Vijenac 196

Film

VIDEOVIZOR

VIDEOVIZOR

Charliejevi anđeli (Charlie's Angels)

slika

Smatrate li da je film (i) neobavezna zabava za ugodnu večer, siguran sam da ćete uživati u Charliejevim anđelima, jer riječ je o zbilja sjajnu spoju akcije, borilačkog filma, komedije i high-tech trilera s neodoljivim triom glavnih glumica koji čine Cameron Diaz, Lucy Liu i Drew Barrymore. Zagrižene feministice mogle bi se pak naći na tankom ledu jer je s druge strane film besramna eksploatacija ženskog tijela i uma. Koristi se svaka prilika da se pokažu fizički atributi tri ženska anđela, dok su karakterno vrlo plošne. Kao agentice sve su tri inteligentne, hrabre, spretne u svakoj situaciji, no kad su u pitanju muškarci, postaju smotane tinejdžerice koje se krevelje pred bezveznjacima, pokušavaju ih impresionirati kuhanjem ili liježu u krevet sa sumnjivim tipovima. No zaboravite takve prigovore: ovo je vrhunska eskapistička zabava u čemu je Hollywood i dalje najbolji.

Felicijino putovanje (Felicia's Journey)

slika

Inimno darovit kanadski filmaš Atom Egoyan — njegova dva prethodna filma Exotica i The Sweet Hereafter osvajala su vrijedne nagrade na festivalima i hvalospjeve kritike — potpisao je još jedan uzbudljiv i originalan film. Egoyan je rasni redatelj koji je sposoban i od predloška o staroj krpi i pohabanom loncu snimiti zanimljiv film prepun bogatih kadrova. Ekranizacija istoimenoga romana Williama Trevora neobična je drama o serijskom ubojici, miljama udaljena od holivudskih trilera na kakve smo navikli. U turobnom filmu o mladoj Irkinji koju u svoje smrtonosno gnijezdo dovuče naizgled dobroćudni engleski gospodin, Egoyan je u fascinantnu cjelinu uspio spojiti elemente trilera, retro-drame, horora, komedije i mračne urbane psihološke bajke. Jeza, napetost i strava zasnivaju se na onome što se ne vidi, a ne na eksplicitnom nasilju, pa je gledatelj duboko uvučen u događaje na platnu. I pored elemenata komedije Egoyanovo sugestivno djelo deprimira i duboko uznemiruje jer se bolesni ubojica mladih djevojaka krije iza lica dobroćudna susjeda i cijenjena majstora kateringa, a velika doza realnosti ostavlja osobito snažan dojam. Egoyanova sjajna režija, koju krasi maksimalno dotjeran vizualni stil i vještina stvaranja prijeteće atmosfere u naizgled običnoj drami te sugestivan nastup Boba Hoskinsa kao serijskog ubojice čine to sjajno djelo napetim i nelagodnim doslovno do posljednjega kadra. Riječ je o još jednom sjajnom filmu koji je potpuno neopravdano zaobišao hrvatske kino dvorane — svjetsku je premijeru imao na festivalu u Cannesu još 1999. godine — i već sada se može reći da će Felicijino putovanje biti jedan od najboljih (premijernih) videonaslova 2001.

Umrijeti od smijeha (Muertos de Risa)

slika

Španjolski filmaš Alex de la Iglesia čest je gost u nas: u kinima su mu bila tri filma — Perdita Durango, Dan zvijeri i Susjedi — a kao video-premijera sada se pojavljuje i njegov četvrti film Umrijeti od smijeha (Muertos de Risa). Španjolska se kinematografija osamdesetih i devedesetih pokazala kao jedna od najbizarnijih i najmaštovitijih na starom kontinentu, a de la Iglesia je uz Almodovara, Lunu i Truebu najeksponiraniji na međunarodnoj sceni. I Umrijeti od smijeha još je jedna potvrda Iglesijine sklonosti crnom humoru, ljudskoj zlobi, pohlepi, ljubomori i zavisti, želji da se bude vulgaran i okrutan, ali isključivo u području komičnog, a stil mu je i dalje paradan, živih boja i kičasto glamurozan. Film o dvojici najpopularnijih španjolskih televizijskih komičara koji se privatno mrze nije za umrijeti od smijeha, ali je vrlo duhovit, zabavan i stilski razigran, sa sjajnim glumcima, među kojima se izdvaja uvijek maestralni Santiago Segura (Torrente).

Stjepan Hundić

Vijenac 196

196 - 6. rujna 2001. | Arhiva

Klikni za povratak