80 godina Francuskog instituta u Zagrebu
Na inicijativu hrvatskih intelektualaca osnovano je, 1921, prvo hrvatsko-francusko društvo, Cercle français. Godine 1922. vrata su otvorile francuska čitaonica i biblioteka tada smještene u zagrebačkoj Sveučilišnoj biblioteci na Marulićevu trgu. Tri godine kasnije iz njih se razvio Francuski institut, prva ustanova tog tipa u jugoistočnoj Europi i jedan od prvih u svijetu, što je istovremeno značilo i početak službenih odnosa između Hrvatske i Francuske. Od 1925. do 1930. Institut se nalazi u prostorijama Narodnih novina u Frankopanskoj ulici, a zatim prelazi na adresu Novinarskog doma. Godine 1935. Francuski institut smješta se na svoju sadašnju adresu, Preradovićeva 40.
Djelatnost Francuskog instituta u Zagrebu, kao i svih ostalih francuskih instituta u svijetu, zasniva se na dva oblika kulturne suradnje: predstavljanju francuske kulture, njezinih suvremenih kretanja, ličnosti i ostvarenja te suradnji s institucijama i umjetnicima iz zemlje u kojoj se nalazi. Evo i nekoliko primjera takve suradnje. Francuski institut nastoji svake godine sudjelovati na svim velikim festivalima koje naši hrvatski partneri organiziraju na polju filma, kazališta, plesa... Tako ćemo sljedeće godine na Eurokazu ugostiti kazališnu grupu Le Théâtre Visuel International, dok će u sklopu Tjedna suvremenog plesa nastupiti slavna trupa Angeline Preljocaj. To su samo dva primjera vrlo intenzivne suradnje, u koju se ubraja i redovito sudjelovanje na Muzičkom biennalu, Festivalu neverbalnog kazališta u Svetvinčentu, glazbenim seminarima u Grožnjanu u suradnji s Hrvatskom glazbenom mladeži, Danima orgulja u Istri, Chansonfestu, Međunarodnim danima jazza u Zagrebu, Dani francuske kulture u Splitu...
U taj oblik djelatnosti ulazi i individualna suradnja s hrvatskim umjetnicima, kao što je npr. Lovro Pogorelić, koji je kao temu svoje hrvatske turneje odabrao ciklus Debussyjevih djela, ili Danijela Petrić, s originalnim glazbenim ostvarenjem za riječ i sliku koje okuplja skladbe Erica Satija i Dariusa Milhauda, odlomke romana Gustavea Flauberta te crteže Charlesa Martina. Treba spomenuti i mladu hrvatsku glumicu Blanku Bukač i njezinu monodramu Solange, svojevrstan nastavak Sluškinja Jeana Geneta, koju ona izvodi i na francuskom i na hrvatskom jeziku, kao i koncert francuskih melodija u izvedbi gđe. Dunje Vejzović u veljači 2002.
Upravo u toj domeni, domeni suradnje, Francuski institut predviđa niz projekata za proslavu svoje obljetnice djelovanja u Zagrebu i Hrvatskoj. Stoga s velikim zadovoljstvom pozivamo sve prijatelje Instituta da nam se pridruže u ovoj proslavi svojim prijedlozima, idejama ili konkretnim kulturnim i znanstvenim projektima. Izbor projekata kao i koordinacija slavlja, povjereni su organizacijskom odboru kojim supredsjedaju Francis Bellanger, francuski veleposlanik u Hrvatskoj i Biserka Cvjetičanin, zamjenica ministra kulture. Odbor od četrnaest članova djeluje u sljedećem sastavu: Dražen Katunarić, Aleksa Bjeliš, Mirko Galić, Josip Kolanović, Igor Lešnik, Dražen Varga, Ivana Batušić, Ines Rogić, Olinka Vištica, Irma Omerzo, Nevena Tudor, Andrea Zlatar, Drago Roksandić i Mirko Bolfek. Kao prvu u nizu manifestacija u 2002. i naš prvi rendez-vous u toj godini najavljujemo koncert mladoga francuskog pijanista, Frédérica Vaysse-Knittera, 10. siječnja u 20 sati u Muzeju Mimara.
Pozivamo, dakle, još jednom, sve zaljubljenike u Francusku i poklonike njezina svakodnevnog kulturnog života kao i sve one koji nadahnuće nalaze u njezinoj bogatoj tradiciji, da se uključe u našu zajedničku proslavu osamdesete obljetnice postojanja Francuskog insituta u Zagrebu te na taj način daju svoj prinos hrvatsko-francuskoj suradnji.
Ines Rogic
Klikni za povratak