Ogranak Matice hrvatske u Virovitici - izvješća

Promocija zbirke tradicijske glazbe HVATAJTE SE U PLETENO KOLO


Dokumentiranje tekstova i zapisivanje nota tradicijskih pjesama i napjeva koje su stoljećima živjele u usmenoj predaji  bivajući jedini izraz glazbenog života svakodnevice u selima i prigradskim naseljima nije bio, niti je, imalo lak zadatak. Dokaz tome je upravo knjiga Hvatajte se u pleteno kolo naše iznimne etnomuzikologinje, Osječanke, Miroslave Hadžihusejnović Valašek, čiji je uradak bio dugog nastajanja jer je ideja pokrenuta još daleke 1994. godine kada je za potrebe emisije  Iz hrvatske narodne baštine Hrvatskoga radija autorica boravila u Sopju kod župnika vlč. Vladimira Škrinjarića koji je organizirao snimanja uživo svojih članova KUD Podravina koji su mu pjevali svoje stare omiljene lokalne pjesme. Tada su se upoznale autorica knjige i urednica Dragica Šuvak kao kustosica slatinskog muzeja predloživši da se Miroslavin rad proširi dalje po mjestima oko Slatine i tako su došli na red Čađavica, Novaki, Sladojevci a sljedeće godine Čačinci i Mikleuš, zatim Bakić i Nova Bukovica (1996.) te Crkvari i  Stara Jošava (1997.).  U međuvremenu u projekt se uključio naš veliki skladatelj Marijan Jergović koji je u to vrijeme bio osnivač i pokretač pitomačkog festivala  ''Pjesme Podravine i Podravlja'' predloživši i poduprijevši da se istraživanje i snimanje tog vrijednog ali zanemarenog narodnog muzičkog blaga proširi na cijelu Virovitičko-podravsku županiju obuhvaćajući sve zainteresirane folkloraše. Snimanja su nastavljena u Gradini (2001.), Bušetini (2003. – 2005.) Turanovcu, Gornjem Bazju i Brezovici (2005.) da bi uslijedili Voćin, Stari Gradac (2014.), Špišić Bukovica (2015.) zaključno sa transkribiranjem snimaka Orahovice (2019.). Sveukupno je zabilježeno, notirano i zapisano te zahvaljujući zapisivaču Dubravku Bedekoviću i notografu i grafičkom uredniku Tomislavu Košćaku uvedeno u računalo 307 popijevaka koje su tako spašene od zaborava.

Pored cjelina koje sadržavaju: Notne zbirke; Abecedni popis svih popijevaka; Terensko istraživanje i snimanje; Krug je zatvoren; Tradicijska glazba jučer i danas za sutra… treba istači Životopise vrijednih prijašnjih zapisivača Stjepana Stepanova (Osijek,1901.-Zagreb,1984), Ivana Sučića (Čađavica,1932.-Zagreb,1992.) i  Vjenceslava Samboličeka (1904. – Virovitica, 1970.) čija je ostavština nemjerljiva značaja za jednu ovako značajnu i jedinstvenu knjigu. Glavni nakladnik je slatinski Ogranak Matice hrvatske u sunakladništvu sa OMH Orahovica i Virovitica a izdavanje su potpomogli: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Virovitičko-podravska županija, Hrvatski radio, Hrvatsko društvo skladatelja, Grad Slatina, općine Čačinci, Čađavica, Lukač, Mikleuš, Nova Bukovica, Pitomača, Sopje,  i Voćin.

Zbog novonastale pandemije korona virusa i organizacijskih poteškoća virovitička promocija ovog bogatog baštinskog djela održana je 27. listopada o.g. u Gradskom muzeju gdje su pred ispunjenim, ali propisano raspoređenim gledalištem, svoje impresije o djelu nadahnuto govorile predsjednica virovitičkog Ogranka Matice hrvatske Dubravka Sabolić ispred domaćina i organizatora promocije, zatim, predsjednica OMH Slatina, Zorica Varga te urednica knjižnog izdanja Dragica Šuvak i na kraju kao etnografkinja virovitičkog muzeja, Jasmina Jurković-Petras. 

Dražen Bunjevac

 

slika


Uredništvo

Danijel Hrgić

Ogranci

Arhiva