150 godina HGK
150 godina HGK, autorica: Nevenka Arbanas, akademska grafičarka, veličina: 35,50x29,82 mm, naklada: 300 000, datum izdanja: 16. 02. 2002. Motiv: Unutar stiliziranog slova H nalazi se barkod i crtež Kosac Roberta Frangeša Mihanovića iz 1910. godine
Marka je izdana u arku od dvadeset maraka, a izdana je i omotnica prvoga dana (FDC). Autorica teksta objavljenog u letku je Rašeljka Bilić.
Suvremena ekonomska znanost začetke komorskog organiziranja nalazi u Firenzi, gdje su 1421. godine utemeljeni Consoli del mare, tijelo slično trgovačkim komorama, koje je djelovalo do 1482. godine. Sredinom 17. stoljeća, zbog brzog razvitka gospodarskih snaga, javlja se potreba za gospodarskim organiziranjem. Tako je 1650. u Marseillesu utemeljena Slobodna zadruga trgovaca, Conseil de commerce. Nakon Francuske, osnivanje komora započinje i u drugim europskim zemljama.
Interesno organiziranje u Hrvatskoj ima dugu tradiciju. U Dubrovniku su još u 11. stoljeću utemeljene, na cehovskoj osnovi, crkvene i svjetovne asocijacije (bratovštine-bratstva) zbog međusobne potpore, solidarnosti i zaštite interesa svojih članova.
Ključnu ulogu u organiziranja trgovaca i obrtnika u komore u Hrvatskoj ima zakonski akt cara Franje Josipa I. izdan 18. ožujka 1850. godine. Temeljem njega osnovana je mreža komora, koje su pokrivale čitav hrvatski teritorij. Svaki gospodarstvenik je bio obvezan učlaniti se u komoru kojoj teritorijalno pripada i plaćati utvrđeni prirez. Bile su to javne ustanove, sa zakonom propisanim članstvom i djelokrugom rada. Osnivanje zagrebačke Trgovačko-obrtničke komore, 16. veljače 1852. godine, predstavlja jedan od ključnih događaja u povijesti hrvatskih komora, a taj se dan obilježava i kao dan osnivanja današnje Hrvatske gospodarske komore (HGK).
Današnja komora organizirana je u skladu sa Zakonom iz 1991. godine, a u njezinu sastavu djeluje dvadeset županijskih komora koje se financiraju iz doprinosa i drugih prihoda na neprofitnoj osnovi.
Osnovne zadaće ovoga strukovnog udruženja gospodarstvenika su: zastupanje, usklađivanje i zaštita zajedničkih interesa članica pred državnim tijelima, sudjelovanje u oblikovanju gospodarskog sustava i mjera ekonomske politike, promicanje hrvatskog gospodarstva u inozemstvu, pružanje usluga burze roba, usluga i sekundarnih sirovina, poslovno obrazovanje te izvršavanje povjerenih joj javnih ovlasti.
Hrvatska gospodarska komora članica je svjetskog udruženja komora ICC (International Chamber of Commerce) iz Pariza i Eurochambres iz Bruxellesa.
Priredio Goran Ivaniš
Klikni za povratak