Ogranak Matice hrvatske u Virovitici - izvješća

Izložba povodom stote obljetnice rođenja Terezije Salaj Rakić (1924-2024)

U galerijskom prostoru Zavičajnog muzeja Slatina otvorena je izložba „Život posvećen djeci i zajednici – prim. dr. Terezija Salaj Rakić (1924.–2024.)“, posvećena poznatoj virovitičkoj liječnici koja je bila prvi pedijatar u Virovitičko-podravskoj županiji i osnivačica Djelatnosti za zaštitu zdravlja djece i omladine, prvoga Dječjeg odjela u virovitičkom Medicinskom centru, danas Općoj bolnici Virovitica.

Izložbu je pripremila umirovljena muzejska djelatnica i dugogodišnja predsjednica, a trenutačno potpredsjednica Ogranka Matice hrvatske u Virovitici Dubravka Sabolić prošle godine povodom stote obljetnice rođenja virovitičke pedijatrice. Postavljanje izložbe u Slatini rezultat je iznimno uspješne suradnje ogranaka Matice hrvatske u Virovitici i Slatini te slatinskog ogranka i Zavičajnog muzeja Slatina.

Pozdravljajući prisutne na otvorenju izložbe, predsjednica Ogranka MH u Slatini Zorica Varga istaknula je da slatinski i virovitički Ogranak MH surađuju dugi niz godina. „Osim izdavanja zajedničkog županijskog glasila 'Zavičaj', čvrsto smo povezani i nekim zajedničkim projektima, primjerice zajedno smo izdali knjigu Milka Kelemena 'Poruka pateru Kolbu' još 2002., ali i prošle godine, održavali Dane Matice hrvatske u županiji, a podrška smo jedni drugima i u mnogim drugim programima. Znam da i Slatina pamti dr. Salaj jer je neko vrijeme dolazila i u Slatinu, a mnogi od nas susretali su je kada je našoj djeci bila potrebna medicinska pomoć. Takav bliski susret s dr. Salaj pamtim i ja već dugi niz godina. Starije generacije pamte, a i danas je sveprisutna poznata 'Salaj-mast', koja nosi ime svoje izumiteljice. Od njege osjetljive dječje kože do brige za najstarije, ta je mast postala simbol zdrave kože svih dobnih skupina,“ rekla je predsjednica Varga.

Izložbu je u slatinskom muzeju postavio kustos Srđan Đuričić, koji je kolegici Sabolić čestitao na izložbi i zaželio joj mnogo uspjeha u njenom budućem kreativnom, istraživačkom i znanstvenom radu. Govoreći o dosadašnjoj suradnji Zavičajnog muzeja Slatina i Ogranka Matice hrvatske u Slatini, istaknuo je da su te dvije kulturne ustanove kroz zajedničke aktivnosti u Slatini aktivno poticale i potiču razvoj kulturnog sadržaja grada, kao i važnost njegovanja svekolike baštine zavičaja. „Upravo na tragu iste misije, Zavičajni muzej i slatinska Matica organizirali su brojne zajedničke aktivnosti, posebice izložbe, od kojih svakako moramo spomenuti: 'Sjećanja na Dragana Miloševića', '50 proljeća Matice hrvatske u Slatini', 'Knjige, časopisi i notni zapisi u povodu 200. obljetnice rođenja Vatroslava Lisinskog' i druge. Suradnja je nastavljena i ovom izložbom, povezujući Slatinu i Viroviticu kroz i nama Slatinčanima poznatu dr. Salaj,“ rekao je kustos Đuričić.

Izložbu posvećenu izuzetnoj ženi, liječnici pedijatrici i humanitarki predstavila je autorica Dubravka Sabolić, rekavši da je na deset panoa u nekoliko cjelina složila prikupljenu dokumentarno informativnu građu, a nit vodilja bila joj je biografija koju je doktorica sama napisala. „Odlazila je na inozemne kongrese, stjecala nova znanja koja je prenosila u rodni grad, ali i široj zajednici. Godine 1964. boravi u Parizu na tečaju iz socijalne pedijatrije, a po povratku otvara savjetovališta za dojenčad i zdravu malu djecu u zdravstvenim stanicama u Vočinu i Pitomači. Osim kulturne djelatnosti vezane uz tribine, predavanja, predstavljanja u vrijeme Domovinskog rata, Ogranak Matice hrvatske u Virovitici bavio se i humanitarnim radom, koji je vodila upravo prim. dr. Terezija Salaj Rakić od 1991. do 2002. u okviru Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb u suradnji s Gradskim društvom Crvenoga križa. Članica je Ogranka MH u Virovitici od 1971. godine, ali već ranije bila je članica MH u Zagrebu. Birana je za člana Upravnog odbora, sudjelovala je u radu obnoviteljske skupštine 1991. godine, a u Ogranku je vodila Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb.“

O svom humanitarnom radu doktorica Salaj Rakić objavila je dva priloga u časopisu Zavičaj, 2000. godine 'Skrb za prognanike i izbjeglice' i 2002. godine 'Humanitarna pomoć izbjeglim Hrvatima s Kosova u općini Vočin', a o svim humanitarnim aktivnostima brižno je vodila dokumentaciju.

„Bibliografija tekstova o doktorici Tereziji Salaj Rakić obuhvaća popis radova koji govore o njezinu radu i životu te radova koje je sama napisala. Cilj ove bibliografije je omogućiti istraživačima, studentima i svim zainteresiranima pristup važnim izvorima koji prate bogat znanstveni i profesionalni opus dr. Terezije Salaj Rakić, a ujedno i istaknuti njezin doprinos u području znanosti i obrazovanja te njezin društveni angažman. Bibliografija se sastoji od 134 zapisa, a uključuje stručne radove, poglavlja u knjigama i zapise iz lokalnih novina i medija, a izradio ju je viši knjižničar dr. sc. Josip Strija,“ pojasnila je autorica Sabolić, zahvalivši pojedinačno svima koji su joj pomogli svojom suradnjom i posudbom dokumentacije. 

Izložbu je službeno otvorio predsjednik Gradskog vijeća Slatine Tomo Tomić, a među prisutnima bili su slatinski i virovitički članovi Matice hrvatske, zdravstveni djelatnici i drugi građani. Nakon projekcije filmskog zapisa razgovora s doktoricom Terezijom Salaj Rakić oni su razgledali postavljenu izložbu, a dobili su i prigodni prezentacijski poklon, poznatu „Salaj mast“ za bebe, koju su za ovu prigodu prema recepturi dr. Salaj Rakić izradili učenici Industrijsko – obrtničke škole Virovitica za zanimanje kozmetičara.

Osnivačica moderne pedijatrije u Virovitici prim. dr. Terezija Salaj Rakić dobitnica je Ordena rada sa srebrnim vijencem u bivšoj državi za rad od osobitog značenja za napredak zemlje u društvenim djelatnostima, godine 1996. izabrana je za začasnog člana Hrvatskoga liječničkoga zbora „za dugogodišnje usavršavanje medicinske znanosti i struke, za unapređenje zdravlja naroda te za djelatnost u radu Zbora“. Iste godine uglednoj liječnici dodijeljena je Srebrna plaketa grada Virovitice za izniman doprinos u humanitarnom radu kao najviše priznanje za osobite zasluge u razvoju i napretku grada Virovitice. Dobitnica je nagrade za životno djelo Zlatni grb Virovitičko-podravske županije 2003. godine, a uoči prve godišnjice smrti doktorice Salaj Rakić godine 2007. u predvorju Odjela za dječje bolesti Opće bolnice Virovitica, koji je osnovala 1961. godine, otkrivena je spomen-ploča toj neumornoj humanitarnoj djelatnici.    

Petar Žarković



Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva