Nova knjiga Aleksandra Solženjicina
Rusija Nobelovac Aleksander Solženjicin objavio je novu knjigu o židovsko-ruskim odnosima i zanijekao da su njegove prijašnje knjige imale antisemitski prizvuk. Najpoznatiji kao kroničar staljinističkog terora, Solženjicin je u intervjuu tjedniku »Moskovskije Novosti« rekao da je istražujući za knjigu Dvjesto godina zajedno, 1795-1995. pronašao veliku količinu građe o židovskom prinosu ruskom društvu. Knjiga, koja ima više od petsto stranica i bogate fusnote iz arhivskih izvora, vjerojatno će ipak dovesti do kritika svih vrsta, izjavio je autor, koji se iz Sjedinjenih Država vratio 1994, nakon dvadeset godina u egzilu.
Gejša tuži Arthura Goldena
SAD/Japan Umirovljena gejša tužila je autora bestselera Memoirs of a Geisha, tražeći dio prihoda od knjige. Tužba Mineko Iwasaki odnosi se na knjigu o mladoj djevojci koja unatoč teškom životu postaje jedna od najpoznatijih japanskih gejši. Mineko Iwasaki tvrdi da se roman zasniva na njezinoj životnoj priči, dok autor Arthur Golden to niječe, tvrdeći da je knjigu utemeljio na razgovorima s nekoliko gejši, uključujući i Mineko Iwasaki. Roman je prodan u četiri milijuna primjeraka samo na engleskom jeziku od objavljivanja 1997, a preveden je na trideset i dva jezika.
Međunarodni književni festival u Berlinu
Njemačka Predstavljanjem izbora poezije autora iz cijeloga svijeta počeo je međunarodni književni festival u Berlinu. Između ostalih, predstavljene su pjesme kineskog liričara Bei Daoa, jednog od najprominentnijih kineskih intelektualaca, koji živi u egzilu od pokolja na Trgu Tienanmen. Festival su službeno otvorili južnoafrička autorica Nadine Gordimer, dobitnica Nobelove nagrade 1991, i predsjednik međunarodnoga centra PEN-a, Meksikanac Homero Aridjis, koji je upozorio na posljedice globalizacije na književnost. Na festivalu je pedeset pisaca predstavilo svoja djela, među njima Antonio Tabucchi, Günter Kunert, Lars Gustafsson, Antonio Skarmeta, Tahar Ben Jelloun.
Romani Jane Austen prodani skuplje od predviđanog
Velika Britanija Set prvih izdanja romana Jane Austen prodan je na aukciji u Londonu za gotovo dvostruko veću cijenu od procijenjene. Prva izdanja Pride and Prejudice, Sense and Sensibility, Northanger Abbey, Mansfield Park i Emma prodani su u kući Christies za 59.572 funti, premda je vrijednost bila procijenjena na 33.000 funti. Osim što su knjige bile u vrlo dobru stanju, kuća Christies smatra da je podizanju cijene pridonijela činjenica što je Jane Austen trenutno u modi, djelomično zbog filmskih adaptacija njezinih djela, a djelomično čak i zbog, rečeno je iz Christiesa, popularnosti Dnevnika Bridget Jones, za koji autorica Helen Fielding tvrdi da se zasniva na Ponosu i predrasudi.
Gilles Perrault dobitnik nagrade Simenon
Francuska Pariški pisac Gilles Perrault u zapadnofrancuskom gradu Sables d'Olonne dobio je po drugi put predanu nagradu Simenon. Perrault je dobio nagradu dotiranu sa 100.000 franaka za svoj roman Le petit garcon aux yeux gris. Uz predavanje nagrade održan je i festival u sjećanje na belgijskog autora Georgesa Simenona. Među ostalima, u žiriju koji je predao nagradu bili su i glumac Bruno Cremer i filmski redatelj Claude Chabrol.
Sudska pobjeda Susanne Tamaro
Italija Talijanska autorica bestselera Susanna Tamaro izvojevala je pobjedu na sudu, u procesu koji je trebao utvrditi da li je plagijatorica. Milanski sud odbio je zahtjev tužitelja da se knjiga Susanne Tamaro Rispondimi odmah povuče iz prodaje. Susannu Tamaro, u inozemstvu najprodavaniju talijansku spisateljicu u posljednjih pola stoljeća, za plagijat je tužila njezina bivša prijateljica Ippolita Avalli, koja tvrdi da je jedna priča Susanne Tamaro praktično identična s njezinim romanom La dea dei baci iz 1997.
Umro španjolski autor Castanon
Španjolska Španjolski pisac Jose Manuel Castanon umro je u 81. godini u Madridu.Unatoč velikom opusu od 27 romana i priča, u Španjolskoj je Castanon bio malo poznat. U španjolskom građanskom ratu borio se na Francovoj strani, da bi nakon rata otvoreno kritizirao represivne metode Francova režima. Nekoliko je puta zbog toga bio u zatvoru, da bi konačno otišao u egzil. Nakon kraja diktature vratio se u Španjolsku, gdje se otvoreno pokajao zbog svojedobne potpore Francu.
Iva Krtalić-Muiesan
Klikni za povratak