primjeraka izdanja Merulovih orguljskih misa uopće. Ovaj izbor djela dopunjen je Bachovom Canzonom iz 1715.

Već poslovično majstorstvo orguljanja Maria Penzara potvrđuju i njegove interpretacije zabilježene na ovom CD-u, premda se skladbe koje izvodi pri prvom slušanju ne čine osobito zahtjevnima. Dobru kvalitetu tonskoga zapisa autentične ugođajnosti osigurao je tonmajstor Božidar Pandurić, a tri teksta u knjižici (o magičnoj Istri, odabranim skladbama i majstoru orguljaru kojemu je CD i posvećen), potpisali su, kako je redom navedeno: urednik izdanja Alojzije Prosoli, muzikologinja Tatjana Čunko i graditelj orgulja i restaurator Wolfgang J. Braun. Braun je u Hrvatskoj uspješno restaurirao prelijepe orgulje u Varaždinskim Toplicama, a ove Piaggine, u Završju, svake godine uređuje za potrebe festivala Dani orgulja u Istri. Kao posebnu zanimljivost valja ovdje navesti da je Braun, zajedno s Tihomilom Horvatom, sudjelovao pri snimanju ploče kao kalkant (gazitelj mijeha), što navodi i u svom tekstu. Završna rečenica »Usprkos velikoj napetosti pričinjalo je ovo snimanje nama, dvojici kalkanata i orguljašu veliku radost«, mogla bi se parafrazirati u ocjenu sveukupnosti dojma što ga se dobiva slušanjem ove ploče. U tom slučaju rečenica bi glasila: »Usprkos malim nesavršenostima (odnosi se ponajprije na izgled i opremu ploče) ovo diskografsko izdanje pričinit će svakom zainteresiranom slušatelju veliku radost.«

Bosiljka Perić-Kempf

Vijenac 214

214 - 16. svibnja 2002. | Arhiva

Klikni za povratak