Vijenac 210

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

Sotheby’s prodaje Mendelssohnov rukopis

Sedamnaestoga svibnja na dražbi u aukcijskoj kući Sotheby’s bit će ponuđen cjelovit rukopis partiture uvertire Hebridi, op. 26 Felixa Mendelssohna-Bartholdyja.

GLAZBENI GLOBUS

Sotheby’s prodaje Mendelssohnov rukopis

slika

London Sedamnaestoga svibnja na dražbi u aukcijskoj kući Sotheby’s bit će ponuđen cjelovit rukopis partiture uvertire Hebridi, op. 26 Felixa Mendelssohna-Bartholdyja. Rukopis je procijenjen na više od sedam stotina tisuća dolara. Uvertiru je Mendelssohn skladao kolovoza 1829, neposredno nakon kratka posjeta Hebridima na zapadnoj obali Škotske. Identitet prodavača nije otkriven javnosti; predstavnici londonske aukcijske kuće napominju tek da je rukopis u ruke trenutnoga vlasnika došao nasljednim putem.

Taking Sides

slika

Mar del Plata Na filmskom festivalu u tome argentinskom gradu sredinom ožujka premijerno je prikazan novi film uglednoga mađarskog redatelja Istvána Szába. Tema filma Taking Sides, čiji je scenarij adaptiran prema kazališnoj predstavi Ronalda Harwooda, kontroverzna je odluka dirigenta Wilhelma Furtwänglera da ostane u Njemačkoj tijekom nacističke vladavine. Radnja filma obrađuje događaje iz 1946, kada je poznati dirigent osumnjičen za suradnju s nacistima, a slučaj je nakon višednevnog ispitivanja završio odbacivanjem optužnice. U razgovoru za argentinski dnevnik »La Nación« Szábo je izjavio kako mu nije bila namjera suditi Furtwängleru zbog odluke: »Snimio sam film, a gledatelji će sami naći odgovore... Namjera mi je bila pokazati da se u svakome totalitarnom režimu na svijetu pojavljuju iste moralne dvojbe. Ovo nije film o kolektivnoj, nego o individualnoj odgovornosti.« Slavnoga dirigenta igra Stellan Skarsgard, a istražitelja američke vojske, majora Stevea Arnolda, Harvey Keitel.

Nagrade

Polar Music Prize u rukama Sofije Gubajduline

slika

Sofija Gubajdulina dobitnica je ovogodišnje Polar Music Prize i oko 105 000 eura. Nagradu je javnosti objavio Ake Holmquist, bivši ravnatelj Kraljevske filharmonije iz Stockholma i novi predsjednik vijeća za dodjelu nagrade Švedske kraljevske akademije za glazbu. Prestižnu je nagradu 1992. godine utemeljio Stig Anderson, menadžer pop-grupe ABBA. Svake godine nagrada se dodjeljuje istaknutim glazbenicima iz različitih glazbenih područja; uz Gubajdulinu ovogodišnja dobitnica južnoafrička je pjevačica Miriam Makeba. Nagrade će 27. svibnja, na svečanosti u štokholmskoj Berwaldhallen, nagrađenima uručiti švedski kralj Carl Gustaf XVI. Dosadašnji dobitnici Polar Music Prize bili su između ostalih skladatelji Witold Lutoslawski, Iannis Xenakis, Pierre Boulez i Karlheinz Stockhausen, dirigenti Nicolaus Harnoncourt i Eric Ericson, violončelist i dirigent Mstislav Rostropovič, violinist Isaac Stern i izumitelj Moogova sintetizatora zvuka — Robert Moog.

Natjecanje

Prix Ars Electronica

Za sve one koji se bave umjetnošću u sprezi sa suvremenim tehnologijama, austrijski ORF otvorio je natječaj Prix Ars Electronica 2002. Deadline za prijave je 31. ožujka, a sve informacije možete dobiti na internetskoj adresi: http://prixars.orf.at/

Diskografija

Koopman najavljuje — Bachove kantate bit će snimljene!

slika

Nakon što je diskografska kuća Warner Classics zbog rezanja proračuna odlučila obustaviti projekt snimanja svih Bachovih kantata što ga je Ton Koopman zajedno s Amsterdamskim baroknim zborom i orkestrom 1994. godine započeo za Warnerovu podetiketu Erato, ugledni je nizozemski čembalist, orguljaš i dirigent na vlastitoj internetskoj adresi objavio poruku u kojoj najavljuje da će započeti projekt dovršiti u okrilju nove diskografske kuće. Dosad je Koopman realizirao šesnaest, trenutno realizira sedamnaesti, a objavio je dvanaest od planiranih dvadeset i dva izdanja. Iako ne otkriva koja je diskografska kuća posrijedi, Koopman tvrdi da će se novi izdavač znati do kraja ožujka te da je siguran u to da će projekt biti dovršen: http://www.tonkoopman.nl/

Glazbeni izumi

Zamjenjuju li kompjutorski zasloni stare notne pultove?

Patent broj 6 348 648 službena je oznaka izuma što ga je Harry Connick Jr. patentirao u Sjedinjenim Državama. Posrijedi je izum koji »zamjenjuje staromodne dionice«, tvrdi ponosni izumitelj. Ideju je Connick dobio prije nekoliko godina, kad su dionice članova njegova big banda tijekom nastupa na otvorenom zbog jakoga vjetra završile svagdje osim na pultovima. Stoga je prije turneje 1999. pred svakoga člana big banda postavio po jedan rotirajući kompjutorski zaslon s kojega je svatko mogao čitati svoju dionicu skladbe. Glazbenici su, tvrdi izumitelj, nakon početne sumnje, bili vrlo zadovoljni inovacijom. Connick je izum ponudio kompjutorskom magnatu Apple, koji je ponudu, barem zasad, odbio.

Borko Špoljarić

Vijenac 210

210 - 21. ožujka 2002. | Arhiva

Klikni za povratak