Vijenac 196

Margine

Oliver Sertić

Klubovi boraca u kulturi

U jesen se krošnje odijevaju u crveno i žuto, osim crnogorice, a matica alter-klubova otvara vrata

Klubovi boraca u kulturi

U jesen se krošnje odijevaju u crveno i žuto, osim crnogorice, a matica alter-klubova otvara vrata

Ljetni odmori još nisu čestito ni završili, a zagrebački kulturtregeri već su osmislili što ćete gledati, slušati, gdje ćete se družiti ili čamiti u sljedećem razdoblju. Četiri okupljališta koja se mogu svrstati u maticu (sub)kulturne ponude Zagreba mjesta su na kojima se već nekoliko godina gradi urbana scena, a neka su od njih, poput KSET-a, dogurala do pridjeva legendarni.

Vis — Otokultivator

Popularni klub Močvara i Net klub M.a.m.a. proveli su radno ljeto na otoku Visu. Kombinacijom kreativnih i tehničkih radionica, kulturno-multimedijalnog programa i najobičnije šljake, na dva su tjedna oživili prostor bivše vojarne Samogor I, što je najvažnije, pokazali da se nešto može napraviti u mjestima koje kreativnost i kulturna ponuda već dugo zaobilaze. Na tome nije stalo jer je zgrada već poslužila za drugi projekt —fizički kongres Litkona, mreže za diseminaciju književnosti.

Već letimičnim pogledom na programe dva koncertno najaktivnija kluba, KSET-a i Močvare, vidimo da će pretoplo ljeto zamijeniti vruća koncertna jesen. Nabrojat ćemo samo neka događanja. U Močvari, koja se otvara 14. rujna, već ćete istog mjeseca moći na koncert američkih alter-legendi Foetusa. U listopadu vas čekaju metalci Vader, punkeri Sin Dios ili pak dub reggae atrakcija Dub syndicate.

Programska koncepcija ostat će manje-više ista, fokusirana na glazbeni izričaj, moovare petkom, reggae subotom, ili pak regularne filmove i kazalište ponedjeljkom, odnosno srijedom. Kompletni popis provjerite na www.urk.hr

»KSET do kraja godine radi čak dva Earwing-festivala i to prvi, džezerski, a drugi bismo mogli nazvati festivalom suvremene muzike«, kaže nam Ivica Baričević, jedan od voditelja i organizatora. Osim gusta koncertnog rasporeda, provjerljiva na www.earwingrecords.hr ili www.kset.org, gdje ćete do kraja godine moći vidjeti i Guapo i Victims Family, ostatak programa ostaje isti, red tematskih slušaonica, pokoji film, super atmosfera i oreol najboljeg kluba u gradu.

Net klub m.a.m.a. u Preradovićevoj pak ostaje najjeftinije mjesto za surfanje, najmirnije za popiti kavu, slušati egoboo bits dj-e ili jednostavno doći i biti tamo. Stari programi idu i dalje. Pa tako na http://mama.mi2.hr provjerite kada će se dogoditi Becoming. digital, Last tuesday, Borderline cinema ili filozofska Past forward sesija. U rujnu gostuje dubrovačka Art radionica Lazareti, a potkraj mjeseca u Džamiji organiziraju net art izložbu nazvanu Re:

Attack kao zadatak

Attack!, koji nikad i nije bio klasičan klub u proteklom se razdoblju zbog kronične neadekvatnosti dodijeljena im prostora morao fokusirati na klupska događanja. Iako je sam gradonačelnik prilikom predizbornog obilaska kvartova obećao kompletnu sanaciju, kao i grijanje, to se još nije dogodilo. Tako će ponovno proširenje programa ovisiti o novom kulturnom sastavu u Gradskom poglavarstvu. Zbog vlažnosti i plavnosti podruma koji im je dodijeljen, projekti kao što su cyber-caffe, čitaonica, info-shop i art-radionice potpuno su stali, a još neki projekti bez radijatora neće dočekati zimu. Ipak, atakovci/ke najavljuju više performansa, videoprojekcija i prezentacija, a u studenom i trodnevni filmski festival u suradnji s Postpesimistima iz Zagreba. »Želja nam je stvoriti pravi autonomni, nekomercijalni kulturni informativni centar, kakav imaju svi europski gradovi. Žao nam je što sve to ne možemo ostvariti zbog nepostojanja uvjeta«, rekli su nam u Attacku. Novosti pohvatajte na www.attack.hr.

Ono po čemu možete prepoznati ova mjesta svakako je nestandardna lista izvođača i posjetitelja i očigledan otklon od tako karakteristična profiterstva ostalih gradskih okupljališta. Ti klubovi rade upravo zbog idealistične želje uvrštavanja Zagreba među kulturne gradove Europe. Znam, to ste već čuli, ali zahvaljujući tim urbanim, pa i autonomnim oazama, posljednju godinu Zagreb to i jest. Još samo da ih prepoznaju gradski kulturnjaci.

Oliver Sertić

Vijenac 196

196 - 6. rujna 2001. | Arhiva

Klikni za povratak