Vijenac 176

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

GLAZBENI GLOBUS
/slike/vijenac/Vij176/
/slike/vijenac/Vij176/
/slike/vijenac/Vij176/
slikaEksperimentalni Turandot

London U londonskoj Kraljevskoj opernoj kući sprema se nova, eksperimentalna produkcija Puccinijeve Turandot, donosi »The Times of India Online«. Posrijedi je predstava u kojoj će se Puccinijeva glazba izmjenjivati s glazbenim brojevima iz indijskih Bollywood filmova i još nekih drugih indijskih lakših glazbenih žanrova. Predstava je planirana za travanj sljedeće godine. Živi bili, pa vidjeli. Adresa: http://www.royalopera.org/

slikaTrijumfalna Aida

Šangaj U Kini je održana najveća postava Verdijeve Aide ikad realizirana. Spektakl, u koji su bili uključeni slonovi, deve, lavovi, tigrovi, pantera i boa, 1650 pripadnika kineske vojske prerušenih u egipatske vojnike, 300 akrobata, 250 članova zbora, 170 orkestraša i 70 baletana, ukupno više od 3000 ljudi, održan je na stadionu koji može primiti 80.000 promatrača. »Gradski oci htjeli su nešto doista veliko«, rekao je Amerikanac John Myers, producent projekta. Kada je tražio 700 ili 800 vojnika za Trijumfalni marš, uprava grada ponudila mu je više od 1500. »Sve što sam tražio, dobio sam«, kaže Myers. Osim četiri slona: grad mu je, naime, mogao nabaviti tek dva primjereno utrenirana. Komentatori tvrde da je razlog postavljanja projekta borba za kulturnu prednost između Šangaja i Pekinga, u čijem je Zabranjenu gradu 1998. postavljena spektakularna inscenacija Puccinijeve Turandot, u režiji filmskoga redatelja Zhanga Yimoua i pod dirigentskim vodstvom Zubina Mehte. Bilo kako bilo, u Šangaju su se našli i ljudi iz Guinnessove knjige rekorda ne bi li provjerili sve navedene brojke. Dirigent je bio Alfredo Silipignija, a redatelji Kinez Liu Wenguo i Hrvat Krešimir Dolenčić.

slikaWagner u Izraelu

Izrael Dana 27. listopada 2000, prvi put nakon Drugoga svjetskog rata, u Izraelu je izvedeno neko Wagnerovo djelo, nakon što je Vrhovni sud poništio prethodno donesenu odluku Okružnoga suda o zabrani izvedbe. Djelo je bila Siegfriedova idila, a izveli su je članovi Rishon Letzion Symphony Orchestra i dirigent Mendi Rodan, i sam preživjeli svjedok holokausta. Koncert ipak nije prošao bez incidenta: osamdesetogodišnjak kojemu se ne navodi ime, a čija je obitelj nestala u holokaustu, ustao je usred izvedbe i počeo u znak protesta bučati čegrtaljkom. Kada mu je vratar oduzeo to oružje, povukao se vičući: »Trebali biste se sramiti.« Upitan zašto je na koncert donio čegrtaljku, odgovorio je: »Zato jer nisam našao bombu.«

Zatvoren Teatro Colón

Buenos Aires Uprava poznatog argentinskog kazališta Teatro Colón bila je primorana zatvoriti kuću do kraja sezone 2000/2001. Razlog: problemi s uposlenicima. Adresa: http://colon.is.com.ar/

slikaMuzeologija: Haus der Musik

Beč Kuća Glazbe (Haus der Musik) novi je bečki muzej posvećen isključivo toj umjetnosti. Barokna palača u kojoj se muzej nalazi prvobitno je pripadala nadvojvodi Karlu Habsburškom, koji ju je dobio godine 1804. kao dar za pobjedu nad Napoleonom. U istoj je kući četrdesetak godina poslije Otto Nicolai utemeljio Bečku filharmoniju i tu je taj poznati orkestar održao svoje prve nastupe. Potom je palača pretvorena u prostore za vježbanje studentima bečkoga Konzervatorija. Kuću su sada restaurirali i u njoj postavili muzej privatni investitori. Svaki kat nudi drukčiji sadržaj, od mogućnosti da sami dirigirate Bečkom filharmonijom do kata nazvanog Sonosfera, na kojemu se uz interaktivnu pomoćkompjutorske tehnologije možete upoznati s razvojem sluha i osobinama zvuka. Otputujte stoga na http://www.haus-der-musik-wien.at/ ili pak osobno posjetite bečku Kuću glazbe. Ako je samo dio onoga što o bečkoj Kući glazbe piše dopisnik »Chicago Tribuna«, nećete požaliti.

slikaKnjiga

O Beethovenu i o sluhu Discovery.com donosi pomalo bizarnu vijest o novom otkriću vezanu uz Beethovenovu gluhoću i preranu smrt u pedeset i šestoj godini života. Vijest je objavljena u knjizi Beethoven's Hair: An Extraordinary Historical Odyssey and a Scientific Mystery Solved (Beethovenova kosa: izvanredna historijska Odiseja i riješen znanstveni misterij) autora Russella Martina. Prema autorovim pronalascima »količina olova pronađena u pramenu skladateljeve kose iščupane iz njegove glave neposredno nakon smrti četrdeset je i dva puta veća od količine u prosječne odrasle osobe«. Iz toga Martin zaključuje da je Beethoven bio otrovan olovom. »U to doba olovo nalazimo u hlačama, na posuđu i u vinu, komu se olovo dodavalo ne bi li odagnalo njegov gorak okus«, objašnjava Martin. Iako podaci o olovu u Beethovenovoj kosi vrijede samo za posljednjih šest mjeseci njegova života, Martin vjeruje da je skladatelj mogao uzimati ili udisati veće količine olova mnogo ranije, ili mu je pak bio izložen kontinuirano tijekom više godina, pa da su stoga gluhoća, probavni poremećaji, depresija i konačna skladateljeva smrt bili uzrokovani upravo trovanjem olovom.

Internet

Bach Bibliography Evo zanimljive a ujedno i korisne stranice vezane uz Johanna Sebastiana Bacha. Posrijedi je stranica Glazbene škole Kraljičinog sveučilišta u Belfastu, posvećena prikupljanju bibliografije o skladatelju. Adresa je http://www.npj.com/bach/.

Borko Špoljarić

Vijenac 176

176 - 20. studenoga 2000. | Arhiva

Klikni za povratak